PipeZone PipeZone
Април 28, 2024, 11:46:29 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини: SMF - Just Installed!
 
   Заглавна Страница   Помощ Търси Вход Регистрирай  
Страници: [1] 2
  Изпечатай  
Автор Тема: Long мedieval pipe :)  (Прочетена 14266 пъти)
asgard
Newbie
*
Пол: Мъж
Публикации: 40



Ел. поща
« -: Ноември 29, 2012, 12:11:48 »

Здравейте,

Наскоро приятел ми предложи да пробвам новата му придобивка, приличаше ми на лула от Властелина, до някаква степен Гандалфска Усмивчица)))))
Изработена от Бриар, с приблизителна дължина 30-35 см. мундщук-а беше около 20-на см.
Огнището ми изглеждаше малко за тази дължина, но ....
Та, като изключим тютюна, който на мен ми идваше доста "цигарен" пушенето ми допадна.
Бихте ли споделили мнения, силни, слаби страни, въобще всичко, което ви идва на ум, за тези дълги приятели Усмивчица

Благодаря!
« Последна редакция: Ноември 29, 2012, 12:32:42 от asgard » Активен

Не всичко, което има две бузи е лице !!!
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #1 -: Ноември 29, 2012, 03:30:38 »

Теорията казва, че димът от такава лула е по-хладен, защото се охлажда докато стигне до горе. В този ред на мисли сигурно през маркуч с дължина, напр. метър ще е супер студен.
Моите впечатления са че не са ми удобни такива лули. Много е далеч от мен и някакси губя поглед върху нещата, които стават в огнището. Последното е твърде субективно, признавам.
От друга страна, пушенето действително не е никак лошо.
В края на краищата нали за това пушим лули. С тази ми харесва, с другата не; сега ми е кеф да пуша с 10 см лула утре с 40 см., или вечерта с книга най-обичам да имам дълга лула....
Аз си продължавам с бамбуците, защото ми е в главата.
Повечето дълги лули или Churwarden, поне тези, които съм виждал, са с мундщуци отливки, които са напаснати и т.н.
От тук и липсата в повечето случай на плавно преминаване от дървото към мундщука, както и редица проблеми с качеството на тези мундщуци. Това е така, защото е много трудно да се пробие отвор с диаметър 2мм в единия край и 3.2-4мм в другия край право през средата на прът с дължина от 200 мм. Който е пробвал - знае.
Ако не е пробит в средата - 99% сигурно е че няма да стане мундщук от този прът. Стигаме и до нуждата да се ползват заготовки, разлики материала, изработката и т.н.
Бамбукът, обаче, може да се пробие на такава дължина, че да се получи лула с обща дължина от пр. 350 мм, от които 200 са шийка и мундщук. Главата си остава от бриар, където й е мястото. При възможност да се огъне бамбука или да се използва прав - резултатът може да бъде много приятен и... дълъг.

Имам една Stanwell, формата е Cutty, по дизайн на Сикстен Иварсон, от серията Ханс Кристиян Андерсен. Тази лула е оригинално с 2 мундщука - дълъг и къс. Дългия е ебонит, отливка...някъде се търкаля тук..., а късия е акрил, пак заготовка. Аз си я тунинговах, сменяйки късия с малко по-къс и сега е с три мундщука. На мене ми харесва да я пуша с моя си мундщук и това е, а с дългия почти не съм я ползвал.

Активен
asgard
Newbie
*
Пол: Мъж
Публикации: 40



Ел. поща
« Отговор #2 -: Ноември 29, 2012, 03:49:48 »

Теорията казва, че димът от такава лула е по-хладен, защото се охлажда докато стигне до горе. В този ред на мисли сигурно през маркуч с дължина, напр. метър ще е супер студен.
Моите впечатления са че не са ми удобни такива лули. Много е далеч от мен и някакси губя поглед върху нещата, които стават в огнището. Последното е твърде субективно, признавам.
От друга страна, пушенето действително не е никак лошо.
В края на краищата нали за това пушим лули. С тази ми харесва, с другата не; сега ми е кеф да пуша с 10 см лула утре с 40 см., или вечерта с книга най-обичам да имам дълга лула....
Аз си продължавам с бамбуците, защото ми е в главата.
Повечето дълги лули или Churwarden, поне тези, които съм виждал, са с мундщуци отливки, които са напаснати и т.н.
От тук и липсата в повечето случай на плавно преминаване от дървото към мундщука, както и редица проблеми с качеството на тези мундщуци. Това е така, защото е много трудно да се пробие отвор с диаметър 2мм в единия край и 3.2-4мм в другия край право през средата на прът с дължина от 200 мм. Който е пробвал - знае.
Ако не е пробит в средата - 99% сигурно е че няма да стане мундщук от този прът. Стигаме и до нуждата да се ползват заготовки, разлики материала, изработката и т.н.
Бамбукът, обаче, може да се пробие на такава дължина, че да се получи лула с обща дължина от пр. 350 мм, от които 200 са шийка и мундщук. Главата си остава от бриар, където й е мястото. При възможност да се огъне бамбука или да се използва прав - резултатът може да бъде много приятен и... дълъг.

