PipeZone PipeZone
Май 05, 2024, 12:38:53 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини: SMF - Just Installed!
 
   Заглавна Страница   Помощ Търси Вход Регистрирай  
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8
  Изпечатай  
Автор Тема: Риболовът и лулата  (Прочетена 66244 пъти)
Вехтия
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 889



« Отговор #60 -: Март 16, 2014, 07:09:31 »

 Мисля, че е крайно време да подръчкаме майсторите в наличност, да създадат по един образец на Fisherman's Friend лулица !
 Нещо, което да си виси в "удобна за логаритмуване" позиция, дорде човекот си разплита, или заплита такъмите, дюзена, или както му е удобно да го нарече. И да го докопваш за припафкане без ръце! Ухилен
Активен

"Beware the Devil Woman - she's gonna get you from behind ! "
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #61 -: Март 16, 2014, 07:59:33 »

Колега, мисля че лулистите сме последния бастион на простотата и красотата на несъвършенството.
Ако действаме в посока удобно практично лесно, рискуваме да попаднем в безличието на инстант-културата, на потребителската сива маса и прочее.

Нека да си го караме сложно, чепато и неудобно. В това е и красотата на луларския занаят.

П.П. под "сложно" имам предвид не самата същност, а предизвикателство в овладяването му. Намигване
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
Вехтия
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 889



« Отговор #62 -: Март 17, 2014, 09:08:10 »

 Е, то и така си е доволно сложно!
 Аз думам, да можеш да си ползуваш димящия инструмент, без да пускаш въдицата ! Примерно - лула със дълъг извит мундщук, който минава зад ухото, като кука 
Активен

"Beware the Devil Woman - she's gonna get you from behind ! "
getzpipes
Sr. Member
****
Публикации: 440



WWW Ел. поща
« Отговор #63 -: Март 18, 2014, 12:22:37 »

Пи, ми драсни едно проектче да видим бе...
Активен

POPЕYЕ
Hero Member
*****
Публикации: 675



Ел. поща
« Отговор #64 -: Март 18, 2014, 04:38:33 »

Е, то и така си е доволно сложно!
 Аз думам, да можеш да си ползуваш димящия инструмент, без да пускаш въдицата ! Примерно - лула със дълъг извит мундщук, който минава зад ухото, като кука 

Tова ще да е интересно ! Хибрид лула - очила . Ухилен Така се раждат великите изобретения .
Активен
Вехтия
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 889



« Отговор #65 -: Април 20, 2014, 02:02:59 »

 Последното ми увлечение в рибарлъка.



 Само дето ще ми трябва некъф "фул бент", за да мога хем да замятам и скиторя, хем да пафкам.
Активен

"Beware the Devil Woman - she's gonna get you from behind ! "
POPЕYЕ
Hero Member
*****
Публикации: 675



Ел. поща
« Отговор #66 -: Април 20, 2014, 09:42:11 »

Минах през железарския период преди години . Около 2 кила блесни останаха под водата . Сега съм на джапанка .
Активен
rusen plovdiv
Hero Member
*****
Публикации: 931


Ел. поща
« Отговор #67 -: Април 20, 2014, 10:48:57 »

Колеги , ако знаете , колко е ефективен , риболова на булдо , няма да повярвате . Аз ловях така и зимата даже , пак кълве , ако е топла зима . Хващат се по 3 риби някога, голям кеф как се хващат . Даже , ако сами си направите мухичките , стават по готини . Булдото , задължително със тапички , за да слагате вода вътре и така да го утежнявате и да го накараме да върви бавно, и да не прави голяма вълна . Така ,като е тежко ,и се самозасичат много по лесно . Мухичките се мажат ,със мазнина или глицерин със повода , отзад ,и не потъват така. Чаушана / уклея / едрия и кефала , откачат направо , номера е много бавно влачене , като 3 те мухички създават вълнички след тях . Това имитира ,мърдането на естествено насекомо , в беда . Спиране и пак леко навиване , обикновенно дава, невероятен резултат . Търсете спокойни води и пличове , големи разливи ,където се събират дребните риби ,да ловят насекоми .
Задължително задържане при замятане , за да може да не се уплете , тоест мухите да изпревалят булдото . Точно както при английският риболов , на ваглер .
Виждал съм пъстървови погроми , със булдо и един повод след него 2 м дълъг без олово никакво ,и една кука 10 със малко симеонче .
Обаче иска страшен реглаж . То така е започнала тая работа , с бомбардите . Иначе съм чувал , че морския кефал се лови , много ефективно по същата система но вместо симеон, оцветено в ярък цвят топче стиропор и четинест червей на куката . Червено или жълто електрик , и парче плажен червей , нанизано накриво , за да играе.
Изобщо , булдото е невероятен риболов , за съжаление , почти не се практикува вече . Хващал съм много бели риби , верно дребни, на тази схема ,на времето . Може да се ползва и да повдигане на рибката от дъното , при дънен риболов . Изобщо универсално е за много монтажи за хищници , все ефективни и професионални . Има и много форми булда вече , аз харесвам за муха кръглите , а за рибка и др. продълговати , но винаги прозрачни , и по възможност ,със тапички за пълнене с вода . Преди като нямяше такива , тарикатлъка , беше да си го пробиеш на 2 места със 4 мм бургия и 2 тапички от корк . Учудващо ефективен риболов .
« Последна редакция: Април 20, 2014, 10:57:42 от rusen plovdiv » Активен
POPЕYЕ
Hero Member
*****
Публикации: 675



