PipeZone PipeZone
Април 26, 2024, 04:45:39 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини: SMF - Just Installed!
 
   Заглавна Страница   Помощ Търси Вход Регистрирай  
Страници: [1] 2 3
  Изпечатай  
Автор Тема: GBP Bamboo прототип  (Прочетена 26343 пъти)
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« -: Ноември 28, 2012, 10:21:28 »

Я да видим какво ще кажете за тази лула?
Всякакви забележки и въпроси/критики са добре дошли.
Отбелязвам само, че е направена общо взето набързо, финиша на главата на места не е изпипан, както и свързването на бамбука с дървото и мундщука - тези по-светлите места. Оставих ги така, защото не това ме интересуваше за прототипа и нямах време. Главата е отпреди доста време, добре стана, но не появи пукнатина на шийката, така че трябваше да я отрежа и чаках да се сдобия с бамбук, за да направя изобщо нещо.
Тествам резултата вече няколко дни и съм много доволен откъм функция и удобство. Интересно ми е какво ще кажете вие. Мундщукът също е нововъведение за мен. Извивката навън, а не навътре се оказа много удобна, ако както правя аз, непрекъснато държиш лулата в устата си.






Активен
asgard
Newbie
*
Пол: Мъж
Публикации: 40



Ел. поща
« Отговор #1 -: Ноември 28, 2012, 11:37:40 »

За първи път виждам нещо подобно и ми изглежда супер!.
Като новобранец не бих се захванал да давам оценки, Усмивчица))
НО, ако ти трябва тестър, аз съм насреща, пращай, ще пробвам всяко ново творение  Ухилен

« Последна редакция: Ноември 28, 2012, 11:40:06 от asgard » Активен

Не всичко, което има две бузи е лице !!!
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #2 -: Ноември 28, 2012, 12:24:18 »

За първи път виждам нещо подобно и ми изглежда супер!.
Като новобранец не бих се захванал да давам оценки, Усмивчица))
НО, ако ти трябва тестър, аз съм насреща, пращай, ще пробвам всяко ново творение  Ухилен


Аз пробвам, пробвам непрекъснато.... Ухилен
Активен
POPЕYЕ
Hero Member
*****
Публикации: 675



Ел. поща
« Отговор #3 -: Ноември 28, 2012, 09:30:12 »

 Нетипична , асиметрична , оригинал. Харесва ми !!! Браво !!!
Активен
Cefy
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 817



« Отговор #4 -: Ноември 28, 2012, 10:14:48 »

Позволявам си да коментирам! Че е нестандартна, така е!
Мисля, че при прототипа обаче отсъства твоята си характерна линия!
Нещо ми се губи, но не знам какво...ако разбера ще пиша!
Активен
ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« Отговор #5 -: Ноември 28, 2012, 10:37:57 »

Позволявам си да коментирам! Че е нестандартна, така е!
Мисля, че при прототипа обаче отсъства твоята си характерна линия!
Нещо ми се губи, но не знам какво...ако разбера ще пиша!
:)Цефи,да не те разсейва бамбука?Според мен е много яка!Мен ме притесни обратната извивка,ама нали първо гледам,после чета,думите на Жоро ме успокоиха-вярвам му,че е удобна лула.
Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
Cefy
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 817



« Отговор #6 -: Ноември 28, 2012, 10:55:03 »

Позволявам си да коментирам! Че е нестандартна, така е!
Мисля, че при прототипа обаче отсъства твоята си характерна линия!
Нещо ми се губи, но не знам какво...ако разбера ще пиша!
:)Цефи,да не те разсейва бамбука?Според мен е много яка!Мен ме притесни обратната извивка,ама нали първо гледам,после чета,думите на Жоро ме успокоиха-вярвам му,че е удобна лула.
Чашата и формата и са готини, бамбука е супер, мундщука е различен и предполагам, че е удобен...но ми се губи линията на Жоро, по която можеш да го различиш...в смисъл няма връзка от върха на чашата до края на мундщука...мисля, мисля, гледам и се чудя...
Активен
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #7 -: Ноември 29, 2012, 11:53:41 »

