PipeZone PipeZone
Март 28, 2024, 08:11:41 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини: SMF - Just Installed!
 
   Заглавна Страница   Помощ Търси Вход Регистрирай  
Страници: [1]
  Изпечатай  
Автор Тема: Грешно пробита лула ... ами сега?  (Прочетена 20143 пъти)
Венци
Full Member
***
Пол: Мъж
Публикации: 244



« -: Ноември 05, 2016, 03:46:12 »

Нека да започна с малко предистория, за да станат нещата по-ясни.
В края на лятото имах юбилей и бях поканил сериозна група приятели да го отбележим както подобава. Та от въпросните приятели, решили да ми подарят лула. Хората явно хал хабер си нямат какво да гледат, като избират лула и от там идва и целия проблем. Димният канал пробит на 2,5-3 мм от дъното на огнището. Нали се сещате, че в тоя мъртъв обем при всяко пушене остава неизгорял тютюн, а това дразни много. На мен специално ми "бърка в червата". Та започнах аз, по метода описан от Десо, да мажа дъното на огнището със смес от настърган графит и кленов сироп с идеята да запълня мъртвия обем. В началото дори прегрявах лулата в края на пушенето, щото тютюна от мъртвия обем изолира намазания слой от огънчето на лулата и пречи кленовия сироп да карбонизира.
Всичко вървеше добре, натрупа се към 2 мм и изглеждаше, че проблема ще се реши и тогава хоп - всичко се прецака. Натрупаният слой се отдели от дъното на лулата и изпадна като люспа. Сега съм в патова ситуация и приемам всякакви съвети, ако има начин да се оправи проблема. Алтернативата да я метна на боклука си стои от самото начало, но това ще стане като се изчерпат всички идеи и възможности.
Знам, че много от колегите тук имат опит с отстраняване на различни проблеми при лулите, както и нашите майстори могат да дадат ценни съвети, така че колеги, споделете опит.
Активен

"I believe that pipe smoking contributes to a somewhat calm and objective judgement in all human affairs"
                                                                                                                          Albert Einstein
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #1 -: Ноември 05, 2016, 04:47:03 »

Здравей. Ето ти значи една проста рецепта, дето при мене работи много добре. Пепел от огнище, сивия пепеляк - стривам в подходяща купичка на фин прах и смесвам с вода, докато достигне консистенцията на пластелин, след което запълвам и оформям дъното с пръсти и оставям поне ден да стегне. Работи безотказно, но първите 10-20 пушения трябва да се внимава с чистенето, щото още не е натрупало хубав нагар. По вашия край ползват пепел от пури по описания начин. Пепелта от пура е доста фина, а пепелта от лулата е груба и не прави добра смес. Ето едно четиво по темата: http://pipesmokersforum.com/community/threads/pipe-mud-efficacy.9391/page-2#post-156137
Успех!

P.S. Рецептата с кленов сироп не е проработила, защото на дъното на лулата не може да се вдигне достатъчно висока температура за да овъгли захарите в сиропа и да втвърди сместа. А иначе тая пущина има да я чакаш да си изсъхне...
« Последна редакция: Ноември 05, 2016, 04:52:40 от pinhead » Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
Венци
Full Member
***
Пол: Мъж
Публикации: 244



« Отговор #2 -: Ноември 05, 2016, 05:02:37 »

Мерси колега, щом това е сработило при тебе, значи и при мен ще е така. Дори не се напластяват слоеве, а се прави като пломба и цялата работа приключва бързо. Още веднъж, благодаря.
Активен

"I believe that pipe smoking contributes to a somewhat calm and objective judgement in all human affairs"
                                                                                                                          Albert Einstein
POPЕYЕ
Hero Member
*****
Публикации: 675



Ел. поща
« Отговор #3 -: Ноември 06, 2016, 10:22:36 »

Имах подобен проблем със стари недобре поддържани и прегорели в дъното лули. Винаги остава мъртва зона под димния канал.Решението е да изрежеш подходящо по размер кръгче от ситна металнна мрежичка и го поставиш на дъното, така че тютюна да се тъпче до нивото на димния канал.Получава се малка камерка за конденз и ефекта е двоен.Това мисля,че го обсъжахме в по-предни теми.Един наш съфорумник. / OVIT /ми беше подарил готови ринчета с мрежичка, но те не са универсални.При някои лули се заклещва високо, а при други прекалено ниско.Пробвай и сподели.  Успех!
Активен
Венци
Full Member
***
Пол: Мъж
Публикации: 244



