PipeZone PipeZone
Май 06, 2024, 08:04:40 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини: SMF - Just Installed!
 
   Заглавна Страница   Помощ Търси Вход Регистрирай  
Страници: [1] 2
  Изпечатай  
Автор Тема: Търся информация за струг  (Прочетена 15662 пъти)
rusen plovdiv
Hero Member
*****
Публикации: 931


Ел. поща
« -: Октомври 03, 2014, 06:14:38 »

Всяка информация и съвет относно този струг са добре дошли . Купих си същият онзи ден , но доста по запазен ,  и почти го изчистих и сглобих, въпроса е относно модела и марката , и как се разменят зъбчатките за резбите, че е стар модел , но е много стабилна и здрава машинка .

http://www.topobiavi.com/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BC-%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%8A%D0%BA-%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%B3-adno835265.html
Активен
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #1 -: Октомври 03, 2014, 06:18:10 »

По-добре снимай твоя и в детайли и кажи какъв е. От тази обява нищо не се вижда, но честито приключение. Запаси се с газ и смазка и сменяй гадните криви клинове;)
Активен
rusen plovdiv
Hero Member
*****
Публикации: 931


Ел. поща
« Отговор #2 -: Октомври 03, 2014, 06:29:58 »

Моят е абсолютно същият , Жоре но е по запазен , ще го снимам , като го боядисам и събера . Иначе сега е изчистен на 70 процента , дължина 155 , паралели 110 см , Максимален детайл 80 см , височина от шпиндела до линеалите е 18 см . Не е от най малките , сигурно е над 300 кг , доста масивен , отзад като отвориш капака във лирата има същите зъбчатки , от З1 до з6 има някава таблица за стъпките на резбите , доста голям диапазон , 6 скорости 125  250   500  1000  2000  4000 оборота и 1.1 двигател , моно и трифазен , може . много стабилен и здрав струг , малък е верно но за в къщи по голям ми не трябва .
Универсал 100 мм Чешки със 3 челюсти , но съм взел и един Тоз 160 мм със 4 челюсти , трябва само фланец да му врътна , и съм в играта , ха ха ха .
Сега проблема е със масата , тезгяхя , че е по поръчка и трябва да е заварен от дебели железни профили , че не е лек сладура , има 300 кила сигурно , или ако е по малко е близо до тая цифра .
Какво имаш предвид със старите гадни клинове .
« Последна редакция: Октомври 03, 2014, 06:32:17 от rusen plovdiv » Активен
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #3 -: Октомври 05, 2014, 06:40:36 »

Казах ти че нищо но се вижда от снимката в обявата.
Имам предвид клиновете с които се регулира напречния ход, там където е ножодържача. 100 % са криви и няма да можеш да го регулираш след като си го разглобили и почистил, защото няма за е същото като с 2 кила ръжда и кал. Същото се отнася и за супорта. Аз оправих всичко горе долу и в един момент де оказа че просто не може да се регулира. Почна се едно рязане, пилене изглаждане. Накрая ги на равен от стоманена шина и много пъти мммммм********та, защото трябваше да я разрежа за норматив надлъжно с ножовка, каквато има под ръка. Абе мъка.
Директо ги изхвърляй и ги смени с твои , за да ти станат нещата. Другото, колкото до правенето на лули всъщност няма голямо значение. Ако ще правиш резби е друго.
Доста е голям и наистина ти трябва стабилна маса, но защо не си направиш  бетонен постамент. Може и да е по евтино, а вероятно ще е по_стабилно, но няма местене.  Наздраве!
Активен
rusen plovdiv
Hero Member
*****
Публикации: 931


Ел. поща
« Отговор #4 -: Октомври 06, 2014, 05:35:48 »

Струга е производство на ДМЗ Машстрой - Троян , модел 755 от 1965 година ,български ама не от Своге .
Ако успея да махна шпиндела ще сменя и ремъците . Не знам , ако не успея да махна вътрешната капачка на задното лагерно тяло , няма да мога да избия шпиндела . Лагерите изглеждат добре , отпред е ролков , а  отзад обикновен . Чудя се да не са на конус нещо и да ги прецакам , та да влезна във дълъг и безмислен ремонт .
Забелязах също че триещите части на подаванията и на паралелите са със доста груба повърхност . При движение на надлъжното подаване със ръка , във дясно към седлото , от средата , към края усещам затягане при движението . Според мен са работили главно къси детайли , и сега , ако искам точност и равномерно движение , трябва да се престържат със длето , или шабър паралелите в дясната половина . За това ще имам нужда от равна основа за мерене , мастило и мноооооого търпение и един микромер за да засеча разликата горе долу . Това ще е по нататък . Колегата Стефан се нае , евентуално във бъдеще да направи на фреза липсващите зъбчатки на лирата за да се правят резбите .
Машината е здрава , и запазена на външен вид , не е ръждясала , но е леко захабена и иска оправяне за да влезне във горе долу нормални нива на точност .  при обработка на метал със тоя голям и висок супорт и със този вид равни паралели няма да може да се гони висока точност . Въпреки всичко не съжалявам , че я взех , съжалявам че дадох малко повече пари отколкото трябва за нея , а именно 750 лв  но човека беше много коректен , докара я до нас , помогна във разглабянето и я качихме заедно във къщи .
Мисля , че след доста работа ще стане прилично стругче , със доста по големи възможности  Ейнхелите например . И доста по ефтино.
Днес взех един универсал ТОС със 4 челюсти ф 160 , почти чисто нов за крупнта сума от 80 лв . Взех и една заготовка за фланец ф 180 мм на 8 - 9 см от вторични суровини за крупната сума от 16 лв . Иначе в Ангел Стоилов щяха само 11 лв за рязането със механичната ножовка да ми вземат . Тия дни ще направим фланеца на С 11 - ката . Така ще имам един голям универсал 160 / голям ха ха ха / и един ф 100 тричелюстен .
Утре ще взимам грес и евентуално ремъци , ако успея да махна шпиндела .Абе всеки ден изваждане поне по 50 - 100 лв . Ужаааас
Винаги , като лаик съм се питал какво има в тая лула толкова , че да е 300 лв . Е сега вече разбрах защо са толкова скъпи лулите  Шокиран Плачещ
А забравих и за масата поне 100 лв така че направо удрям тавана , във разходите , ще ми спре пийсмейкъра ха ха ха .
« Последна редакция: Октомври 06, 2014, 06:37:28 от rusen plovdiv » Активен
rusen plovdiv
Hero Member
*****
Публикации: 931