Благодаря на всички за изказаните мнения.
 @Ози  не мисля, че извивката е обратна, по-скоро е в правилната посока, ако беше наобратно щеше да загуби ... май всичко. Наистина е удобна. Бамбукът има определени свойства/предимства, както и недостатъци.
1. Сам по себе си е красив
2. Тънък, когато намериш подходящ, но много здрав
3. Теоретично абсорбира влагата
4. Придава "рустикален" стил на композицията
5. Пренебрежимо лек, особено като се има предвид дължината. В случая лулата не е дълга (±140мм)
Сред недостатъците
Не е с правилна форма, т.е. не може да се обработва свободно. Трябва да се търси вариант, за да се направят челата от двете страни.
Пробиването му е по природа определено. Вътре има естествена кухина, от която не можеш да избягаш и се изисква доста усет и опит, за да излезеш в средата от другата страна, а когато е огънат, какъвто е случая - викаш неволята и всички магии.
Добре е да бъде захванат с пръстен, където ще бъде втулката на мундщука, защото ще има движение напред - назад и поемайки влагата, бамбукът ще се промени.
И разни други неща, за които няма смисъл да пиша.

Голямото предимство е че е много лек.
Тази лула е със "стандартна" дължина от ок.140 мм, а теглото й е сигурно на половина от да речем билярд с такъв размер.
Нямам с какво да претегля, за да знам точно, но усещането в зъбите не лъже, както знаете. Намигване

@Cefy Няколко пъти ми казваш, че нещо се губи, не само тук, та започнах и аз да го търся. Не съм сигурен, че разбирам какво имаш предвид, но ще предположа.
Моят стил, ако имам такъв, е силно променлив. В едни моменти в главата ми е едно, друг път друго. Въпреки това правейки едни и същи форми много пъти, те остават като, да речем, някаква форма на стил.
Въпреки горното, когато започна работа по дадена лула, била тя и най-стандартната, напр. билярд, дървото диктува в истинския смисъл на думата, какво ще стане. Ярък пример е първата ти лула. Всъщност, говорейки за себе си, като работя по дадена лула, винаги трябва да търся компромиси и начин не точно да надделея, а по-скоро да се адаптирам / да адаптирам формата към даденостите на бриара. Това, че първо оформям, а след това пробивам само помага за избягване на пукнатини и др., но понякога нищо не става.

@ Popeye Не е първата, а сигурно 20та с бамбук. Тази обаче си заслужава да се покаже и да се говори за нея, може би точно заради конкретния бамбук. Не искам да се изкарвам "творец" или нещо подобно, но естеството на тази работа си е творческо, няма какво да се лъжем. "Бамбуковия" период може да се удължи наистина.
Лулата е симетрична, не е асиметрична, от върха на мундщука до средата на огнището може да се прекара права линия. Ако я погледнеш отгоре или отдолу линията е една и съща. Има странична извивка на самия бамбук, което е съвсем естествено. Търсенето беше точно естетическо, но малко по-друга естетика
виж това http://www.smokingpipes.com/pipes/new/tsuge/moreinfo.cfm?product_id=97693
http://www.smokingpipes.com/pipes/new/florov/moreinfo.cfm?product_id=38750
http://www.smokingpipes.com/pipes/new/adam-davidson/moreinfo.cfm?product_id=111079
http://www.smokingpipes.com/pipes/new/adam-davidson/moreinfo.cfm?product_id=95057
и много други.
Използването на бамбука, не съм сигурен, но мисля че тръгва от Япония, което си е естествено. Съответно, тази стилистика и естетика е търсения акцент - естествените, природни и хармонични форми, а не правите и да речем, архитектурни, геометрични форми.


Това, което искам да пробвам е да огъна бамбук. Имам представа, че може би става, но не съм пробвал на практика, така че ще има още прототипи.

Активен
POPЕYЕ
Hero Member
*****
Публикации: 675



Ел. поща
« Отговор #8 -: Ноември 29, 2012, 12:36:05 »

Благодаря за препратките! КРАСОТА !!! . Наистина ми харесва идеята !Лулата ти е прекрасна . Извинявай , ако съм те засегнал с определението  , че е асиметрична , но коментарът ми е подчинен единствено на снимките , а и нямам нищо против асиметрията . На живо сигурно е перфектна !Предполагам самата форма и структура на бамбука позволяват по-добро охлаждане на димът , поради по-големия топлообмен /по-голяма контактна площ на мундщука  / Колкото до огъването на бамбук ,помня като дете имах бамбукова въдица и я мажех с олио , за да не се напуква и за да я поизправя . Предполагам , че ще трябва да се напои с някаква безвредна смазка , която ще позволи огъване и поставяне в калъп . Друг вариант е с пара . Това са само предположения . Успех !
« Последна редакция: Ноември 29, 2012, 01:03:07 от POPЕYЕ » Активен
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #9 -: Ноември 29, 2012, 01:43:34 »

