PipeZone PipeZone
Май 14, 2024, 06:05:53 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини: SMF - Just Installed!
 
   Заглавна Страница   Помощ Търси Вход Регистрирай  
Страници: [1]
  Изпечатай  
Автор Тема: Крива или права лула  (Прочетена 11619 пъти)
kalin andreev
Hero Member
*****
Публикации: 889


Ел. поща
« -: Февруари 04, 2013, 04:13:04 »

Мисля,че би било интересно всеки да сподели какви са предпочитанията му.В началото харесвах всички разновидности на бендовете /кривите/.Може би ,защото от детските ми представи като си представях пират или гледайки детски филми,винаги бяха с много извити лули.В последствие се ориентирах към правите,класически форми и в момента те имат превес в скромната ми колекция,но когато работя винаги в устата ми е бент.Поради простата причина,че я чувствам доста по–лека.Ако говорим за ергономика,бенда е правилната лула/според мен/.Имам една,подарък от Номад,която е толкова крива,че почистването се превръща в кошмар,но това остава на задно място в момента когато я запаля и ми увисне в устата.Чувствам я като нещо напълно естествено,което си е намерило точното място.
Активен
лулист
Sr. Member
****
Публикации: 320


« Отговор #1 -: Февруари 04, 2013, 04:35:26 »

На мен кривите определено са ми по удобни и от доста време са ми приоритет. Класическите прави лули нещо не са ми така на кеф и не ми лежат толкова удобно, нито в ръка, нито в уста. Да не говорим да захапя права лула и да не я придържам с ръка. Просто няма как да се получи. Затова - да живее кривата лула Намигване
Активен
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #2 -: Февруари 08, 2013, 03:19:17 »

За вече повече от 20 години пушене на лула (да речем 12-13 от тях активно, последните 10 почти само лула) преминах през много стадии. Прави лули, криви, малко криви, много криви, масивни, леки и т.н. Сега като се замисля, прочетох този пост преди дни и се замислих...., изглежда най-важното е или в какво настроение съм или коя от наличните пуши най-добре. Във времето без да се замислям много мога да кажа, че предпочитаните от мен лули са тези, които пушат най-добре. Лулата трябва да е лека! С тежката (забележете, че не казвам масивна) лула обикновено не се пуши добре.
Според мен, споделям чуждо мнение на 100%, лулата не трябва да тежи повече от 50 грама + мъничко евентуално, напр. 54 е ок.
Общата дължина на лулата не трябва да надвишава 15 см, изключваме чъруардъните като някакво удължено изключение. Обичайно 12-13 см за мен са ок. НО! ако имаме 130 мм извита лула, тя вероятно ще тежи много повече от 130 мм права лула! Нали си представяте! Ето защо пак стигам до права лула или с много лека извивка.
Не успях да стана колекционер, работя по въпроса за майсторлъка, но опита, особено навлизайки през последните 7+ години (май станаха Готин в сферата на правенето на лули, стигам до някои изводи. За себе си предпочитам прави лули или с много лека извивка, защото се "управляват" по-лесно и то независимо дали ръцете ми са заети или не. По едно време под влиянието на мой приятел, който искаше задължително лулите му да стоят изправени, т.е. като седне на бара да може да я сложи до себе си и тя да не се разпилее - разбирайте "Покер" или подобна форма - и аз започнах да си избирам и правя лулите така, че да стоят изправени. В момента имам до ръката си един покер, с който пуша и оставих настрана за малко.
Прави лули. Добре, но това не означава, че ъгъла между центъра на огнището и димния канал е 90 градуса. В повечето случаи е по-голям. Това има голямо значение дори и само 1-2 градуса са от значение.