« Отговор #4 -: Ноември 06, 2016, 02:51:05 »

Мерси POPEYE, идеята изглежда добра, но вече запълних мъртвия обем, както е описал pinhead по-горе. След четвъртата лула пломбата не е мръднала и дори не си личи че я има. Не смея още да тествам колко е твърда, щото предполагам ѝ трябва още няколко пушения.
Активен

"I believe that pipe smoking contributes to a somewhat calm and objective judgement in all human affairs"
                                                                                                                          Albert Einstein
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #5 -: Ноември 06, 2016, 04:18:17 »

Еееее, хубаво е да изчакаш да стегне сместа!
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« Отговор #6 -: Ноември 06, 2016, 05:55:12 »

Да ти дам и аз алтернативни варианти.Първият, най -безболезнен и лесен-използваш дренаж от силикагелни кристали.Вторият(по рецепта на руските колеги-аз го използвам основно за изграждане дъното на стари корнкобове)-правиш смес от термоустойчив,нетоксичен черен силикон и стрити на прах таблетки активен въглен.По мои наблюдения,най-добре става в пропорции 1-4.Една част силикон,четири части въглен на прах.Трамбоваш  дъното,и оставяш няколко дни.На Пина е добра рецептата,но другите-с мед или кленов сироп ,смесени със стрит кейк(най-добре) или пепел от тютюна,използвай за вертикални пломби.
« Последна редакция: Ноември 06, 2016, 05:56:45 от ozzy » Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
Венци
Full Member
***
Пол: Мъж
Публикации: 244



« Отговор #7 -: Ноември 07, 2016, 04:00:19 »

Еееее, хубаво е да изчакаш да стегне сместа!

Разбира се, няма за къде да се бърза в случая. Даже никога да не разбера колко се втвърдява пломбата, щом не мърда и върши работа ....
Римърите са ми всичките заоблени и полирани отдолу, така че и от там не очаквам някакви изненади.

Благодаря ти Ozzy. За кристалите бях чел тук някъде, но предпочетох за царевичаците да третирам дъното с настърган графит и кленов сироп. Резултатът беше чудесен и до сега царевичаците са си перфектни. Е те са само на година и няколко месеца, но все пак. Там обаче тютюна си изгаря докрай и дъното се нагрява нормално.
« Последна редакция: Ноември 07, 2016, 04:51:39 от Chocho » Активен

"I believe that pipe smoking contributes to a somewhat calm and objective judgement in all human affairs"
                                                                                                                          Albert Einstein
Десислав Гечев
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 631



WWW
« Отговор #8 -: Ноември 07, 2016, 04:26:09 »

Еееее, хубаво е да изчакаш да стегне сместа!

Разбира се, няма за къде да се бърза в случая. Даже никога да не разбера колко се втвърдява пломбата, щом не мърда и върши работа ....
Римърите са ми всичките заоблени и полирани отдолу, така че и от там не очаквам някакви изненади.

Благодаря ти Ozzy. За кристалите бях чел тук някъде, но предпочетох за царевичаците да третирам дъното с настърган графит и кленов сироп. Резултатът беше чудесен и до сега царевичаците са си перфектни. Е те са само на година и няколко месеца, но все пак. Там обаче тютюна си изгаря докрай и дъното се нагрява нормално.
Аз имам резерви относно този въглерод-графита!
Настъргания от стара лула кейк+кленов сироп, след нанасянето по стените(или дъното) когато се остави за ден-два да изсъхне, кристализира и прави много здрава преграда на огня към дървото.
Може би не трябва да се впускаш в директна експлоатация след нанасянето на защитния слой, а да изчакаш да изсъхне.
Важното е, че си стигнал до вариант, който ти е решил пробема!
Активен

Венци
Full Member
***
Пол: Мъж
Публикации: 244



« Отговор #9 -: Ноември 07, 2016, 05:10:02 »

Важното е, че си стигнал до вариант, който ти е решил пробема!

Е, то още не е ясно дали проблема е решен. Просто за сега всичко изглежда добре и ако продължи така всичко ще е ОК.

