PipeZone PipeZone
Април 26, 2024, 04:08:36 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини: SMF - Just Installed!
 
   Заглавна Страница   Помощ Търси Вход Регистрирай  
Страници: [1] 2 3 ... 9
  Изпечатай  
Автор Тема: Мортал Комбат или Да не окепезяваме хубавите теми.  (Прочетена 75935 пъти)
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« -: Февруари 09, 2015, 06:05:43 »

Уважаеми колеги, братя по оръжие и лула, рицари на бриара (и морската пена), светли превъзходителства на хладния дим, пазители на кочана и съкровищата на новия свят, както и традициите на източния лист:

С огромна скръб дойде до моето внимание подробността за вопиющата липса на мегдан за кръстосване на шпагите, за епични битки между почитателите на Островните лули и на нордическите, между почитателите на индустриалната революция и маркетинга и тези на занаятчийството, между любителите на кипърския и сирийския лист, и тези на едрия лист от новия свят.

Наченки на такъв мортал комбат за какъвто искам да стане дума в тази тема се забелязват в други теми, но това води неминуемо до размиване на темата, което пък от своя страна е неуважение на пусналия я като такава.

Та затова реших заради големия сеир и кеф от мортал комбата, да пусна отделна тема, където да се разискват със зъби и  нокти, но с длъжната почит и уважение към противника по стар рицарски средновековен  тертип (или Бушидо който е по източните истории)

Та да започнеме с хвърляне на ръкавицата:

1. Дацките лули и италианските са върха на гъзарията, конкурирани напоследък от японски, руски и гръДСки майстори.
2. Английските лули са  скучни еднотипни, и времето одавна им е отминало
3. Дънхил е превъплъщение на маркетинг потребителското общество  и е обратно на всичко което изповедваме като ценности ние пайп смокерите.
4. Индустриалните лули немат душа, само занаятчийските стават защото зад тех стои човек.
5. Колега Пин, какво ще кажеш по горните точки?


Накратко, надевам се да стане ожесточен мортал комбат, така както подобава за да е интересно.
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #1 -: Февруари 09, 2015, 06:22:23 »

Стануел се правят от деца-черноработници в Китай, Том Елтанг е гей, а Токутоми - содомит! Питърсън слагат азбест в ебонита си, а Дънхил киснат брайъровите заготовки в нафта. Хората, харесващи ръчно изработени лули, имат нездрава полит-ориентация и са психически нестабилни. И това са фактите, господа, фактите...

То ако не е дърлянето с тебе от време на време, тоя форум съвсем ще заспи... И това също е факт.
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #2 -: Февруари 09, 2015, 07:11:19 »

Нема а говориш така за Токутоми бе ееей.

Не си му на нивото!

Токутоми е овладял изкуството да борави с инструментите.
Дъщеря му (Юки) мсля че борави предимно с  "на т'слата дръжката"  Ухилен Ухилен Ухилен Ухилен
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #3 -: Февруари 09, 2015, 08:50:20 »

По-скоро Токутоми, от толко "невинни" забавления с козички, не мое да стигне моето възвишено ниво на минимализъм, ама тва е тема на друг разговор. Тоя е възприел целата порочна практика на Запада за показност в изкуството, частица Дзен не му е останала. Язък, че прай такива хубави бластове, бадева си отиват... Кажи ся - ква друга дивотия измисли за английските лули, че вече се повтаряш? Или сега драмата е с Питърсън, нищо че са Ирландска фирма, основана от латвиец и немец...  Ъ?
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #4 -: Февруари 09, 2015, 09:08:58 »

По-скоро Токутоми, от толко "невинни" забавления с козички, не мое да стигне моето възвишено ниво на минимализъм, ама тва е тема на друг разговор. Тоя е възприел целата порочна практика на Запада за показност в изкуството, частица Дзен не му е останала. Язък, че прай такива хубави бластове, бадева си отиват... Кажи ся - ква друга дивотия измисли за английските лули, че вече се повтаряш? Или сега драмата е с Питърсън, нищо че са Ирландска фирма, основана от латвиец и немец...  Ъ?

