PipeZone PipeZone
Април 23, 2024, 02:00:03 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини: SMF - Just Installed!
 
   Заглавна Страница   Помощ Търси Вход Регистрирай  
Страници: [1] 2
  Изпечатай  
Автор Тема: Полезни съвети и малки хитринки за пушенето на лула  (Прочетена 34080 пъти)
ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« -: Януари 08, 2010, 10:45:16 »

Всеки от нас иска да е добър в нещата, които прави. Понякога  човек допуска грешки просто защото не знае кое е правилното. Това правило важи с пълна сила за пушенето на лула.
Настоящият материал е посветен на важни детайли, свързани с пушенето на лула и може да ви научи на това- онова. Прочетете и изпробвайте на практика нашите предложения и идеи. Ако пък имате собствени наблюдения, споделете ги с нас, за да има все по- малко хора, които се отказват от лулата след някой и друг неуспешен опит.

Съвети за избора на първата лула
-   Не купувайте чисто нова лула от бриар, с която да започнете да се учите. Препоръчваме ви царевична лула- т. нар. Корнкоб. Евтини са, няма да ви е яд, ако прогорите някоя.Така сами ще откриете грешките си. Ако прецените, че подобна лула все пак не ви подхожда, спрете се на лула от морска пяна- meerschaum или някоя лула втора употреба.
-   Купете няколко различни царевични лули, за да прецените кой вид е най- удобна за вас.  Така много по- лесно ще изберете по- скъпите лули от пяна или бриар по- нататък.

Съвети за избора на тютюн
-   За начинаещите пушачи се препоръчват ароматизираните смеси тютюн за лула.
-   Изпушете няколко лули от един и същи вид тютюн, за да добиете достатъчно добра представа за вкуса. Смесването на няколко тютюна в една лула променя вкуса, затова внимавайте със смесването и съчетаването.
-   Новоотворените метални кутии тютюн може да имат нужда от корекция на влажността. Общо взето, при отварянето тютюнът е леко влажен, затова го оставете да поседи върху салфетка няколко минути, преди да напълните лулата си.
-   Никога не притискайте тютюна, когато пълните лулата си.
-   Погледнете в  TobaccoReviews  за най- добрите коментари относно различните тютюни.


Общи препоръки
-       Спазвайте правилата за пълнене.Правете го на три етапа.
-   Тютюнът на дъното на лулата трябва да е рехав. Помнете, че лулата е като пещ, в която пламъкът идва от дъното. Ако го уплътните, ще затрудните преминаването на въздуха през стъблото.
-       Регулирайте плътността при горене с тампера.
-   Лулата трябва да тегли с минимално или изобщо без съпротивление. Експериментирайте, за да разберете как е най- добре за вас.
-   Како лулата ви изгасне по време на пушене, не се страхувайте да я запалите отново.
-   Ако трябва да запалите лулата си отново, опитайте да отстраните малко от пепелта.
-       Пушете възможно най-бавно и спокойно.Ако отказвате цигарите-забравете за сприхавото "цигарено" пушене!
« Последна редакция: Януари 08, 2010, 10:53:25 от Dark » Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
didoval
Гост
« Отговор #1 -: Януари 09, 2010, 07:59:45 »

Все повече се убеждавам, че всичко, което си казал, а и още много неща, зависят най - вече, ако не и изцяло от тютюна, който ползваме. Тези правила не са универсални и се изменят с различните тютюни. И нямам предвид само вида тютюн, а например нарязването, както и сместа, която е направена.
Така че човек е необходимо да знае, колкото може повече и да експерементира с варианти, докато не открие комбинацията, която е идеална за конкретен тютюн с конкретна лула.
А това да не се използва нова бриарена лула при начални опити е доста добър съвет. Една разработена лула ще предложи много по - голямо удоволствие от новата. А и няма да те яд, ако я прегориш Намигване
Активен
ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« Отговор #2 -: Януари 11, 2010, 06:53:58 »

 :)Ама разбира се,didoval!Никога не съм се стремял да обобщавам,или да защитавам някакви всеобщи правила.Лулопушенето е толкова индивидуален спорт Ухилен,с толкова много правила,сигурно колкото са и практикуващите го...Винаги съм представял собствения си опит,колкото и скромен да е.Радвам се,когато и други го правят-за жалост не са много(срамуват ли се,крият тънкости ли...).Аз лично съм научил доста,като съм се ровил тук и там,както и експериментирайки,напук на преобладаващите мнения.
Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
Десислав Гечев
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 631



WWW
« Отговор #3 -: Януари 14, 2010, 10:14:33 »