Имам една Stanwell, формата е Cutty, по дизайн на Сикстен Иварсон, от серията Ханс Кристиян Андерсен. Тази лула е оригинално с 2 мундщука - дълъг и къс. Дългия е ебонит, отливка...някъде се търкаля тук..., а късия е акрил, пак заготовка. Аз си я тунинговах, сменяйки късия с малко по-къс и сега е с три мундщука. На мене ми харесва да я пуша с моя си мундщук и това е, а с дългия почти не съм я ползвал.



Като се замисля, можем да измислим някоя бамбукова "метровка"...
Активен

Не всичко, което има две бузи е лице !!!
ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« Отговор #3 -: Ноември 29, 2012, 07:04:47 »

 ;)Има разни варианти за мундщуците.Имам идея(то направо съм се подготвил)да си направя чърчуардън,като на Гандалф-с дъбов дълъг(200-250 мм) мундщук,извит както си требе,на пара.Заготовките ги имам,ама време не остава...Десо ми изработи полиамидов дълъг мундщук-пуши се страхотно,но пушенето на такава лула е ангажиращо.Иска пълен покой пред камината,телевизора...
Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
asgard
Newbie
*
Пол: Мъж
Публикации: 40



Ел. поща
« Отговор #4 -: Ноември 30, 2012, 09:54:56 »

Все повече се замислям, дали да не инвестирам в нещо такова )
Активен

Не всичко, което има две бузи е лице !!!
Snoobyx
Jr. Member
**
Пол: Мъж
Публикации: 77



WWW Ел. поща
« Отговор #5 -: Ноември 30, 2012, 12:19:53 »

Аз постепенно им станах голям фен, вярно че са удобни само в домашна обстановка, но на мен лично много ми допада пушенето от Churchwarden. Следващата ми лула планирам да е такава. Усмивчица
Активен
asgard
Newbie
*
Пол: Мъж
Публикации: 40



Ел. поща
« Отговор #6 -: Ноември 30, 2012, 12:30:17 »

Аз постепенно им станах голям фен, вярно че са удобни само в домашна обстановка, но на мен лично много ми допада пушенето от Churchwarden. Следващата ми лула планирам да е такава. Усмивчица

И аз на там съм се запътил Усмивчица
Активен

Не всичко, което има две бузи е лице !!!
Десислав Гечев
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 631



WWW
« Отговор #7 -: Ноември 19, 2013, 08:54:05 »

Ето нещо хобитско...

« Последна редакция: Ноември 19, 2013, 11:21:18 от ozzy » Активен

Cefy
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 817



« Отговор #8 -: Ноември 19, 2013, 09:45:59 »

Готино, но аз не мога още да се престраша....мноооооого ми е дългаааааа..... Ухилен
Активен
Десислав Гечев
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 631



WWW
« Отговор #9 -: Ноември 19, 2013, 11:58:20 »

Готино, но аз не мога още да се престраша....мноооооого ми е дългаааааа..... Ухилен
Ухилен
Активен

Вехтия
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 889



« Отговор #10 -: Април 28, 2014, 09:53:44 »

Аз пък да се изтъпанча с един ле-еко тъп въпрос:
 Названието Long мedieval pipe  не е ли малце "нонсенс" ?
 
 Изхождаики от скромните ми познания по история, заключавам, че такова нящо като мedieval pipe май не е существувало.
 Средновековието и Епохата на Великите Географски Открития са два различни исторически периода, а както знаем именно вторият е виновен за познаването на "пушилиста" и основна причина за самозараждането на нашето скромно философско общество.
 Тъй че, по смислено би било да я наречем Long renesans pipe.
Активен

"Beware the Devil Woman - she's gonna get you from behind ! "
Nikolay
Jr. Member
**
Публикации: 78



« Отговор #11 -: Април 28, 2014, 10:12:10 »

Тук грешиш, лулата е едно от най-старите известни средства за пушене, както на стария континент, така и в Азия. В Европа най-старите писания са били още от 500 години преди новата ера и са писани от Херодот. Лула е имало, вече пушилистът е друг въпрос, в Европа не се е пушило тютюн, тъй като с него сме се запознали, както ти сам каза от новият континент през 16 век, пушело се е хашиш, рядка и скъпа "подправка", скъпа за тукошните нации, тъй като е произвеждана главно в близкия изток.
« Последна редакция: Април 28, 2014, 10:17:17 от Nikolay » Активен
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #12 -: Април 28, 2014, 10:39:26 »

Никъв хашиш еейй!

Ща зема а ви набия.
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
Вехтия
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 889



« Отговор #13 -: Април 28, 2014, 10:47:45 »

   Ухилен Ухилен Ухилен

 Айде-е-е-е-е ! Батко пак извади торбата със големите шамари !
Активен

"Beware the Devil Woman - she's gonna get you from behind ! "
rusen plovdiv
Hero Member
*****
Публикации: 931


Ел. поща
« Отговор #14 -: Април 30, 2014, 10:37:09 »

Ми тука не е сайт на Боб Марли за ганджа , колко животи са се пре...ли ,с тези фъшкий.
Иначе иначе относно това ,че е много дълга лулата , аз мисля че може едно второ мущуче да и се пусне , от майстора.
Така кеф ти със къс , кеф ти с дълъг , то според ситуацията и настроението .
То Дънхил и Вауен имат такива модели , с 2 мущука , или с удължители . Кеф ти риба , кеф ти паламуд .
Активен
Страници: [1] 2
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.17 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!