PipeZone PipeZone
Април 29, 2024, 01:29:18 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини: SMF - Just Installed!
 
   Заглавна Страница   Помощ Търси Вход Регистрирай  
Страници: [1] 2
  Изпечатай  
Автор Тема: Астерикс - реставрация - Ами сега????  (Прочетена 14772 пъти)
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« -: Декември 14, 2012, 04:17:03 »

Хора, трябва ми съвет!
трябва да реставрирам ето тази лула









Това е малко или много в ресора на Десо. Трябва да се почисти, препробие, полира, ваксира и пр.; да се направи нов мундщук, да се пасне и т.н... всичко това ми е ясно, но това крилце/ушенце дето се счупило как да го направя.
Да го поливам, няма да порасне. Да му бая - същата работа.
Имам идеята да забъркам нещо като туткал - смола и стърготини от бриар (такива колкото искаш) и да го направя някак си, но това дали ще държи и как да докарам цвета?
Някакви идеи?
Усилията си засляжават, защото лулата е от бриар, а детайлите са фино пипнати и цялата композиция е много симпатична.

Много ме тормози това крилце - с другото ще се оправя, въпреки че лулата е счупена и лепена при свързването на шийката с главата, все някак ще се оправя бавно и внимателно, но крилцето Ъ? Ъ? Ъ? Ъ? Ъ? Ъ? Ъ? Ъ? Ъ?





Активен
Десислав Гечев
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 631



WWW
« Отговор #1 -: Декември 14, 2012, 06:30:32 »

Жоро,нищо не може да се види от тези снимки ???Не знам дали при другите е така,но опитвайки се да ги разгледам "стария курник"(компютъра ми) два пъти забива.Започва някакъв трансфер и край...Дай ги на по-ниска резолюция.Очудва ме как си успял да постнеш снимка с такава резолюция;аз си мислех,че може до 128кб.
Преди два дни ми звъня човек от София,който искаше да му реставрирам лула и аз го насочих към теб,за да не харчи пари за транспорт...да не би тази лула да е негова(понеже той не уточни за каква лула става въпрос)?
Активен

ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« Отговор #2 -: Декември 14, 2012, 11:20:37 »

Май тука работата опира до приложни изкуства.Крилцето ще трябва да се изреже и монтира с щифт към лулата,оттам китване и тем подобни-направо реставрационни дейности.Това е гадното на скулпторните лули.Жоро,тази лула ми прилича на работите на един испанец-    Saladich .Има ли маркировка на кого е?
Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #3 -: Декември 15, 2012, 10:07:06 »

Жоро,нищо не може да се види от тези снимки ???Не знам дали при другите е така,но опитвайки се да ги разгледам "стария курник"(компютъра ми) два пъти забива.Започва някакъв трансфер и край...Дай ги на по-ниска резолюция.Очудва ме как си успял да постнеш снимка с такава резолюция;аз си мислех,че може до 128кб.
Преди два дни ми звъня човек от София,който искаше да му реставрирам лула и аз го насочих към теб,за да не харчи пари за транспорт...да не би тази лула да е негова(понеже той не уточни за каква лула става въпрос)?
Снимките са на моя сървър, вероятно за това мога да ги пльосна такива като чаршафи.
Може да изтеглиш от тук:
http://www.gbpipes.com/Asterix/Asterix restavration - 1.jpg
понеже адреса не излиза винаги - http://www.gbpipes.com/Asterix/Asterix restavration - 1.jpg
Снимките са 8, сменяй само номера накрая.
Активен
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #4 -: Декември 15, 2012, 10:11:35 »

Май тука работата опира до приложни изкуства.Крилцето ще трябва да се изреже и монтира с щифт към лулата,оттам китване и тем подобни-направо реставрационни дейности.Това е гадното на скулпторните лули.Жоро,тази лула ми прилича на работите на един испанец-    Saladich .Има ли маркировка на кого е?

Няма никаква маркировка, поне не е останала.
Възможно е да е Саладич, но не мога да съм сигурен. Този който я е правил толкова си е играл с мустаците, че шапка му свалям, страшни мустаци. Шокиран
Мислех за щифт, но ми се струва много рисковано, защото основата е тънка.
Дори да напаравя щифт 1мм може да сцепи основата на крилцето, защото дървото е старо.
Първо ще поработя по основните неща като мундщук, пробиване и т.н., ще сложа малко масла - етерични и други, да поседи малко така и ще видим какво ще стане.
Мислех си за лепило и изграждане на крилцето, но за щифта ме е страх.
Активен
Десислав Гечев
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 631



WWW
« Отговор #5 -: Декември 15, 2012, 03:13:45 »