Има много "Олдскуул" пушачи на лула,които познавам,но както повечето хора над 55-60 години не искат да имат нищо общо с компютъра Ухилен.Това също е причина да не сме чак толкова многобройни българските пушачи на лула в Интернет и съответно опитностите ,които споделяме да са малко.
Активен

Dark
Administrator
Full Member
*****
Публикации: 122



Ел. поща
« Отговор #4 -: Януари 14, 2010, 06:46:05 »

Абсолютно си прав, Десо! Познавам няколко такива.
Активен

''...Ала никога повече е много време...''
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #5 -: Юни 19, 2012, 09:30:03 »

:)Ама разбира се,didoval!Никога не съм се стремял да обобщавам,или да защитавам някакви всеобщи правила.Лулопушенето е толкова индивидуален спорт Ухилен,с толкова много правила,сигурно колкото са и практикуващите го...Винаги съм представял собствения си опит,колкото и скромен да е.Радвам се,когато и други го правят-за жалост не са много(срамуват ли се,крият тънкости ли...).Аз лично съм научил доста,като съм се ровил тук и там,както и експериментирайки,напук на преобладаващите мнения.
Не, Ози, мързи ги, като си изпушиш лулата, обикновено ти е едно хубаво и .... не ти се пише хехех
Активен
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #6 -: Юни 19, 2012, 09:49:37 »


Съвети за избора на тютюн
-   За начинаещите пушачи се препоръчват ароматизираните смеси тютюн за лула.
-   Изпушете няколко лули от един и същи вид тютюн, за да добиете достатъчно добра представа за вкуса. Смесването на няколко тютюна в една лула променя вкуса, затова внимавайте със смесването и съчетаването.
-   Новоотворените метални кутии тютюн може да имат нужда от корекция на влажността. Общо взето, при отварянето тютюнът е леко влажен, затова го оставете да поседи върху салфетка няколко минути, преди да напълните лулата си.
-   Никога не притискайте тютюна, когато пълните лулата си.
-   Погледнете в  TobaccoReviews  за най- добрите коментари относно различните тютюни.


Общи препоръки
-       Спазвайте правилата за пълнене.Правете го на три етапа.
-   Тютюнът на дъното на лулата трябва да е рехав. Помнете, че лулата е като пещ, в която пламъкът идва от дъното. Ако го уплътните, ще затрудните преминаването на въздуха през стъблото.
-       Регулирайте плътността при горене с тампера.
-   Лулата трябва да тегли с минимално или изобщо без съпротивление. Експериментирайте, за да разберете как е най- добре за вас.
-   Како лулата ви изгасне по време на пушене, не се страхувайте да я запалите отново.
-   Ако трябва да запалите лулата си отново, опитайте да отстраните малко от пепелта.
-       Пушете възможно най-бавно и спокойно.Ако отказвате цигарите-забравете за сприхавото "цигарено" пушене!

Ози, не съм съгласен за ароматиците, ама защо ли ги мразя толкова....
Имам следното наблюдение:
Ако сте пушач на цигари, то не скачайте на силни ароматици. Тези блендове имат за основа обикновено бърли и кавендиш и много "аромат" който не е естуствен. Подпомага горенето, сгорещява лулата и дима и често става лошо. Аз бих препоръчал (от нашия пазар) възможно по-слабо ароватизиран тютюн. Давидоф става горе долу, дори blu mixture, Scottish mixture струва ми се е по-подходящ блендхза начинаещи, както и erinmore mixture. Пак казвам, това епза нашите магазини.
Моят съвет за начинаещите пушачи на лула е Пушете БАВНО! Независимо от тютюна, най-доброто при пушунуто на лула е да не бързате. Имам дни в които пуша една лула от 7ч. до към 14 имам и такива, когато към 14ч. вече съм на трета лула, все пак, когато е бавно е много по-добре. И да, наистина, да не ви пука колко пъти ще загасне, това е вашата лула а не на околните.
Активен
ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« Отговор #7 -: Юни 19, 2012, 10:02:43 »

Съгласен съм с теб,Жоро.В друг пост уточних някои неща,точно съобразени с нашия пазар.Тук си е мъка,мъка,но пак може да се започне с нещо що-годе добро.
Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
Cefy
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 817



« Отговор #8 -: Юни 21, 2012, 09:39:59 »

Моят съвет за начинаещите пушачи на лула е Пушете БАВНО! Независимо от тютюна, най-доброто при пушунуто на лула е да не бързате. Имам дни в които пуша една лула от 7ч. до към 14 имам и такива, когато към 14ч. вече съм на трета лула, все пак, когато е бавно е много по-добре. И да, наистина, да не ви пука колко пъти ще загасне, това е вашата лула а не на околните.
[/quote]

Аз като начинаещ (все още).....се научих да пуша БАВНО!
Обаче като продължавам да пуша и цигари......има моменти дето не се сдържам да си изпуша лулата на един път...което веднага води до загряването на дима и .... се губи удоволствието и кефа от тютюна....така, че колеги...балансирайте и търпете....заслужава си!!!

