PipeZone PipeZone
Април 16, 2024, 07:36:36 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини: SMF - Just Installed!
 
   Заглавна Страница   Помощ Търси Вход Регистрирай  
Страници: [1]
  Изпечатай  
Автор Тема: Морта  (Прочетена 5936 пъти)
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« -: Ноември 06, 2013, 11:36:33 »

Интересно ми е какво ви е мнението за мортата и дали е някой пушил такава лула?

Мортата или bog oak на ингилизки е фосилизиран дъб, обикновено между 4 000 и 10 000 години стар, който още не се е превърнал във вкаменелост, или във каменни въглища, стои си му структурата на дървото, но пък има съвсем други свойства, подобни  на морската пяна.

Лулите от морта напоследък стават много популярни, тъй като могат да се пушат по няколко пъти едно след друго, имат много красива външност, и изкарват чист дим без примеси от предишното пушене. Не са крехки като морската пяна.

Мортата е евтин материал, и широко достъпен, хората правят паркет от нея.  Има черна, бронзова и златна морта. най-красива е черната.

Работят я предимно хърватски пайп мейкъри, като Дотера и Даворин, (и двамата са ми приятели от онова време) и едно момче от Сърбия което прави лули от скоро, и който в момента ми прави две такива.

http://www.smokingpipesplanet.com/1/post/2013/10/gilo-pipesnice-smoking-pipes-from-serbia.html

Та въпроса ми е и към родните пайп-мейкъри, биха ли имали интерес да експериментират в морта, в случай че се окажат готини тия лули (за което съм почти сигурен), да си ги правим тука локално. В комбинация бамбук, животински рог и прочее са много хубави.

Даже си мисля да поръчам парчета слонова кост от мамут, и от нея някой да ми направи мундщук.

Пушиш си ти лулата от дъб разлиствал по времето на Мойсей, а мундщука от некъв дзвер който е вършеел през плеистоцена..... мистика бате Усмивчица
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
POPЕYЕ
Hero Member
*****
Публикации: 675



Ел. поща
« Отговор #1 -: Ноември 06, 2013, 12:23:33 »

Cefy има мортови лули и то много красиви . Нека сподели как се пуши с морта . Неговите май бяха украински или руски .Погледни в колекцията му .
Активен
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #2 -: Ноември 06, 2013, 12:59:05 »

Cefy има мортови лули и то много красиви . Нека сподели как се пуши с морта . Неговите май бяха украински или руски .Погледни в колекцията му .

Верно има две мортенки, и то много красиви.

Мен обаче по-ме интересува качеството на пушене. Ще мога да споделя мнение чак като ми стигнат тея двете. Едната обикновена църкварка (churchwarden) а другата дъблин бамбусарка (с бамбук).

Цефи ако има наблюдения нека да сподели за качеството на дима, различава ли се от бриаровото или е тук някъде.
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
Cefy
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 817



« Отговор #3 -: Ноември 17, 2013, 05:38:34 »

Темата я бях пропуснал и затова не съм отговорил....своевременно. Завърти очи
Разбира се, че мортата си има предимства - стига да е морта (как се доказва и как си убеден,че дъвровто е на 5,000 години това си е отделен въпрос/тема)....
Ще опитам накратко според мен:
Плюсове:
1. Лекотата на дървото - по луларски - голяма лулица, малка тежест - при моите размери - не се усещат в устата в сравнение с подобни бриарови;
2. Разбира се различната красота на мортата в сравнение с бриара;
3. В мортовите лули съм пробвал всякакви тутуни и остатъчните аромати/вкусове ги няма - всяко палене е все едно като първото;
4. Наблюдавам, че по-никакъв начин не променя вкус, аромат- не чувствам промяна на вкусовите характеристики на тутуните;
Минуси:
1. Загрява много по-бързо и динамично от бриара, изстива по същия начин - рязко и изведнъж;
2. Тук хладния дим си е майсторлък и сериозна практика - аз съм начинаещ все пак;
3. Предполагам, че значително по-трудно се работи от Майсторите - пък и не знаеш какъв фосил ще излезна накрая (това не е свързано с моите майсторки познания - аз съм си само пушач), само предполагам;

Странно за мен, но поема по-трудно влага, а пък е по-крехко като дърво, разбирайте по-неустойчиво на огъня.....не знам къде да го тонеса - плюс/минус....

Според мен и накратко - това са ми впечтленията....! Има да се уча още!
Активен
kalin andreev
Hero Member
*****
Публикации: 889


Ел. поща
« Отговор #4 -: Ноември 17, 2013, 08:31:01 »

Това,че няма остатъчна миризма,е доста интригуващо.На какво се дължи?
Активен
Cefy
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 817



« Отговор #5 -: Ноември 17, 2013, 09:06:58 »

Е откъде да знам!? Сигурно на фосилите, годините, свойствата на блатния дъб да не поема миризми, аромати, и т.н.......тип вкаменелост....
Пък и нали казах, че съм само пушач - не съм изследвал въпроса в дълбочина!
Активен
Страници: [1]
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.17 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!