PipeZone PipeZone
Март 29, 2024, 08:09:40 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини: SMF - Just Installed!
 
   Заглавна Страница   Помощ Търси Вход Регистрирай  
Страници: [1]
  Изпечатай  
Автор Тема: Michael Parks  (Прочетена 4315 пъти)
Dark
Administrator
Full Member
*****
Публикации: 122



Ел. поща
« -: Ноември 08, 2008, 12:14:15 »

 
 
Откровението на художника
Канадският майстор на лули  Michael Parks внася артистична нотка в изработването на своите лули


Изложението The Chicagoland International Pipe & Tobacciana Show е истинско чудо. Всяка година в началото на май то събира производителите на лули, любителите на лули, търговците, колекционерите на бриар, колекционерите на антични лули и производителите на тютюневи смеси  на тяхната най- мащабна среща. Хората, които предприемат  това удивително пътешествие, се наслаждават на богатите на информация семинари, имат възможността да се запознаят с любимите си майстори, да разгледат заметяващи колекции от антични и съвременни лули, да оценят работата на признатите производители и да присъстват на появата на нови таланти, които внасят своя свеж поглед в изработването на лули.

Тазгодишното шоу не прави изключение от правилото, като особен интерес и одобрение привлече комплектът от седем Volcano лули, изработени от 30-годишният канадски майстор Майкъл Паркс. Произведенията му бяха оценени както от производителите, така и от колекционерите на лули.

Изработката на този комплект, предназначен за частен колекционер, отнема на Паркс няколко месеца неуморна работа. Избирайки от голям брой блокчета бриар, майсторът влага дори повече време в обмислянето на дизайна на всяка една лула, за да може да постигне разнообразие на базата на основната форма volcano.

“ Основната тема е volcano, но аз реших да си поиграя с думата вулкан и цветовете, които се свързват с огъня- по малко червено и жълто ”  коментира Паркс дизайна на набора лули.   “Отличното качество също е основа. Исках това да са лулите с възможно най- добрата структура на дървото. Разнообразието също беше важно за мен. Опитах се да направя всяка една от тях малко по- различна от останалите. Номер 1 изглежда подобно на италианските.  Номер 2 е  повече като австрийска или немска. Номер 3 прилича на някои, които съм правил преди, с вмъкнат детайл от рог в дръжката.  Номер  4 е също подобна на някои, които съм правил преди.  Номер 5  е малка японска лула с детайл от бамбук.  Номер 6 е червена. Наистина харесвам тази лула.  Номер 7 е наподобява стила водна капка. ”

Кутията, в която се съхраняват тези лули, е също толкова впечатляваща, колкото самите лули.  Придържайки се към същия огнен мотив, Паркс възлага на свой приятел нейната изработка, като използва специалното  pomelle bubinga  дърво,  украсено с оранжеви на цвят ивици от палисандрово дърво, известно като пламъково дърво и декоративни шпилки от фосилизирана слонова кост. В момента Паркс изработва комплект от принадлежности за всяка лула, за да допълни своя проект.

“ Това беше моето най- голямо предизвикателство - казва Паркс-  изключително тежка работа, изискваща фокусиране.  Имах и краен срок- изложението в Чикаго- който трябваше да спазя на всяка цена. Беше много напрегнато, но когато клиентът видя набора лули, беше силно развълнуван, а това е страхотно. "

Като използва различни материали за стъблото на лулата- бакелит и акрил и добавки като фосилизирани бивни от мамут, рог и бамбук, Паркс създава серия лули, които са колкото приспособления за пушене, толкова и скулптури- свидетелство за неговото минало на художник, пренесъл артистичните си виждания в изработването на лули.

Роден в Oshawa, Ontario, Canada- град, разположен на северния бряг на езерото Онтарио, на около час път източно от Торонто, Паркс твърди, че винаги е имал интерес към изкуствата и желание да изработва различни неща. Майсторът произхожда от семейство на застрахователен брокер и учителка и е израснал заедно с двамата си братя. Семейството прекарва много време на открито, всички заедно ходят на север на лов за елени, патици и пъстърва- на езерото Онтарио. На една от тези семейни експедиции Паркс, тогава около 17 годишен, запалва първата си лула.