Активен
kalin andreev
Hero Member
*****
Публикации: 889


Ел. поща
« Отговор #9 -: Юни 22, 2012, 09:39:35 »

Искам нещо да допълня за пепелта.Доста е важна за горенето на лулата и според мен трябва да се маха почти на края,когато се натрупа много.Тя не само не пречи,а спомага за горенето.За пример ще ви дам един пениз,който научих в казармата и доказва моята теза.Когато много духаше вятър,предварително наплюмчвахме клечките и ги намазвахме с пепел от цигара.В последствие като я запалиш,дори да загаснеше,тя продължава да тлее,което беше достатъчно да си запалиш цигарата,като от въглен.
Активен
Cefy
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 817



« Отговор #10 -: Юни 24, 2012, 10:30:11 »

Искам нещо да допълня за пепелта.Доста е важна за горенето на лулата и според мен трябва да се маха почти на края,когато се натрупа много.Тя не само не пречи,а спомага за горенето.За пример ще ви дам един пениз,който научих в казармата и доказва моята теза.Когато много духаше вятър,предварително наплюмчвахме клечките и ги намазвахме с пепел от цигара.В последствие като я запалиш,дори да загаснеше,тя продължава да тлее,което беше достатъчно да си запалиш цигарата,като от въглен.

Ха....от моя скромен опит съм склонен да мисля, че Калин е прав за пепелта! Наблюдавах някои "опитни" пушачи на лула, казвам го в кавички щото май не бяха от табиетлиите...та на няколко дръпвания чистеха припряно пепелта и я изтръскваха в пепелника?! Което ми се видя странно...., аз колкото и малко опит да имам установих, че при нормално бавно пушене пепелта може да си седи до края на лулата и това дори помага за равномерното горене!При по-честото премахване, лулата не гори равномерно, загрява и дори гасне по-често...Нека специалистите да споделят мнение!
Активен
ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« Отговор #11 -: Юни 26, 2012, 07:50:43 »

 ;DПърво да уточня-аз не съм от специалистите!Някъде из форума бях казал,че лично аз не чистя пепелта до края,с което съм съгласен с теб,Cefy .Според мен с добре уплътнена пепел,лулата гори по-добре-бавно и равномерно.Може и да греша...
Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
kalin andreev
Hero Member
*****
Публикации: 889


Ел. поща
« Отговор #12 -: Юли 15, 2012, 08:28:48 »

Искам да споделя още нещо от моя скромен опит. Ако сте нов пушачне се опитвайте да пушете лулата до край.Дори след няколко години усърдна практика пуша само 3/4 от лулата по простата причина,че независимо от тютюна,останалото количество няма никакви достойнства.Поне за мен.Става тежък,лютив, горещ и няма никакви нюанси които да отличават прекрасните ни тютюни от цигарен фас.На ден пуша по 5-6 лули и никога не ги докарвам до края,особенно в редките случаи,когато съм без филтър.А смятам,че е и по малко вредна
Активен
ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« Отговор #13 -: Юли 15, 2012, 09:02:27 »

 Усмивчица Усмивчица :)Кристали,кристали,Калине-тютюнецът изгаря почти на 100%,а и димът е по-сух и хладен.А за нова,неразработена лула направо си е пагубен стремежа да се изпуши до край.Температурата скача много,поради по-голямата влажност и смоли в последната четвърт.Често лулата прегаря в долния край на огнището.Някъде бях чел,че г-н Холмс,Шерлок Холмс,си събирал остатъците неизгорял тютюн,сушал ги на камината,и ги пушил сутринта.Жестоко събуждане-такъв удар ще да е,че кафе не ти трябва Ухилен!
Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
kalin andreev
Hero Member
*****
Публикации: 889


Ел. поща
« Отговор #14 -: Юли 15, 2012, 04:43:46 »

Видях,че съм направил една фатална правописна грешка.Искал съм да кажа``НЕ  пушете лулата до края`` поради по горе изложените доводи.Иначе всичко е въпрос на вкус.А кристалите наистина помагат.Между другото това е обикновен силикагел и го слагат във кутии с обувки и в други стоки,които трябва да се предпазят от влага,понеже е много хидроскопичен.Ozzy,Шерлок Холмс е друга бира.
Активен
Страници: [1] 2
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.17 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!