Пушене на лула-какво да знаем ,когато започваме

<< < (2/4) > >>

blubar:
Прощавайте за лаишкия въпрос, но не съм сигурен че доразбрах пълненето при разработване на лула. При пълнене до някъде (половината, 3/4), предполагам се спазва същото правило на тристепенно тъпкане, за да се постигне сходна структура на тютюна в огнището, нали?

Цитат на: ozzy в Април 07, 2012, 12:18:08

И все пак-с фабрично покритие,или без,съветвам ви да си разработите лулата.Няколко пълнения наполовина(обикновено 3-4),няколко до две трети,и тогава догоре.При стара,разработена лула,естествено,този период отпада.Пълненето е по всеизвестното правило-първо се пълни чашката с тютюн до горе,притиска се до средата(с усилие на дете),отново се насипва тютюн до горе.Притъпква се до две трети от обема на чашката(с усилие на жена).Отново се насипва тютюн до горе,който добре се притъпква с палец(с усилие на мъж),за да се слегне на 2-3 мм.от горния ръб на чашката.Трябва да има разстояние,защото при първоначалното палене тютюна бухва.

ozzy:
 :)Естествено!В началото трябва да го спазваш,а с течение на времето и придобития опит, ще правиш всичко машинално.

monteg:
Цитат на: ozzy в Април 07, 2012, 12:18:08

Има го и тютюна,естествено с добра влажност,готов за пълнене.Поглеждаме огнището на лулата.Ако фабрично е положено покритие,проблемът с разработката няма да е толкова голям.Ако не-трябва доста да се внимава.Някои мажат лекичко с пръст стените на огнището с качествен алкохол,но аз се убедих от опит,че става и с вода.Изглежда важна е влажността,за да може да се образува въглеродния слой cake,предпазващ дървото.И все пак-с фабрично покритие,или без,съветвам ви да си разработите лулата.Няколко пълнения наполовина(обикновено 3-4),няколко до две трети,и тогава догоре.


Здравейте. Пуша лула от сравнително скоро и тепърва разучавам всички особености свързани с това. Та от няколко дена се чудя върху горното. Ще съм благодарен ако някой ми го обясни.
Въпросът ми е защо да се пълни няколко пъти наполовина, две-трети и догоре?
Правих го по гореописания начин при една лула, кейка стана неравномерен, трябваше да изпуша 4-5 пълни лули, за да се изравни горе-долу. А и освен това отнема доста, да ги нарека "половинчати" пушения.
Не е ли възможен вариант при който намазваме стените с вода, пълним цялата лула и пушим внимателно без да има чести напористи дърпания? След това чистим, оставяме да почива и повтаряме упражнението с водата и пълна лула няколко пъти докато видим, че вече се е образувал достатъчен въглероден слой. Би ли довело това до някаква опасност за лулата?

ozzy:
Здравей.Кейкът,или въглероден слой,се отлага от дима при горенето.Така е при комините,така е и в цевта на оръжията.Целта е първо да се образува лек слой на възможно по-голяма площ,за да не прегаря лулата впоследствие.Като се напълни лулата до половин,логично е върху празната част да се образува лек слой.И така-до горе.И това е,защото обикновено лулата гори с по-висока температура в горната си част-при разпалването на тютюна,и влизането в ритъм,дето се вика.

Gruev:
Цитат на: monteg в Октомври 31, 2015, 08:50:13

Цитат на: ozzy в Април 07, 2012, 12:18:08

Има го и тютюна,естествено с добра влажност,готов за пълнене.Поглеждаме огнището на лулата.Ако фабрично е положено покритие,проблемът с разработката няма да е толкова голям.Ако не-трябва доста да се внимава.Някои мажат лекичко с пръст стените на огнището с качествен алкохол,но аз се убедих от опит,че става и с вода.Изглежда важна е влажността,за да може да се образува въглеродния слой cake,предпазващ дървото.И все пак-с фабрично покритие,или без,съветвам ви да си разработите лулата.Няколко пълнения наполовина(обикновено 3-4),няколко до две трети,и тогава догоре.


Здравейте. Пуша лула от сравнително скоро и тепърва разучавам всички особености свързани с това. Та от няколко дена се чудя върху горното. Ще съм благодарен ако някой ми го обясни.
Въпросът ми е защо да се пълни няколко пъти наполовина, две-трети и догоре?
Правих го по гореописания начин при една лула, кейка стана неравномерен, трябваше да изпуша 4-5 пълни лули, за да се изравни горе-долу. А и освен това отнема доста, да ги нарека "половинчати" пушения.
Не е ли възможен вариант при който намазваме стените с вода, пълним цялата лула и пушим внимателно без да има чести напористи дърпания? След това чистим, оставяме да почива и повтаряме упражнението с водата и пълна лула няколко пъти докато видим, че вече се е образувал достатъчен въглероден слой. Би ли довело това до някаква опасност за лулата?


Здравей,
Представи си, че си в гората и липсата на оръжие те принуждава да си направиш копие от дърво за многократна употреба, способно да пробие дебела дивечова кожа. Намираш си прът от подходящото дърво, палиш малък огън и започваш леко и постепенно да обгаряш върха. Постепенното и внимателно нагряване-опушване-обгаряне, ще направят върха на копието ти твърд и устойчив на изгаряне, огъване, надраскване. Ако просто хвърлиш пръчката в огъня, ще се подпали и съсипе. Е, същата работа е и с лулата. И да я мокриш и да не я мокриш, просто не позволявай да се разгаря бурен огън вътре. Така лека полека ще се разработи и ще спреш да я мислиш. Аз досега съм разработил три нови и седем възстановени от мен лули. На възстановените (тоест добре почистени),  съм махал стария кейк до дърво. Първите няколко ги мазах с една паста, забъркана от бриарова пепел, мед, алкохол и активен въглен. Това само дава фалшиво спокойствие според мен. Ако я подпукаш с някой ароматик, дето развива хиляда градуса в огнището, нищо няма да спаси повърхностния слой на дървото от преовъгляване. Така че разработвай си новите лули с тютюни, горящи с ниска температура, по-скоро сухи, отколкото влажни и няма да имаш грижи.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page