Ел. поща
« Отговор #5 -: Октомври 07, 2014, 06:01:10 »

Клиновете са от стомана , не от желязо и са прави горе долу , ще ги тръкна и изправя малко . Може ако намеря бронз - месинг да направя нови месингови . Струга е правен и е ползван главно за правене на резби и малки детайли . Всички болтове по струга са правени от шестограм , а не готови ляти ха ха ха .
Активен
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #6 -: Октомври 07, 2014, 07:15:50 »


Утре ще взимам грес и евентуално ремъци , ако успея да махна шпиндела .Абе всеки ден изваждане поне по 50 - 100 лв . Ужаааас
Винаги , като лаик съм се питал какво има в тая лула толкова , че да е 300 лв . Е сега вече разбрах защо са толкова скъпи лулите  Шокиран Плачещ
А забравих и за масата поне 100 лв така че направо удрям тавана , във разходите , ще ми спре пийсмейкъра ха ха ха .

Не само за това струват толкова. Това е най-малкото.

Аз се отказах от толкова стар струг, защото сметката не ми излезе. В края на краищата моят струва към момента към 1800-1900. Купих го на старо за 1500. Но имам два, което ми позволява доста гъвкавост.

НО лулите не струват толкова, заради струговете. Струговете са универсални машини, а не лулоправещи.

Активен
rusen plovdiv
Hero Member
*****
Публикации: 931


Ел. поща
« Отговор #7 -: Октомври 08, 2014, 04:23:01 »

АА Жоро трябва да е лулоправещ модела иначе ще стават втулки вместо лули  Ухилен.
Сега сериозно някой разбира ли от греси , да каже каква грес да сложа на лагерите на шпиндела . Предположения .
Активен
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #8 -: Октомври 09, 2014, 07:39:16 »

Първо виж дали не са капсуловани!!!!!!!!!
Иначе по-светла на цвят и по-пресничка, честно казано е все тая. Надали ще го натовариш чак толкова.
Това е мое лично мнение, разбира се. Сигурен съм, че има значение, но надали ще окаже влияние
Активен
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #9 -: Октомври 09, 2014, 08:30:52 »

Не е баш така - ако оклепаш с некъв боклук като Литол 24, след известно време ще се раздели на сапун и смазка и ще съсипеш лагера. Литиевите греси, дето са най-разпространени, като цяло не стават за лагери. Отиди в някой добре зареден магазин за авто-части и си купи грес, специално за лагери. Нещо по-скъпо и от доказана марка. И чети на етикета, за какво точно я дават...
« Последна редакция: Октомври 09, 2014, 08:50:16 от pinhead » Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #10 -: Октомври 09, 2014, 08:37:15 »

Еее то така с грес секи може.

Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #11 -: Октомври 09, 2014, 11:05:27 »

Еее то така с грес секи може.



Прав си, прав си!  Ухилен

Аз пък си търся ремък, щото скоро с колана ще трябва да работи макината.
Активен
rusen plovdiv
Hero Member
*****
Публикации: 931


Ел. поща
« Отговор #12 -: Октомври 09, 2014, 05:38:31 »

Литол 24 нее лоша грес , но е гъстичка . 3 номер е от 4 възможни . Иначе има една , на COMMA за лагери специално . Проблема е че не иска да излезе шпиндела , то не беше промиване сас газ и ВД 40 , То не беше блъскане със едно дърво и чука . Просто е задължително да се смени лагера и ремъците , ама без да излезе шпиндела , не става .
Всичко е развито и отворено , ама нейсе , някакви предложения , нагряване , други щуротий . Не искам така да го оставям , трябва да се смени всичко , за да е добре машината . Ох проблем излезе със тоя шпиндел .
Активен
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #13 -: Октомври 09, 2014, 06:02:04 »

Горелка от Практикер за 20 лв и нагряваш само лагера. Като гледаш да не докараш син цвят на шпиндела, че ще е късно тогава... След тва, за новия лагер, тураш шпиндела във фризер за два-три часа и набиваш.
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
rusen plovdiv
Hero Member
*****
Публикации: 931


Ел. поща
« Отговор #14 -: Октомври 09, 2014, 06:11:43 »

Абе имам такава горелка , ама това ще е последна , крута мярка . Засега опитвам со кротце , со благо , со малко КЮТЕК , със 2 килограмовия чук , ама ще взимам 4 килограмовия .  Ядосан
Иска ми се да ги сменя тия лагери и ремъците също , и само на ремъците съм навит , ама трябва пак да излизи оста на шпиндела , а тогава и лагерите ще сменя 70  80 лв са двата , ама няма начин .
Активен
Страници: [1] 2
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.17 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!