Правата лула стои "по-строго", на мен така ми изглежда, нищо че ми виси надолу от устата. Леко кривата лула ми е една такава "замечтана" точно преди заспиване ........
По отношение на пушенето независимо с права или крива лула от голямо значение е (освен пробиването, ъглите и т.н.) и формата и пробиването, общо изработката на мундщука. Работата е тънка и не е лесна, въпреки че изглежда лесно.
Пример - имам Stanwell collector  sandblast - имам я отдавна, една от първите лули, които си купих щом открих, че мога да пазарувам през интернет; купена е от Англия за ужасно много пари, сега като сравнявам ..... никога не се е пушило добре с нея; за известно време я бах дал на баща ми, ама той не пропуши лула (въпреки че имам негова снимка на моята възраст с лула) и си я прибрах. Гледах, струвах и взех, че и смених мундщука, направих го с 8-10 мм по-къс и по мой вкус/стандарт. Сега с тази лула се пуши прекрасно и въпреки един мъничък недъг на мундщука се почиства и "управлява" много лесно. Изгаря от горе до долу като магия и безгрижно. Преди и дума не можеше да става за това.
Мундщукът, предвид че не се вади по време на пушене, играе много важна роля за притока на кислород към горивната камера - дърпането е от голямо значение. Въпреки това, тази крива лула не ми е удобна, голяма ми е и не мога да я нося със себе си - стои вкъщи.
Примери 2 - Разполагам с редица лули, чиито мундщуци бяха акрилни или просто гадни и съответно смених с мои. повечето от тези лули пушат прекрасно в момента и разликите са очевадни. Два ярки такива примера са прав Булдог и 1/2 крива Родезиан, Sara ELtang, които с новите си мундщуци вече са във всекидневната група и то в предна позиция. Правата ми е малко голяма, но пак е ок, а кривата е отново за вкъщи, но често я ползвам, защото ми е много приятна. Отново ги скъсих с по ок. 1см.

Предвид теглото, както съм посочил по-горе, голямо значение има и материала на мундщука. Май вече всички знаят, че не харесвам акрил, въпреки прекрасните му свойства да може да се мие и т.н., теглото му е по-голямо от това на ебонита. От там и в допълнение на това, че трудно се изтънява до необходимия размер, нямам нито една лула с мундщук от акрил.

Жоро
Активен
лулист
Sr. Member
****
Публикации: 320


« Отговор #3 -: Февруари 09, 2013, 09:13:31 »

Ето това е напълно обосновано мнение. Чак ме е срам с моето, харесва ми - не ми харесва, удобно ми е - не ми е удобно.
Активен
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #4 -: Февруари 10, 2013, 06:22:58 »

Ето това е напълно обосновано мнение. Чак ме е срам с моето, харесва ми - не ми харесва, удобно ми е - не ми е удобно.
Усмивчица добе де, цял ден нямах работа и пушех ...
Активен
Cefy
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 817



« Отговор #5 -: Февруари 10, 2013, 12:45:46 »

Тук отиваме пак на една тема която беше започнал Номад, за ергономичността на лулите....
Въпрос на навик,стил, възможност, вид на ежеднвените задължения и т.н.
Моето мнение:
- Кривата лула е значително по-удобна за пушене, особено за тези, които са свикнали да държат лулата в уста, без да използват ръцете......
- Аз пуша с ръце, стойки и други......и основно прави лули.....по-лесни са ми за употреба, чистене, обслужване, транспортиране
- Имам 4-5 криви лули и всичките са по-тежки от прави подобни, което в моят случай
- Самото пушене от кривата лула е значително по-качествено като хладен дим, скорост на горене, и т.н...... но аз правя компромис с предимствата и комфорта на правите лули и използвам основно тях...
Активен
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #6 -: Февруари 10, 2013, 01:31:02 »

Мисля, че Георги го каза много точно - всичко си зависи от баланса и теглото на лулата. Най-удобен за "захапване" ми е един прав билярд, 15 см дълъг. Просто е доста лека лула и с много удобен мундщук. Сега, ако имаме две лули с еднакви тегло, дължина и разпределяне на теглото, естествено че кривата ще се чувства по-лека - това си е по същество лост от втори род. Ама пък при много кривите лули, димът по-честичко влиза в очите и люти гадно... Намигване Един дърт шотландец беше писал, че през 50 - 60те години в Англия, достопочтенните люде пушели само прави лули, защото кривата се смятала за упадъчна - тях ги пушели само разни художници, артисти и студенти. С две думи - пройдохи и пропаднали типове. Та, всеки си има предпочитания - на мен любимата ми форма за лула е 1/2 бенд ябълка (апъл), по възможност песъкоструена. Ама пък повечето ми лули са прави. Върви, та ме разбери кво искам... Пропаднал тип.
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #7 -: Февруари 10, 2013, 04:31:58 »