Начи Петерсон си държат английската школа с всичките им там островски приумици за класика и класически шейпове. Това нещо е било "ин" едно време, и дацките майстори са имитирали за да се впишат в духа на времето когат инглиш шейповете са диктували кое какво и как.

Обаче Дания вече от първата половина на миналия век насам скъсва оковите на предразсъдъците, и започва да си вади красоти като едното нищо, пък Аштон маштон Дънхил мънхил Комойс момойс бибиби мибиби и прочее да си се пенят с дървените на нищо не мязащи едни и същи форми.

И току виж пайперството процъфтява с Дацките майстори. От цел свет (е, главно от Япония) идват в Дания да се учат на майсторлък. По мануфактурите из острова никой не оди, щото нема какво и да научи толкова. Времето на мануфактурното произвоцтво остава далече в миналото и на преден план изпъква майсторството на занаята. Уникалността на занаятчията който превръща обикновено парче бриар в нещо уникално, като му дава своя печат. И подпис.

Та такива ми ти работи. И сега Петерсон все още пробутват едни остарели индустриални шейпове от едно време и ни ги навират като мярка за качество. Демек ние не праим изкелефирчени неща, само проверени изпитани и едновремешни. Е па брато, в епохата на разцвета на тоя занаят, на стари лаври не моеш да лежиш. Требе да смениш стила най-малкото и да предлагаш по-разчупени дзен неща. Да си проличава тук таме нещо. Иначе през 2009 година, като удари кризата, в Дъблин в най-големия им магазин се продаваха основно викторинокс швейцарски ножчета. Там все още има "чапове" дето носят дрехи от Туид, вълнени Шетланд чорапи до коленете, каскети и елеци шити по мерка, но са измиращ вид. Днешния пушач на лула е по-скоро аграрен тип склонен към интелектуалщина. Еквивалента на едно-времешните пушачи на лула сега са парвенютата дето ходат по пиано барове и пушат пури.

Та немам нищо против Петерсон, нито против класическите им шейпове. Просто мущуците са им много зле, и като цело не се отличават много от другите лули.  Некой заговори за качествен бриар, е па аз освен Вауен от новите лули на некачествен бриар не съм попадал. Виж тия по-стари от 30 лазарици къде ги имам, там критерия е ултра занижен.  На това ниво Петерсон и Дънхил може да са били еталон за качество, ама на фона на днешното предлагане, направо се губат.  Пазара е безмилостен вече. Или изкарваш качество, или лежиш на стара слава. Е па пайперите са се повече и повече, и новоизлюпилите се не робуват на предразсъдъци, и следователно не пият нафта. Като земе в ръката един Стануел за 130 лева, и като го сравни с Петерсон за 230, е па не съм сигурен как ще стане фен на вторите. Особенно като му позеленее мущука на втория месец.
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #5 -: Февруари 09, 2015, 09:34:07 »

Мисля, че те разбирам - ти просто, като персонаж с източно самоопределение, обичаш по-показните, пищни форми. Прав ли съм? На тебе завоалираната островна естетика ти е чужда, скучна... Лошо няма - ако всички харесвахме едно и също, то щеше да настане голема скука. Немам нищо против Стануел (освен 95% от формите им...), ама тая драма с кризата и отмирането и тях ги удари - правят ги у Италията, като дори не си били пренесли машините там. Срам е тва за мене, голям! Създаваш неква фирма, градиш и име, хората те купуват, щото предлагаш първокласно качество на разумни цени... И айде у лево - жабарин ше ми прави лулите... Ма по-евтино било... Ми извинявам се, ама свинщина голяма е тва Стануелско решение. Да пускат кепенците и тва е! Нема кво да лъжат хората. Нещастници са тва Датчаните - не стига, че на сички хубави, стари английски тютюни им разказаха играта, ми ся и на евтините Стануелчета им направиха ерзац... Срам. Срам и позор е тва, не е хубаво така. Докато Питърсън криво-ляво кретат, дават своя дан към ирландската икономика. Щото имат достойнство падитата, не са си продали душите за некое и друго евро...
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
kalin andreev
Hero Member
*****
Публикации: 889