Ако я моделираш от лепило или смола с пилки ,след това няма да хване байц.Ако сложиш щифт,може да се сцепи здравата част.Според мен е най-добре да се изравни счупеното с длето,така,че към него да се лепне(с бързосъхнещо ГЕЛ лепило) на права фуга парченце бриар,което после да премоделираш.Ако обаче вече си я обработил с масла,лепилото може и да "изпусне".
Активен

ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« Отговор #6 -: Декември 15, 2012, 06:22:15 »

Десо,не се сърди,но аз си държа на щифта.Практиката ми при такива ремонти до сега го е доказала(е,не на лули,естествено)-за да придава допълнителна здравина.Не става въпрос да се набива в дървото-тогава наистина може да се спука.Малки отвори в лулата и парченцето,вътре се слага щифта(става и парченце кламер-до 1мм).Верно,първо трябва да се напаснат счурената част и парченцето.След това-дремелчето,и оформяне на ново крило.
« Последна редакция: Декември 15, 2012, 06:26:51 от ozzy » Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« Отговор #7 -: Декември 15, 2012, 06:28:15 »

 ;DАма наистина здрави мустаци има тоя Астерикс!
Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #8 -: Декември 15, 2012, 08:20:41 »

;DАма наистина здрави мустаци има тоя Астерикс!
много ся яки нали  Ухилен
Активен
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #9 -: Декември 15, 2012, 08:27:51 »

Ако я моделираш от лепило или смола с пилки ,след това няма да хване байц.Ако сложиш щифт,може да се сцепи здравата част.Според мен е най-добре да се изравни счупеното с длето,така,че към него да се лепне(с бързосъхнещо ГЕЛ лепило) на права фуга парченце бриар,което после да премоделираш.Ако обаче вече си я обработил с масла,лепилото може и да "изпусне".
Десо, благодаря ти! Пропусках момента с изравняването! А той е много важен. Не съм я пипал още така че може би най-добре ще бъде да я полграм накрая, както си му е реда. Утре ще пробвам и ще докладвам. Благодаря на всички. 
Активен
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #10 -: Декември 15, 2012, 08:28:37 »

Ако я моделираш от лепило или смола с пилки ,след това няма да хване байц.Ако сложиш щифт,може да се сцепи здравата част.Според мен е най-добре да се изравни счупеното с длето,така,че към него да се лепне(с бързосъхнещо ГЕЛ лепило) на права фуга парченце бриар,което после да премоделираш.Ако обаче вече си я обработил с масла,лепилото може и да "изпусне".

А какво е пилки?
Активен
Десислав Гечев
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 631



WWW
« Отговор #11 -: Декември 17, 2012, 08:49:15 »

Ако я моделираш от лепило или смола с пилки ,след това няма да хване байц.Ако сложиш щифт,може да се сцепи здравата част.Според мен е най-добре да се изравни счупеното с длето,така,че към него да се лепне(с бързосъхнещо ГЕЛ лепило) на права фуга парченце бриар,което после да премоделираш.Ако обаче вече си я обработил с масла,лепилото може и да "изпусне".

А какво е пилки?
 Смотан Смотан Смотан Не предполагах,че е диалект,но явно е така!По нашите крайща пилки наричаме най-фините дървесни стърготини,които се отделят при шлифоване.
Активен

Десислав Гечев
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 631



WWW
« Отговор #12 -: Декември 17, 2012, 08:54:52 »

Десо,не се сърди,но аз си държа на щифта.Практиката ми при такива ремонти до сега го е доказала(е,не на лули,естествено)-за да придава допълнителна здравина.Не става въпрос да се набива в дървото-тогава наистина може да се спука.Малки отвори в лулата и парченцето,вътре се слага щифта(става и парченце кламер-до 1мм).Верно,първо трябва да се напаснат счурената част и парченцето.След това-дремелчето,и оформяне на ново крило.
Ози ,не мога по никакъв начин да се сърдя,приятелю!Всеки извършва определена дейност по негов си начин;тук просто споделяме опитности,от които човекът,потърсил помощ да избере подходящата или пък на базата на нашите думи той да изнамери свой собствен и най-удачен вариант.
Активен

Cefy
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 817



« Отговор #13 -: Януари 14, 2013, 10:20:06 »

Добре де!
Ама какво стана с крайния резултат!
Или пропуснах нещо.....
Жоро дай снимчица, моля!
Активен
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #14 -: Януари 19, 2013, 07:49:34 »

Астерикс отнова е с две крила и не завива неконтролируемо надясно. Щу пусна снимки след ден два. Стана сравнително добре. Използвах щифт, но изравних двете повърхности с олай ане докато ми паснаха. После дупка в крилото и в трупчето, използвах си бриар, такива парчета много при мен. Дупки на 1,2 мм парче бургия 1,5 мм и порядъчно количество лепило и заспа. Спа една седмица и после игра дремела с пълна сила. Изчистих му и порите по кожата на момчето, малко ботокс и е като нов.
Активен
Страници: [1] 2
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.17 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!