Ел. поща
« Отговор #68 -: Април 20, 2014, 11:48:22 »

За булдото съм напълно съгласен . Един от любимите ми способи е . И пъстърва в бързеи съм лъгал . Булдо задължително с тапички и ако е възможно да е изработено от по-мек материал, защото ако улучиш камъни да не се пръска на парчета . Неприятно е ,защото си отива целия дюзен. Засърбяха ме ръчичките ! Ухилен
Активен
getzpipes
Sr. Member
****
Публикации: 440



WWW Ел. поща
« Отговор #69 -: Април 20, 2014, 01:23:52 »

Лаишки въпрос - какво е булдо? Като ще е рибарска темата, барем да понаучим нещо.
Активен

rusen plovdiv
Hero Member
*****
Публикации: 931


Ел. поща
« Отговор #70 -: Април 20, 2014, 01:35:47 »

Топче изработено ,от прозрачен акрил , плексиглас , в последствие от други по меки и поддатливи на удар , пластмаси. Служи за задържане на примамката на повърхвостта , или за замятане като тежест . Може да е тежко и плаваемо едновременно , понеже като се напълни със вода , до някакво ниво ,придобива тежест , но въпреки , това остава на повърхността . Обло е или продълговато , като бриар цигар , със дрве уши , или два отвора във двата му края , където се закрепят вирбели . Така се закрепя ,между мухите , примамките и др. и основното влакно , като служи едновременно и като плувка и като тежест . Общо взето вариантите са много .
Активен
Caesar
Jr. Member
**
Пол: Мъж
Публикации: 61



Ел. поща
« Отговор #71 -: Април 20, 2014, 02:13:15 »

Това, че булдото е прозрачно също има своята функция...
Активен
Вехтия
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 889



« Отговор #72 -: Април 21, 2014, 07:34:31 »

  Подобна работа вършат и едни "безопашати" бомбарди, на които има се сменят утежненията. При тях няма риск от спукване и потъване, ама у нас не съм ги виждал.

 А тези блесни ( на снимката горе ) са 'ултра лаит"-ърки - мяжду две нули и четири грама. Страхотни за малки и планински реки! Напоследък страшно ми допадна този начин. Даже последното състезание - от миналата седмица - беше от такъв тертип.
 Купих си и точната пръчка за тях - 1.50 м спининг на Мичел. И-и-идеален за провиране през храсталаци, даже няма нужда да го сгъваш. И ги изстрелва като прашка. Спинингарски еквивалент на "мухарка".
Активен

"Beware the Devil Woman - she's gonna get you from behind ! "
Вехтия
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 889



« Отговор #73 -: Юни 21, 2014, 09:19:34 »

 От фирата на XPS-а си врътнах няколко "тапи" за риболов на жива стръв:

 
Активен

"Beware the Devil Woman - she's gonna get you from behind ! "
Вехтия
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 889



« Отговор #74 -: Август 17, 2014, 12:24:36 »

 Шестнадесетий, тогова - съб'та.
 Царската пътека, лек спининг, кутия с блесни.
 Провиране през храсталаци, шляпане по жабясали треви, замятане и обиране до безкрай.
 Кефалите наблюдават с вяло пренебрежение.
 Безкраен спор със храсталаците и ниските клони на елшата - е ли тази блесна моя, или не !!
 В крайна сметка - няколко кълванета ( без резултат ), един нахален малолетен балък ( успял да налапа двете жила на тройката едновременно ), четири закачания, съответно изуване на чепиците и газене по вировете и две блесни фира. От най-"уловистите" - "Aglia blue plated", и "Aglia red plated" - единица и нула.
 Педварително заключение: It's pretty bad!
 След посядане на повалено дърво, съпроводено с миризлив облак " And So to Bed" (благодаря, Б.), се наложи окончателния извод - So, situation is not too bad ! Ухилен
Активен

"Beware the Devil Woman - she's gonna get you from behind ! "
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.17 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!