Ел. поща
« Отговор #6 -: Февруари 09, 2015, 09:43:31 »

На кратко бих обобщил така:
Английските привличат със старовремска романтика.
Останалите споменати с красота и въображение.
Активен
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #7 -: Февруари 09, 2015, 09:59:51 »

Само недей забравя, че "красота" е строго индивидуално възприятие...  Намигване
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
gri6o
Full Member
***
Пол: Мъж
Публикации: 224



WWW Ел. поща
« Отговор #8 -: Февруари 09, 2015, 10:01:00 »

На кратко бих обобщил така:
Английските привличат със старовремска романтика.
Останалите споменати с красота и въображение.
некак си си много (да не кажа шибано) прав
Активен

gri6o
Be nobody а be yourself
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #9 -: Февруари 09, 2015, 10:02:46 »

Мисля, че те разбирам - ти просто, като персонаж с източно самоопределение, обичаш по-показните, пищни форми. Прав ли съм? На тебе завоалираната островна естетика ти е чужда, скучна...

Прав си.

...ама тая драма с кризата и отмирането и тях ги удари - правят ги у Италията, като дори не си били пренесли машините там. Срам е тва за мене, голям! Създаваш неква фирма, градиш и име, хората те купуват, щото предлагаш първокласно качество на разумни цени... И айде у лево - жабарин ше ми прави лулите...

Жабарските лули са с върховно качество и красота, така че не ти хващам тънката мисъл.  Ако моеш да ми намериш кусурите на едно Кастело и с какво е по-калпаво от некъвси смешен Шаратан'с цена нема да имаш.

.... Ма по-евтино било... Ми извинявам се, ама свинщина голяма е тва Стануелско решение. Да пускат кепенците и тва е! Нема кво да лъжат хората. Нещастници са тва Датчаните - не стига, че на сички хубави, стари английски тютюни им разказаха играта, ми ся и на евтините Стануелчета им направиха ерзац... Срам. Срам и позор е тва, не е хубаво така.

Това си е чисто бизнес решение, и нема никакво значение къде ще ги праат. Факт е че Стануел си остават дацко качество и с дацки форми. Това че ги праят у Италията е само още един плюс.
Докато Питърсън криво-ляво кретат, дават своя дан към ирландската икономика. Щото имат достойнство падитата, не са си продали душите за некое и друго евро...

Ебах мааму. Аз се чуда падитата що толкова са дръпнали, а то видиш ли, не местили фабриката за лули. Направо огромна част от GDP-то прави Петерсон. Като се замислиш, ако не са лулите тия падита направо ще фалират като държава.  Ухилен Ухилен

Колега, ти спориш само за спорта. Петерсон били добри лули защото мениджмънта на фирмата бил патриотичен и не местил фабриката. Ае моля ти се това не е серьозно.
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #10 -: Февруари 09, 2015, 10:30:30 »

Подточка първа: От това твое признание произтича цялата драма и неразбирателство: Бъди отворен към света, приемай го в цялата му красота и несъвършенство, не се ограничавай само с малки части от него - фаворизираш едни, докато люто отричаш други...

Подточка втора: Кастело, освен че са ми грозни като Лили Иванова, и надценени като кварцово Касио с диаманти, друг кусур не мога да им намеря... Иначе да, хубави лули са, спор няма!  Ухилен
Научният подход предполага съмнение и проверка на всеки етап, а не сляпа вяра - жабарски лули има от пълни боклуци до много качествени марки (както е и в останалия свят). И това (отново) е факт.

Подточка трета: Това вече НЕ Е Стануел. Но това е лично мое мнение, не ща да ви натварвам с него.

Подточка четвърта: Не, падитата не са формиращ БВП субект, те просто дават част от него... Защото именно дъртите байчета от Питърсън СА Ирландия, а не некво аморфно имагинерно тяло, наречено "общество". И те го осъзнават това и си носят отговорностите, а не бягат да местят производство в Кирзбекистан, та да им остане повече сухо...