Благодаря за препратките! КРАСОТА !!! . Наистина ми харесва идеята !Лулата ти е прекрасна . Извинявай , ако съм те засегнал с определението  , че е асиметрична , но коментарът ми е подчинен единствено на снимките , а и нямам нищо против асиметрията . На живо сигурно е перфектна !Предполагам самата форма и структура на бамбука позволяват по-добро охлаждане на димът , поради по-големия топлообмен /по-голяма контактна площ на мундщука  / Колкото до огъването на бамбук ,помня като дете имах бамбукова въдица и я мажех с олио , за да не се напуква и за да я поизправя . Предполагам , че ще трябва да се напои с някаква безвредна смазка , която ще позволи огъване и поставяне в калъп . Друг вариант е с пара . Това са само предположения . Успех !


О, не съм се засегнал, просто разяснявам, защото от снимките (особено моите) често се губят много неща.
Трябва да стане с пара или с кипяща вода, не мисля че може да се използва смазка, каквато и да е, защото бамбука ще попие и ще смени цвета си със сигурност. И най-малкото петънце на светлия бамбук се отразява отвратително и няма премахване. Казвам го от опит.
Аз ще снимам и други бамбуци и ще ги постна тук за сведение. Има една или две, които не са лоши. Ама първата е .... леле мале.....
Активен
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #10 -: Ноември 29, 2012, 04:27:56 »

Смазката дори и да се нанесе равномерно без петънца и спомогне за огъването , то е възможно при пушене да дава непривичен , да не кажа неприятен аромат на тютюневият дим . Интересно ми е как потъмняваш бамбука ?Според мен този стил е малко КОЛОНИЗАТОР . С тази лула на обширна веранда в люлеещ стол с чаша качествен ром . А ромите на плантацията .Мечтииии!!!

Този си е естествено тъмен  Ухилен
Активен
ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« Отговор #11 -: Ноември 29, 2012, 07:10:34 »

 :)Не знам,дали парната камера ще помогне за огъване на бамбука....За всяко друго дърво става,но за него,не знам.
Жоро,подведоха ме снимките-първо ми заприлича на рог,но след това видях,че извивката е супер!Бамбукът е страхотен материал,ако можех да намеря,бих си направил един чърчуардън.При снадките с дървото се използват метални втулки,нали?
Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #12 -: Ноември 30, 2012, 04:50:07 »

:)Не знам,дали парната камера ще помогне за огъване на бамбука....За всяко друго дърво става,но за него,не знам.
Жоро,подведоха ме снимките-първо ми заприлича на рог,но след това видях,че извивката е супер!Бамбукът е страхотен материал,ако можех да намеря,бих си направил един чърчуардън.При снадките с дървото се използват метални втулки,нали?
Метални тръбички (втулки) към дървото и към мундщука, за второто обаче според мен не е съвсем подходящо, предпочитам тефлон.
Ако искаш пръчка, кажи.
Активен
ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« Отговор #13 -: Декември 01, 2012, 05:43:13 »

 :)Благодаря за предложението,Жоро!Ще се въздържа,за сега-имам да довършвам две -три заготовки,а нямам идея кога ще стане.Да стои и бамбукът до тях-няма смисъл....
Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
POPЕYЕ
Hero Member
*****
Публикации: 675



Ел. поща
« Отговор #14 -: Декември 01, 2012, 11:17:46 »

Тази вечер варих бамбук . Дълго , дълго време . И....... НИЩО . Твърд като гьон . Невероятен строителен материал . Щапка свалям на тая трева . Другия път ще направя калъп и ще го варя в него или , ако намеря по-голям съд ще огъна по-голяма пръчка , за да дам необходимата дъга.Сдобих  се с бамбук от един чужд двор на свечеряване в компанията на две разбеснели се болонки и бабата от първия етаж , която така и не разбрах какво крещеше , защото бях максимално съсредоточен да си опазя крачолите от псетата и да намеря заветната клонка .Накрая бабата изрева МИЛИЦИЯ и се наложи да си тръгна с каквото Господ е рекъл.Не попаднах на добър материал . Разстоянието между колената на вече моя бамбук е около 20 см.При кратка консултация със знаещи се оказа , че бабата е поливала редовно градината , а голямото разстояние между колената е следствие на това . Просто бърз растеж . Не съм сигурен в това , защото в тропиците не се налага да се полива . Откъде да си намеря неполиван бамбук с малко разстояние между звената / 2-3-или 4 см. / ?Брането на бамбук вдига адреналина. Пак ще опитам . Ухилен
Активен
Страници: [1] 2 3
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.17 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!