Мисля, че Георги го каза много точно - всичко си зависи от баланса и теглото на лулата. Най-удобен за "захапване" ми е един прав билярд, 15 см дълъг. Просто е доста лека лула и с много удобен мундщук. Сега, ако имаме две лули с еднакви тегло, дължина и разпределяне на теглото, естествено че кривата ще се чувства по-лека - това си е по същество лост от втори род. Ама пък при много кривите лули, димът по-честичко влиза в очите и люти гадно... Намигване Един дърт шотландец беше писал, че през 50 - 60те години в Англия, достопочтенните люде пушели само прави лули, защото кривата се смятала за упадъчна - тях ги пушели само разни художници, артисти и студенти. С две думи - пройдохи и пропаднали типове. Та, всеки си има предпочитания - на мен любимата ми форма за лула е 1/2 бенд ябълка (апъл), по възможност песъкоструена. Ама пък повечето ми лули са прави. Върви, та ме разбери кво искам... Пропаднал тип.
Ухилен Ухилен Ухилен Ухилен Ухилен Ухилен Ухилен
То ако можеше да се угоди на всички. Това за пропадналите типове не го знаех, честно - веднага отивам да си изправя всички лули .... Лелелелелелелелелеле
« Последна редакция: Март 19, 2013, 10:52:48 от gbpipes » Активен
лулист
Sr. Member
****
Публикации: 320


« Отговор #8 -: Февруари 10, 2013, 07:40:03 »

E сега вече разбрах защо си падам по кривите лули Ухилен Ухилен Ухилен
Активен
POPЕYЕ
Hero Member
*****
Публикации: 675



Ел. поща
« Отговор #9 -: Март 13, 2013, 08:52:58 »

Не бях се замислил по този въпрос.Връщайки се назад във времето ,когато пушех ,установявам без да имам обяснение за това , че почти винаги съм посягал към правите и с малък градус лули.Някак си подсъзнателно съм ги предпочел пред кривите . И сега ,като си прегледах колекцията ,установих значителен превес на правите лули . Харесвам и кривите , но явно в практиката нещо ме е водело към правите лули.Както споменах , не бях се замислил , но в отговорът на Жоро открих доста истини ,които би трябвало да са ме довели до избор на лула.И не на последно место , съм по-красив с права лула. Ухилен
Активен
ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« Отговор #10 -: Март 16, 2013, 11:34:58 »

 :)Щастливец си.В къщи мрънкат,като запаля,та гледам,да е насаме.А за лулите...сега се замислям,че напоследък предпочитанията ми клонят към прави лули,без филтър(особено канадки).Но нищо категорично  Усмивчица.
Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
Cefy
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 817



« Отговор #11 -: Март 16, 2013, 06:26:09 »

Мисля, че това е и основната тенденция вече.....ловат, канадци, билярди, лимберман и т.н......
Не мога да кажа, че е поглед и връщане към класиката, но наблюдавам това, което се върти в пространството и общо взето в правите форми е търсенето.
Активен
Kliment
Sr. Member
****
Публикации: 271



Ел. поща
« Отговор #12 -: Май 07, 2013, 10:23:30 »

винаги съм искал да си намеря фул бент, но така и за момента не съм успял. имам един Комой или Комоа /не знам дали на френски или на английски трябва да се произнесе/, но ми е голям, с кеф павках един обикновен крушов малък митър Брог, сега съм се заел да вкарам в ред едно савинели 3/4 бент на старо, ама с такъв нагар вътре, че почти не се вижда дъното.
 факт, че като цяло съм на прави лули - различни чимни, билярди и ловат, но дори и те могат да се дъъжат при работа само в уста - федърлайт /леки като перо/ сандбластове например на Стануел - и без ръце.
мен май по-скоро обикновено ме притеснява дълбочината отколкото сгъвката, но за това в отделна тема - сега я почвам "малко или голямо огнище"
Активен
Страници: [1]
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.17 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!