P.S. Колега, за сериозното в тоя спор - ма Вие сериозно ли си мислите, че при толко безумни твърдения от Ваша страна, аз ще Ви контрирам с рационални аргументи?!? Нема шанс, брат ми, никакъв... А и Вие сам пожелахта да спорите, дори и нова тема пуснахте. Кво се дърпате сега?  Усмивчица Усмивчица
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #11 -: Февруари 09, 2015, 10:59:08 »

Колега, за воля на истината, като се прави полемика, първо се поставя теза, след това се дефинират критериите, и накрая се аргументира.

Личните предпочитания от типа на тези не са си местили фабриката щото са некви патриоти, не може да бъде аргумент за качеството на лули. Просто нема такъв филм. Първо нито знаем дали са патриоти, нито знаем защо не са си преместили фабриката. Второ това че са патриоти и националисти, изобщо нема отношение към лулите.

Аз се опитвам да вкарвам количествено и качествено измерими критерии, а те са: Качество на матриалите, (особенно мущуците), разнообразие и красота във формите (това не е субективен критерий, колкото и да се напъваш) Добър финиш и грейн на бриара, уникалнос и разпознаваемос, тука ги има щото техните лули си личат и Петерсон можеш да го познаеш от километър но в другите ги нема баш много. Или и да ги има, са неква средна щета. Нищо особенно. В матриалите са пълна мизерия. И това е целата приказка около Петерсона.

Другото са романтични приказки за несъществуващ чар на некакво време и стил по островите.

Викингите може да не са много по красотата, но все пак, ако им видиш архитектурата от едно време, личи си склонността към красотата и изяществото. Има викингски дървени постройки, удари гоогле ще ти излезнат.
Жабарите са си по естетиката от край време, па до ден днешен. Японците тоже. А сега ми намери един велик ингилизки скулптор, или изящна типично ингилизка архитектура, или хиперпродукция на художници като холандците и жабарите а пример, е па нема такива. Не са ни по манджите, щото кухнята им е жив зиян.
Убави лули прават народите склонни към красотата и изкуството. Инглишите не са по тез работи и това е факт.
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #12 -: Февруари 09, 2015, 11:34:54 »

Виж ся, нещо ме бъркаш с некой друг - аз, като цяло, избягвам да генерализирам. Това, че на Кастело грам не ма кефят формите изобщо не означава, че не им признавам майсторството. Същото е и със Стануел, и с оня зоофил Токутоми, и оня зъбатия там, Елтанг ли, къв беше... Единствено не мож ма убеди, че Нана Иварсон става за нещо, просто щото копира на 100% баща си и дедо си, без да влага грам фантазия. Нищо, че лулите и са първокласна изработка.

Цитат
Аз се опитвам да вкарвам количествено и качествено измерими критерии, а те са: Качество на матриалите, (особенно мущуците), разнообразие и красота във формите (това не е субективен критерий, колкото и да се напъваш) Добър финиш и грейн на бриара, уникалнос и разпознаваемос, тука ги има щото техните лули си личат и Петерсон можеш да го познаеш от километър но в другите ги нема баш много. Или и да ги има, са неква средна щета. Нищо особенно. В матриалите са пълна мизерия. И това е целата приказка около Петерсона.

Колегата, Питърсън имат и евтини, и скъпи лули. Те ти пример за вторите: http://www.smoke.co.uk/acatalog/Peterson_High_Grade_Pipes.html Ся сигурно ще кажеш, че и тия лули не стават, ама да ти припомня, че лъжата е грях, и то голям!  Ухилен Ухилен А евтините лули се правят с евтини материали, това е положението. В интерес на истината, на Питърсън харесвам една мнооооого малка, пренебрежима част от моделите, останалите са ми груби и тумбести едни такива. Обаче им признавам факта, че могат да правят и много истински лули. А ти си се фанал за тоя ебонит, се едно е билет за концерт на Любе - ми на Стануел съм виждал такива смотани акрилни мундщуци, че чак срам ме хваща... Едни остри ръбове дето не трябва, едни следи от отливката, дето материала не е изпълнил докрай шприц-формата. И кво ся - от неколко евтини лули, дай да си вадиме заключение за цялото им производство.