P.S.  За резервите ти относно графита, дали ще е настърган графит или настърган кейк - то това си е въглерод и в двата случая. А пък рецептата на Пина е с пепел от огнище или пура, което си е също графит, но е много по-фин от настъргания.
« Последна редакция: Ноември 07, 2016, 05:28:46 от Chocho » Активен

"I believe that pipe smoking contributes to a somewhat calm and objective judgement in all human affairs"
                                                                                                                          Albert Einstein
Десислав Гечев
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 631



WWW
« Отговор #10 -: Ноември 07, 2016, 05:45:43 »

Прав си, но за кейка и пепелта съм сигурен, че се получават по начин, който всеки от нас наблюдава, отработва и практикува, а графита не съм наясно по какъв начин се прави и има ли необходимата безвредност, която покрай "вредното" ни занимание предпочитаме пред токсичността.
Активен

pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #11 -: Ноември 07, 2016, 06:27:12 »

Десо, графита, кат алотропна форма на въглерода, е също толкоз безвреден и бая стабилен. Иначе до сега всичките да сме пукясали от хранене с неръжд. стоманени прибори, не ли? Остави графита (въглерода) - в пепелта от дърво си има предостатъчно канцерогенни елементи. Също като в тютюна и неговата пепел, между другото...  Ухилен
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
Венци
Full Member
***
Пол: Мъж
Публикации: 244



« Отговор #12 -: Ноември 07, 2016, 06:45:46 »

Десо, нека на свой ред и аз да се съглася с това, което пишеш и да поясня само, че това което ползвах с кленовия сироп си беше настърган кейк, но според мен тоя кейк е чист графит и затова е толкова твърд. Иначе би бил като саждите от кюнеца или пепелта от огнището т.е. не свързан в кристална решетка.
Активен

"I believe that pipe smoking contributes to a somewhat calm and objective judgement in all human affairs"
                                                                                                                          Albert Einstein
Десислав Гечев
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 631



WWW
« Отговор #13 -: Ноември 07, 2016, 07:04:35 »

Не искам да правя гръмки изказвания, понеже за  установяване строежа на кристалната решетка на кейка, графита и т.н. се изискват химически изследвания и анализи, а  исках просто да споделя, че се доверявам на кейка на моята лула, който съм произвел аз, повече от незнайно как създадения графит, макар и да имат еднаква химическа формула.
 
« Последна редакция: Ноември 07, 2016, 07:17:43 от Десислав Гечев » Активен

Радой
Newbie
*
Публикации: 18


Ел. поща
« Отговор #14 -: Август 09, 2018, 09:47:22 »

Здравейте
тук не е писано от почти две години, но реших да споделя нещо, с надеждата да чуя ваше мнение.
Пристигнаха ми царевичните лули, но мундщука е забит, горе-долу, около половин сантиметър над дъното. Лулите ми не са мисурски, а китайски някакви.
Дали нарочно така са направени за да остава мъртва зона и да не прегори меката сърцевина, или просто са грешно направени?
Аз прочетох тази тема, но начините по които вие запълвате лулите си, ми се сториха деликатни и се притеснявам че няма да мога да ги изпълня. Затова си купих глина за моделиране от детски магазин.
Накапвам дънцето с 3 капки вода, правя подходящо топче, пускам го на дъното и, оказа се с химикалка най-добре се натъпква, като понякога с шилото се налага да отпуша канала ако съм прекалил със количеството.
Стана наистина като пломба. Тази глина няма нужда от печене, втвърдява се сама за 24 часа, а ако искате може и да си я изпечете. Аз направих всичките си 12 лули така, без да изчакам с една, за да видя дали не съм се прецакал и даже, 2 часа след като ги направих, изпекох една, естествено като я напълних с тутунец и си я изпафках с едно питие на тераската. После като докоснах дъното с шилцето усетих, че вече е твърдо, не съвсем, но с една хубава твърда кора.
Отделно, от външната страна около мундщука влиза въздух и няма голяма разлика когато дърпаш през мундщука и когато дърпаш със палец, затиснал отгоре отвора на лулата. Запуших и около тази сглобка с малко глина. Глината е доста лека и не се утежнява лулата. Направих снимки, то телефона ми прави фокус на ръба на огнището и дъното ми остава размито, ако успея да направя по-добри снимки ще пусна и тях.
Моля за мнение. Кажете как мислите, дали този ремонт е подходящ според вас и моля кажете ако съм направил грешка.
Поздрави
Активен

Живей с хората !
Страници: [1]
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.17 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!