PipeZone PipeZone
Април 28, 2024, 09:18:30 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини: SMF - Just Installed!
 
   Заглавна Страница   Помощ Търси Вход Регистрирай  
Страници: [1]
  Изпечатай  
Автор Тема: Paragon wax  (Прочетена 11198 пъти)
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« -: Юни 08, 2013, 11:07:13 »

Та днес-ка се сдобих с това чудо и да ви кажа, работи. Особено за хора като мене, които нямат под ръка електро мотор с полиращи колела и блокче карнауба, а пък държат на лулите си. Не може да се постигне ефекта на полиране с карнауба, но е в пъти по-добро от "полиращите" вакси, дето се продават тука. Нанасяш с пръсти, чакаш 10 мин. да изсъхне и полираш със салфетка. Снимки за сега нямам - като порасна и си купя некоя засукана лула, тогава може...
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
socrat_bg
Full Member
***
Публикации: 221


Ел. поща
« Отговор #1 -: Юни 11, 2013, 06:29:13 »

Благодаря , много ползна информация . А от къде я купи , има ли тук в Бг някъде или да търся отвън .
Активен
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #2 -: Юни 11, 2013, 12:27:51 »

От щатско я взех - 4noggins.com, но ми я донесе човек. Иначе от там може да поръчваш и за България.
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« Отговор #3 -: Юни 11, 2013, 07:22:27 »

 :)Има я и в ибей,на същата цена.
Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #4 -: Октомври 30, 2013, 05:30:54 »

Принципно "парагон" ваксата както и "ренесанс" са създадени в British Museum с цел реставриране и полиране на стари мебели и експонати.  Имам приятел магистрирал реставрация и консервация, и знае почти всичко за разните видове восъци.

Парагон малко трудно да си направим вкъщи сами, тъй като съдържа силикон, пък и не е  баш най-добрия вариант понеже с парагона се импрегнира дърво което по принцип не би трябвало да диша.

За импрегниране била най-добра палмовата карнауба, през нея спокойно си минава и влага и всичко, но можем да направим сами вкъщи "Ренесанс" восък, който също можем да го полираме с кърпичка и да го нанасяме безпроблемно в обикновени условия, без нуждата от горе изброените алати и машини.

Та Ренесанс се прави по следния начин. Трябват ни:
1. Карнауба
2. Пчелен восък
3. Терпентин

Има и други съставки, но те са несъществени, и с горните можем да си направим съвсем спокойно по-течна версия на карнаубата, или "Ренесанс" както му викат.

Пропорциите са следните:

70-80% карнауба, останалото пчелен восък, терпентин неколко капки. (говорим за малки количества, примерно половин кило)

Топи се карнаубата без прегряване да не потъмнее, восъка топим на същата температура, смесваме и добавяме терпентина. Като изстине получаваме паста която можем да нанасяме в обикновени условия.

Принципно това е рецепта за полиране на мебели, не е точно Ренесанс, (въпреки че е почти същата по състав) не съм пробвал, едва ли някога ще я пробвам, тъй като не ме кефи восък по лулата па макар и карнауба, казват че се доближава по блясък като класическата карнауба но не знам, просто реших да го споделя като любопитство.
Ако на некой му се занимава ......


P.S. Терпентина е регулатор за твърдостта, колкото по-твърд восък искаме да постигнем, по-малко терпентин. Ако прекалим с него, получаваме мека паста.
« Последна редакция: Октомври 30, 2013, 05:39:44 от balkan boy » Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #5 -: Октомври 30, 2013, 07:51:22 »

За Парагон не знам, какво съдържа, но е напълно нормално да не е създадена специално за лули, а да е "заета" от другаде. Това си е търговски трик от край време. Мажду другото, сегашният състав на готовата Ренесансова вакса не е от най-естествените и безопасните. А колкото до дишане и недишане на дърво - аз съм на мнение (и практически опит) че това са митове и легенди. Дървото е естествен порест материал, та е напълно нормално да мени влажността си спрямо околната - но това не е "дишане". А ваксите и маслата третират повърхностния слой, предпазвайки го от гниене. Подобна вакса не може да осигури 100% водоустойчивост (пробвал съм), така че за какво запушване на порите говорим? Дърво, и по-специално брайърова лула, може да се третира с всеки восък или масло, стига да е без мирис и да не "гранясва" след време. Просто карнаубата дава един естествен блясък, който трудно се постига с друго. Това е. Митичните и свойства са в сферата на луларските митове. Още нещо - принципно, песъкоструени и рустиковани лули се мажат с шеллак, щото с карнауба е тегаво. Ама не съм чул някой да се е оплаква, че неговият Дънхил Шел Брайър (примерно) пуши горещо, или че не му диша кат хората.