Цитат
Жабарите са си по естетиката от край време, па до ден днешен. Японците тоже. А сега ми намери един велик ингилизки скулптор, или изящна типично ингилизка архитектура, или хиперпродукция на художници като холандците и жабарите а пример, е па нема такива. Не са ни по манджите, щото кухнята им е жив зиян.
Убави лули прават народите склонни към красотата и изкуството. Инглишите не са по тез работи и това е факт.]Жабарите са си по естетиката от край време, па до ден днешен. Японците тоже. А сега ми намери един велик ингилизки скулптор, или изящна типично ингилизка архитектура, или хиперпродукция на художници като холандците и жабарите а пример, е па нема такива. Не са ни по манджите, щото кухнята им е жив зиян.
Убави лули прават народите склонни към красотата и изкуството. Инглишите не са по тез работи и това е факт.

Как беше приказката - нерде Ямбул, нерде Стамбул, а? Къде намеша архитектурата в тая работа?!? Айде, щом си рекъл да ги мериме на "изкуствен" принцип народите - напиши у Гугъла James Purdey shotguns или Holland & Holland shotguns и с ръка на сърцето ми кажи, че англичаните не разбират от естетика, ръчна изработка и прочее еснафщини. И ми ги сравни с некое Датско желязо. Ама не можеш, нали? Щото тука датчаните хич ги няма... И къв ще е извода по твоята логика? Че от датчаните и чеп за зеле не става...
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #13 -: Февруари 09, 2015, 11:43:10 »

Айдееее, ти му говориш за естетика, той ти говори за шотгун.

Колега, ингилизите са измислили парната машина, мануфактурното произвоцтво, капитализъма и тем подобни.
Исаак Нютон, Джемс Ват, Джордж Стивенсон, се практически неща. Не са си по естетиката и това е.
Поради световното госпоцтво на ингилизите, в модата са влезнали семпли и практични дрешки. Ако не беха те, още щехме да се размахваме с изящество в мъжката мода.
Примерите са безчет за това какви са ингилизите като нарот, но по естетиката не са и това е факт.

Е виж, за тутуни си ги бива, понеже те са измислили колониялизъма сиреч отиваш некъде, спукваш ги от бой туземците, и им смучеш ресурсите, та затова е имало непрекъснат "flow" на секви неща накъм острова им, включително секви видове тутуни, та са можели да си праат ташак и да мешат до сто и едно и назаде.
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #14 -: Февруари 10, 2015, 12:01:50 »

Колега, тези пушки са точно пример за утилитарна естетика. Каквито са и лулите като се замислиш... И СА произведение на изкуството. Или и ти като един Вежди Рашидов, ще определяш кое е култура и кое не е?
Цитат
Поради световното госпоцтво на ингилизите, в модата са влезнали семпли и практични дрешки. Ако не беха те, още щехме да се размахваме с изящество в мъжката мода.
Примерите са безчет за това какви са ингилизите като нарот, но по естетиката не са и това е факт.
Все едно да ми сравняваш пошлата разюзданост на чалгарката Джена с естествената красота на Дженифър Конъли... И да викаш, че първата е по-убава, щото е по-разголена и безсрамна. Недей така, моля ти се! Ако за теб изкуство е натруфеното и претенциозното, за мене не е. Аз харесвам семплото, ненатрапващото се... За мене красотата няма нужда да се подчертава с финтифлюшки и злато, тя е достатъчна сама по себе си. Жабарите са си като цигани в изкуството - показност, помпозност, кич. Германските племена и те са едни селяндури, дето нямат равни... Виена примерно не моем да я дишам - тия херувимчета и позлатени баджаци ми идват в повече. Японци... Баш японските майстори, които ти даваш за пример, са отхвърлили изцяло изящността на японската естетика, станали са западняци с цялата им присъща показност. Това не е японско, нищо общо няма, освен името.
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
Страници: [1] 2 3 ... 9
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.17 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!