PipeZone PipeZone
Май 05, 2024, 10:43:11 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини: SMF - Just Installed!
 
   Заглавна Страница   Помощ Търси Вход Регистрирай  
Страници: 1 2 3 [4] 5
  Изпечатай  
Автор Тема: За Вехтия - композиция 1858-ма...  (Прочетена 45714 пъти)
Вехтия
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 889



« Отговор #45 -: Юни 23, 2014, 09:39:33 »

 Нищо чудно и да е произведено тогава!
 В страни и фирми с традиции, за качествена продукция се предпочита материал, прекарал истинско стареене, което подобрява по уникален начин механичните показатели на стоманата.
 Само че това е дълъг и скъп процес, изискващ складове които остават блокирани за десетилетия. По тази причина, аз лично не съм чувал за фирми, които да го практикуват. Обикновено се замества с изкуствено стареене, при форсирани условия. Подобен е процесът на темпериране на заготовките.
 Но няма да се учудя, ако фините го практикуват.
 
 А от какво дърво са тези ръкохватки? Много са красиви.
« Последна редакция: Юни 23, 2014, 09:42:50 от Вехтия » Активен

"Beware the Devil Woman - she's gonna get you from behind ! "
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #46 -: Юни 23, 2014, 11:13:03 »

Ей тука една интересна статия, озаглавена "Experiments on Knife Sharpening" на някой си Джон Върховен, доктор-там-нещо-си. Много забавни микроскопски снимки и като цяло, доста добре обяснено. Приятно четене:

http://www-archive.mse.iastate.edu/fileadmin/www.mse.iastate.edu/static/files/verhoeven/KnifeShExps.pdf
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
Стоимиров
Full Member
***
Публикации: 223


Ел. поща
« Отговор #47 -: Юни 25, 2014, 09:48:42 »

Нищо чудно и да е произведено тогава!
 В страни и фирми с традиции, за качествена продукция се предпочита материал, прекарал истинско стареене, което подобрява по уникален начин механичните показатели на стоманата.
 Само че това е дълъг и скъп процес, изискващ складове които остават блокирани за десетилетия. По тази причина, аз лично не съм чувал за фирми, които да го практикуват. Обикновено се замества с изкуствено стареене, при форсирани условия. Подобен е процесът на темпериране на заготовките.
 Но няма да се учудя, ако фините го практикуват.
 
 А от какво дърво са тези ръкохватки? Много са красиви.
Дръжките са от маслина.Майстора се постара ножовете да бъдат колкото е  възможно най-близо до оригинала,с изключение на дръжките които обикновено ги правят от карелска бреза.
Иначе легендата за малкото острие на Ламми гласи че голямо количество от тези остриета са намерени случайно в някаква стара изоставена ковачница.Самия майстор е починал  на  90 и няколко години преди около петнайсетина години.Неговите наследници в момента също продължават да произвеждат от тези ножове.
« Последна редакция: Август 09, 2014, 02:00:39 от ozzy » Активен
Десислав Гечев
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 631



WWW
« Отговор #48 -: Август 07, 2014, 10:08:53 »

И  аз съм фен на  хубавите неща  Усмивчица  
ето с това си режа Пиратския  Кейк




Като видях това чудно ножче на колегата Сократ, се влюбих в дамаската стомана.Разбирайки за тази моя нова пристрастеност, жената и щерката ми подариха за рожденния ден ето това:


« Последна редакция: Август 09, 2014, 02:00:56 от ozzy » Активен

getzpipes
Sr. Member
****
Публикации: 440



WWW Ел. поща
« Отговор #49 -: Август 07, 2014, 10:35:00 »

Аре и аз барабар Гошко с мъжете... https://www.dropbox.com/s/3jcuhccd6cccjkk/2014-08-07%2011.32.55.jpg
Активен

getzpipes
Sr. Member
****
Публикации: 440



WWW Ел. поща
« Отговор #50 -: Август 07, 2014, 10:38:50 »

Даже май с снимка ще кача
Активен

pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #51 -: Август 07, 2014, 10:47:04 »

Десо, честито! На читава жена си попаднал - мойта все тениски ми подарява...  Тъжен
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
Десислав Гечев
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 631



WWW
« Отговор #52 -: Август 07, 2014, 01:29:21 »

Десо, честито! На читава жена си попаднал - мойта все тениски ми подарява...  Тъжен
Важното е ,че ходиш облечен,а аз на гол тумбак чифт..ножове Смотан.
Този, вторият, сам си го подарих Ухилен

« Последна редакция: Август 09, 2014, 02:02:54 от ozzy » Активен

pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #53 -: Август 07, 2014, 01:31:51 »

Найс, найс! Пакистански са предполагам?
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
Десислав Гечев
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 631



WWW
« Отговор #54 -: Август 07, 2014, 01:37:09 »

Пакистански, без сертификати ,но много ме кефят.Асоцирам ецването на желязото със сандбласт-красота!
Активен

Вехтия
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 889



« Отговор #55 -: Август 09, 2014, 11:18:15 »

Едно време, баща ми правеше ножове - ей тъй, за гъдел.
Имаше цяла дузина от тях, расположени по разни чекмеджета и шкафове, но с годините тръгнаха нанякъде, един по един. Последния, ръждавейков, ми го сви "добър колега" в академията, въпреки че го криех надлежно заровен в глината по скулптора.
 Сега остана последното му творение - големшък нож, изкован от лопатка на аварирала парна турбина. Приятен мек сребрист матов блясък, с гард от дурал от гайка на същата тази турбина. Материалът не ми е известен, но държи страховита заточка.
Активен

"Beware the Devil Woman - she's gonna get you from behind ! "
Стоимиров
Full Member
***
Публикации: 223


Ел. поща
« Отговор #56 -: Септември 06, 2014, 06:56:39 »

Вчера ми беше много шибан,неприятен ден,но се промъкна един светъл лъч под формата на нож и до известна степен ми пооправи настроението.


Бък 119.
Активен
socrat_bg
Full Member
***
Публикации: 221


Ел. поща
« Отговор #57 -: Септември 08, 2014, 01:27:44 »

OOOOOOOOOOOO Бях пропуснал тази тема Усмивчица)
Честито на всичко за новите придобивки
Какво е един мъж без нож Намигване
Активен
POPЕYЕ
Hero Member
*****
Публикации: 675



Ел. поща
« Отговор #58 -: Септември 08, 2014, 06:33:02 »

Абе тва е луда работа ! Викам си ,тва ножарите малко смахнати , ама като се замислих и поогледах , то и аз май не съм пощаден от тая мания .Не се разделям с едно швейцарче . Имам нож за гмуркане . Много съм придирчив към кухненски и готварски ножове и като се поразрових намерих какви ли не ножки и принадлежности за точене . Пък и с удоволствие се ровя в ножарски сайтове . Пристрастявам се бавно  и не си признавам и си мисля ,че  винаги мога да спра !  Ухилен Познато ви е нали !
Активен
getzpipes
Sr. Member
****
Публикации: 440



WWW Ел. поща
« Отговор #59 -: Септември 09, 2014, 03:00:55 »

ще спреш ама друг пьт!
Активен

Страници: 1 2 3 [4] 5
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.17 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!