Поздрави
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #6 -: Октомври 30, 2013, 08:28:11 »

Шеллака и карнаубата се ползват и за бомбони. Гумени мечета, и разни твърди бомбони които се нуждаят от "блясък".

Напълно са си естествени и безопасни.

А дървото все пак се импрегнира до отредена степен. Блясъка едва ли е първата и основна причина заради която се нанася. То трае до първото пушене. След 3-4 пушенета, си става пак матово.
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
POPЕYЕ
Hero Member
*****
Публикации: 675



Ел. поща
« Отговор #7 -: Октомври 30, 2013, 08:38:31 »

А дървото все пак се импрегнира до отредена степен. Блясъка едва ли е първата и основна причина заради която се нанася. То трае до първото пушене. След 3-4 пушенета, си става пак матово.
[/quote



Много си прав ! И тук идва изборът на пушача - да лъска или не !
« Последна редакция: Октомври 30, 2013, 08:41:06 от POPЕYЕ » Активен
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #8 -: Октомври 30, 2013, 09:26:40 »

Е аз кво казах? "А ваксите и маслата третират повърхностния слой, предпазвайки го от гниене." Шеллакът е вид смола и като такава, има доста по-добри импрегниращи свойства от карнауба - сиреч, по-малка "дишаемост". А карнаубата при процеса на нанасяне попива в порите на дървото - трае повече от 2-3 пушения, просто вече е само в дървото, а не и върху него. Но пък външният вид продава един продукт.
« Последна редакция: Октомври 30, 2013, 09:41:53 от pinhead » Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
kalin andreev
Hero Member
*****
Публикации: 889


Ел. поща
« Отговор #9 -: Ноември 05, 2013, 09:14:15 »

Мисля,че някъде бях писал,че ако искате постоянен блясък,не разчитайте на ваксата,а на постоянното слугуване,което е част от табиета на пушене на лула.Най-лъскавите лули са на Nomad sl.Всичките му лули са като не пипани,благодарение на упорито почистване със салфетка след всяко пушене.А блясъкът се получава от мазнините на самата длан,колкото и невероятно да звучи.Но за да стигнете до там всяка лула се минава до 2000 шкурка

Аз ползвам дунапренени микро файн,като предварително съм я затъпил в някакво дърво.След това я мажа с една кремо подобна вакса за паркет с карнауба.След като изсъхне я изтривам с хавлиена кърпа и отново я минавам с дунапренената шкурка.От там нататък има два вариянта.Или търкане с вълнен парцал или кръгчета от гюдерия хванати между шайби и поставени на шмиргел.Това второто го знам от nomad.Резултата е убийствен.От там нататък всичко е почистване със салфетка и галене с дланта.Доста е приятно особенно когато е топла
Активен
Kliment
Sr. Member
****
Публикации: 271



Ел. поща
« Отговор #10 -: Ноември 06, 2013, 01:39:11 »

Kaline samo ne razbrah tva za lula ili za jenski zadnik govim tuka  Ухилен Ухилен Ухилен
To bivabiva usilia i poliranr ama pachak pa tolkova? Ej ej goleeeeem merak Ухилен
Активен
POPЕYЕ
Hero Member
*****
Публикации: 675



Ел. поща
« Отговор #11 -: Ноември 06, 2013, 10:00:51 »

В Практикер продават комплект за полиране на метални части / джанти брони др. / В него има едно парцалено киче и още едно по-твъдо с разните му пасти за полиране .Пастите не ви тябват , а кичетата , но всичко това струва около 25 лева . Само за около 4 лева се продава само парцаленото киче , но без държач . С един подходящ болт и две гайки с шайби сте готови . Монтирам на обикновена бормашина с незнайни обороти и в движение нанасям канаубата по парцаленото киче . След това със същите незнайни обороти нанасям на лулата . Става стъкло .
Активен
kalin andreev
Hero Member
*****
Публикации: 889


Ел. поща
« Отговор #12 -: Ноември 06, 2013, 11:18:33 »

Климент,аз бенефиса с жените го играх преди година.Тук си говорим за мъжки работи!
Активен
Вехтия
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 889



« Отговор #13 -: Март 13, 2014, 09:41:54 »

 За кечета - отивате във фирма, продаваща рекламни материали и си купувате филцови ракели за лепене на фолио. Пробивате отвор за оста, режете грубо по предварително очертан периметър, после - прецизирате с резец при развъртяна шайба на самата машина.
 Мисля че добър резултат би се получил и с велурена шайба.
 А за фино шлайфане - обикновен "пауспапир", или т.нар. "оризова хартия" за чертане. Сам оче от истинската, не синтетична.
Активен

"Beware the Devil Woman - she's gonna get you from behind ! "
Страници: [1]
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.17 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!