„ Дядо ми, с когото бяхме много близки, пушеше лула. Лулите бяха с него постоянно и навсякъде.  Те бяха разхвърляни навсякъде из къщата му и той непрекъснато пушеше една от тях. Една Коледа, когато бях на 17 или 16, той подари на мен и братята ми няколко от своите стари лули.  Първият път, когато пушихме лула с брат ми, ловяхме пъстърва с баща ни. Харесах  ритуала и приятелската атмосфера, които създава пушенето на лула.  Беше страхотно да си близо до реката в прекрасна утрин и да се наслаждаваш на дима- наистина ми хареса. ”

В следващите няколко години Паркс се наслаждава на първата си лула и започва да изработва лули, докато учи изящни изкуства и бизнес в University of Guelph. Той прави първите си  freehand лули от корените на дивата ябълка на близкия хълм, букова дървесина и тис. Паркс не се опитва да обработва бриар и да прави класически лули до 1999 година, когато участва в Тhe Pipes and tobaccos billiard pipe-carving contest- състезанието за изработка на лули на списанието.

„ Направих една лула за това състезание, просто за да проверя на какво съм способен. Снабдих се с първото си блокче бриар от магазина за чуждоземна дървесина, който се намираше близо до кампуса.  Нямах много инструменти, но можех да използвам ателието по скулптура на университета. Спомням си как рязах първото си блокче бриар с помощта на ръчен трион. Оформих своя първи billiard и го изпратих за конкурса, а той успя да се класира и да попадне на страниците на списанието. Вероятно участниците в това състезание са били съвсем малко” шегува се Паркс.

Паркс споделя, че тези първи лули не са били много добри за пушене, нищо повече от миниатюрни скулптури, които по случайност имат чашка, стъбло и мундщук., на първо място скулптури и чак след това лули за пушене. След появата му в зимния брой на списанието P&T през 2000 година обаче, Паркс решава да се заеме професионално с изработването на лули.
Първото препятствие, което Паркс среща по пътя си, е недостигът на време. След дипломирането си той намира работа като озеленител, постоянно пътува и се опитва да прави лули винаги, когато е възможно.

Пътуване до Европа с приятел от училищните години също действа окуражаващо на Паркс. Той пристига в Ница с няколко лули, които е изработил. Воден от желанието си да сключи някой и друг договор, той посещава Лондон, Женева и Милано, обикаля магазините за лули, за да види изложените там образци и накрая се озовава в St. Claude, Франция, където се запознава с Jacques Craen от фабриката Genod и купува лично първите си блокчета бриар.

“ Възнамерявах да прекарам в Европа много повече от четири седмици” спомня си Паркс.  “ Изведнъж се оказа, че съм похарчил всичките си пари за бриар. Това обаче не ме смути, защото бях готов да се прибирам.”

След завръщането си в Канада, Паркс се премества да живее във Виктория, Британска Колумбия докато бъдещата му жена Мегън завърши  обучението си в The Royal British Columbia Museum. По време на пребиваването си във Виктория, Паркс работи в Old Morris Tobacconis, магазин за тютюневи изделия, съществуващ от 1892 година.

След като Мегън завършва, Паркс се връща на работа като озеленител в Онтарио. През есента  той си взима отпуск, решен да се посвети за цялата зима на изработването на лули.  За предшестващите две години той е направил само дузина или малко повече, но през тази зима успява да изработи 45. Вече с  толкова много готови лули, Паркс решава, че е време да посети Тhe Chicagoland Pipe & Tobacciana Show.

“ За пръв път отидох на подобно шоу в Онтарио, но то беше скромно. Чикаго ме зашемети. Всички тези хора, за които бях чел в списанията, чиито произведения бях изучавал и които бяха мои идоли, бяха на шоуто и то- приятелски настроени. Беше страхотно забавление. Успях да продам достатъчно лули, за да си платя пътуването и дори се обзаведох с някои клиенти, които пазаруват от мен и днес. Също така завързах ценни приятелства с хора като  Lee Von Erck например. ”

След Чикаго, Паркс посещава много други изложения за лули, на които получава конструктивна критика и полезни съвети от утвърдени производители и знаещи колекционери.  Там той научава много и само разглеждайки продукцията на другите майстори. И макар да остава верен на изкуството на извайване на лулата, Паркс осъзнава важността на техническите параметри и конструкцията на лулите.

„ Хората виждат моите лули и реагират на тях. Получих полезни съвети и от по- опитните майстори. Те видяха, че се старая и ми обясниха някои подробности. Аз не съм се обучавал при конкретен майстор, а при много различни производители. Всички те действително ми помогнаха да се усъвършенствам. ”

Формата на камерата за тютюн се определя от формата на самата лула, казва Паркс, но има няколко подробности, които той винаги се старае да постигне, когато изработва лули.

„Смятам, че е важно лулата да тегли добре, за целта е необходимо отделните й части да прилягат добре една към друга.  Вярвам, че “V” – образният  въздуховод в дръжката е важен за доброто теглене. Мисля, че мундщукът трябва удобно да приляга към устните и това е, което наистина ценя у датчаните. Техните мундщуци са толкова удобни, че спокойно можеш да държиш лулата си в уста цял ден. ”

Паркс се снабдява с бриар от италиански доставчик, който изпраща в Канада хиляди блокчета всяка година.  В началото майсторът е ходел в Италия две последователни години, като същевременно е успял да посети  търговци на тютюн в Рим и Венеция.

