PipeZone PipeZone
Май 02, 2024, 08:05:32 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини: SMF - Just Installed!
 
   Заглавна Страница   Помощ Търси Вход Регистрирай  
Страници: [1]
  Изпечатай  
Автор Тема: За лака на лулите  (Прочетена 9201 пъти)
Atanas
Newbie
*
Публикации: 3


« -: Декември 09, 2012, 08:55:33 »

Здравейте!
Отново не издържах на изкушението и преди няколко дни си закупих нова лула.Тя е на биг бен - наполеон, извита и е покрита с черен лак.Започнах бавно да я вработвам, но с голямо неудоволствие забелязах, че докато я пуша на едно - две места лака като че ли се отлепва и формира нещто като мехурче.Тези мехурчета изчезват след като лулата изтине.Има ли нещо което трябва да направя по въпроса?Опасно ли е за лулата?
Благодаря!
Активен
ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« Отговор #1 -: Декември 09, 2012, 12:39:44 »

Да не е останала зле китвана шупла,и сега въздухът,запечатан под лака да се разширява?Тук тримата майстори могат да се произнесат.
Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
Cefy
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 817



« Отговор #2 -: Декември 09, 2012, 08:56:01 »

Ако имаш възможност да пуснеш снимчици...мисля, че ще можем да сме по-полезни...
Активен
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #3 -: Декември 10, 2012, 01:05:21 »

Откровено казано не бих купи НИКАКВА лула с лак, освен на един японски майстор, ама неговите не мога да си ги позволя. Както и да е. Черните лакирани лули на Бегбен са с толкова дебело лаково покритие, че не знам за какво стават освен за гледане. Иначе са симпатични. Имам 2-3 такива и преди години пушех много особено с едната. Не ми се е случвало да се надигне мехурче. Най-вероятно Ози е прав, че това е недобре китвана шупла, наличието и китването на каквато, само по себе си представлява голям провал. Обаче, за да се надигне лака от такава шупла трябва да има висока температура. При дебелина на стената от мин. 7мм образуването на температура, достигаща до външната повърхност, достатъчна да надигне лака е трудно. Това ме води към мисълта, че вероятно става дума за шупла, която преминава през цялата стена от вътрешността на огнището до външната повърхност. А това е още по-голям провал, пълен провал, ако трябва да съм точен. Да ме извиняват Бегбен, но е така. Аз бих върнал тази лула, прилагайки снимки и каквото мога. Ако си я купил от онлайн магазин в чужбина, вероятно ще ти я сменят, ако е от тук - кой знае.
Ако все пак предпочиташ да си я запазиш:
Вариант 1 - Проба с пристъргване на огнището, за да се види какво има под черното покритие, следва полагане на прекарбонизация, плътен слой, особено на болното място.
Вариант 2 - В допълнение към първия вариант - махане на целия лак, това е трудно, неприятно и дълго; следва полиране и нов финиш БЕЗ ЛАК. Дори да има шупла и ако не е чак толкова голяма, когато дървото диша отвън, а е изолирано отвътре, лулата ще може да се ползва доста дълго време без проблеми. Ако е запечатано отвън и не диша, парите, образуващи се от горенето ще достигнат достатъчно висока температура, която ще доведе до повдигане на лака / външното покритие.
Ако лулата е с филтър, както предполагам, пробвай първо да я пушиш без него, защото това може да пооправи проблема за известно време.
Активен
Atanas
Newbie
*
Публикации: 3


« Отговор #4 -: Декември 10, 2012, 07:01:42 »

Благодаря за отговорите Усмивчица
Мехурчето се появява на борда на лулата, точно до входа на огнището.Днес пробвах да я напълня не до горе, както обикновено, а до 3 четвърти от вместимостта.Така мехурчето само се набеляза, без да се подуе.
Иначе наистина май трябваше да потърся съвет тук преди да се хвърля да си копувам нова лула, но нищо - човек се учи докато е жив...Следващата лула наистина няма да е лакирана...
Между другото имам друга лула, която е лакирана на Jean Claude и никога не съм имал проблем Усмивчица
Активен
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #5 -: Декември 12, 2012, 05:14:11 »

Благодаря за отговорите Усмивчица
Мехурчето се появява на борда на лулата, точно до входа на огнището.Днес пробвах да я напълня не до горе, както обикновено, а до 3 четвърти от вместимостта.Така мехурчето само се набеляза, без да се подуе.
Иначе наистина май трябваше да потърся съвет тук преди да се хвърля да си копувам нова лула, но нищо - човек се учи докато е жив...Следващата лула наистина няма да е лакирана...
Между другото имам друга лула, която е лакирана на Jean Claude и никога не съм имал проблем Усмивчица

То зависи от използваният лак, разликите са много големи.
Ако е например тънък слой шелак - нещата са доста различни.
Истината е, че ако е лакирана (особено, ако е боядисана отдолу, както черните на бигбен) това автоматично означава, че има дефекти по дървото. Малки или големи, никой не знае.
С две думи не купувай такава лула. Друг е въпроса, ако решиш да си лакираш някоя лула, тогава ще знаеш какво си правил/слагал и т.н.

Активен
kalin andreev
Hero Member
*****
Публикации: 889


Ел. поща
« Отговор #6 -: Януари 30, 2013, 08:50:03 »

Имам един Биг Бен Бора,който реших да го тунинговам.От най–черните е с отвратителен дебел лак.Щом започнах да го шкуря останах като гръмнат.Появи се едно огромно бяло петно от някаква смола или полиуретан.По просташка кръпка не бях виждал.Та Атанасе изобщо не я пипай, защото разчоплиш ли я няма връщане назад.
Активен
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #7 -: Януари 30, 2013, 10:22:04 »

Имам един Биг Бен Бора,който реших да го тунинговам.От най–черните е с отвратителен дебел лак.Щом започнах да го шкуря останах като гръмнат.Появи се едно огромно бяло петно от някаква смола или полиуретан.По просташка кръпка не бях виждал.Та Атанасе изобщо не я пипай, защото разчоплиш ли я няма връщане назад.
Що така, ами блажната боя става, мацаш и си свиркаш. Аз що се притеснявам да някаква си точка, хм, щото не съм биг Бен, малък Бен съм сигурно...
Активен
Cefy
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 817



« Отговор #8 -: Януари 30, 2013, 10:27:45 »

Имам един Биг Бен Бора,който реших да го тунинговам.От най–черните е с отвратителен дебел лак.Щом започнах да го шкуря останах като гръмнат.Появи се едно огромно бяло петно от някаква смола или полиуретан.По просташка кръпка не бях виждал.Та Атанасе изобщо не я пипай, защото разчоплиш ли я няма връщане назад.
Що така, ами блажната боя става, мацаш и си свиркаш. Аз що се притеснявам да някаква си точка, хм, щото не съм биг Бен, малък Бен съм сигурно...
Точно пък ти да го кажеш.....?!?! (за блажната боя де)
Активен
kalin andreev
Hero Member
*****
Публикации: 889


Ел. поща
« Отговор #9 -: Януари 30, 2013, 10:31:33 »

Жорка,тя е от твоите.Разбира се ти нямаш никаква вина.А като каза блажна боя,по ми е под ръка боя за обувки Намигване
« Последна редакция: Януари 30, 2013, 10:43:57 от kalin andreev » Активен
Страници: [1]
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.17 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!