“Италианският бриар общо взето,  е по- лек, като има известни вариации в структурата- има по- плътни видове, като например този, който използва Tom Eltang за своя висококонтрастен финиш.  Също заради тази плътност на бриара италианските производители правят страхотни обработки с пясък. ”

Паркс разделя бриара според неговото качество и размер, отделя необходимото количество и останалото продава на други майстори. Тъй като взема предварително поръчки, Паркс търси твърде специфични блокчета.  “ Държа на развитието на тази мрежа от производители на лули.  Материалът да минава през мен, защото някои блокчета са много трудни за намиране поради необходимостта от специфично нарязване. Така откривам точно това, което ми е нужно. Също така има хора, които поръчват определени неща и само по този начин мога да им ги доставя.”

Той планира също така да започне да продава фосилизирана слонова кост ( от мамути), за търговията с която няма строги ограничения, няколко вида екзотична дървесина и материали за изработване на лули.

Паркс описва своя стил на изработване на лули като методичен. Той уточнява, че следва доста стъпки по отстраняването на дървото  с помощта на лентов трион и настолна песъкоструйка. Твърди, че работи по седем часа дневно и влага до 50- 60 часа труд за изработката на една лула.
“ Работя върху три различни страни на блокчето, като започвам от квадрат. В началото винаги започвам с квадрат. Изучавам блокчето отвън и после избирам дизайна, който смятам за най- удачен. ”

Той е известен с това, че лулите, които прави, са по- големи от обичайното и са предназначени за групата колекционери, предпочитащи големите лули. Дизайнът на много от тези лули е повлиян от класическите Dunhill, Charatan, GBD и Barling, защото самият Паркс и неговите клиенти харесват техния стил. Паркс обаче внася и собствени нотки в тези традиционни форми, което включва използването на ръчно изработени дръжки. За мундщуците той използва различни материали- ебонит, акрил, бакелит и акрилни смоли, които са по- меки от оригиналния акрил.

“ Обичам да работя с цветове ”- казва той.  И особено ме интересуват екзотичните материали за украса на моите лули. “

Паркс не използва много често бамбук, но за сметка на това обича рог от крава, куду и blesbok, също лос и елен. Използва също фосилизирани бивни от мамут,  mokume, злато, кехлибар и дори кожа от електрически скат.

„ Когато харесам даден стил, аз му се отдавам изцяло. Понякога, когато внасям декоративен акцент, го нанасям в горната част на лулата. В други случаи предпочитам той да е само загатнат. Например, в последно време бях въодушевен от полупрозрачните мундщуци- като опушено сив акрил, който позволява да се види димния канал, когато държите лулата срещу светлината. Също така съм замислил серия от лули, при които ще се редуват плътно тъмни със светли прозрачни ивици. Мисля, че този контраст е страхотен. ”

Паркс предлага лули, които са гладки, рустик или обработвани с пясък.  Той прилага два метода на рустикиране-  резбоване, което е линеарно и coral, което дава по- хаотично набраздена повърхност. Когато прави гладка лула, Паркс взима предвид влакнестата структура на дървото, но тя го интересява и при обработваните с пясък лули.  Той използва широк спектър от цветни политури, от много тъмно кафяво до светли и има собствен вариант на силно контрастни оцветители.

“ Обикновено имам готова идея какво точно искам да изработя от конкретното блокче бриар, преди да съм започнал да режа. Постигам най- много, когато правя гладки лули. Мисля, че колкото повече светли на цвят лули правя, толкова по- добре. ”

В настоящия момент Паркс работи над поръчка за комплект от 12 до 15 гигантски лули на основата на персонажите от „Властелинът на пръстените”,  които се надява да завърши през 2008 година. Той споделя, че е доволен от нивото на уменията си и от качеството на лулите, които прави, но същевременно продължава да търси начини за усъвършенстване на занаята си.

„ Намирам голямо удовлетворение в това, което правя сега. Натрупвайки повече опит, сега разработвам по- големи проекти. Бих искал единствено да увелича обема на продукцията си. Правенето на лули и изграждането на приятелства са много вдъхновяващи за мен, както и възможността да правя предмети на изкуството. Изработването на изящни лули и високата оценка, която те получават от клиентите, е моята награда и това ме кара да продължавам да ги правя. ” P&T

Активен

''...Ала никога повече е много време...''
Страници: [1]
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.17 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!