PipeZone PipeZone
Април 25, 2024, 02:00:59 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини: SMF - Just Installed!
 
   Заглавна Страница   Помощ Търси Вход Регистрирай  
Страници: [1] 2 3 ... 17
  Изпечатай  
Автор Тема: the razors edge  (Прочетена 168420 пъти)
Kliment
Sr. Member
****
Публикации: 271



Ел. поща
« -: Август 21, 2013, 01:14:49 »

http://www.youtube.com/watch?v=V7QbRdzI6xw 10 причини да започнете
Активен
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #1 -: Август 21, 2013, 12:13:05 »

Ахъм. Навремето като бях млад и глупав (ся съм само глупав...) се заигравах с бръснач... Ми нищо особено - освен дето се бръснеш бавно, не става и толкова гладко, като с класическа самобръсначка с двуостро ножче. Кефа е голям, ама резултата не чак толкова. А и покрай тоя бръснач са още сума ти скъпи и прескъпи работи - каиш, камъни за заточване... Аз примерно мога сам да си го наточа и поддържам, ама за повечето хора е мисия невъзможна - айде ходи и търси точилар, дето ще умее да точи бръсначи... Но тръпката е голяма, особено ако си по бял потник в спалнята и някоя гола кака мърка през тва време в леглото.
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
Kliment
Sr. Member
****
Публикации: 271



Ел. поща
« Отговор #2 -: Август 22, 2013, 12:15:57 »

както каза един в един клип в тубата... "да се бръснем като мъжете" - общо взето спорде мен е като с лулите - всеки може да ползва ширпотреба - сандвичи макдоналдс, цигари, самобръсначки...врътката е да се научиш сам да си правиш нещата, които освен това не са и лесна, а и искат практика и усъвършенстване.
Как да си натъпчеш лулата, как да я поддържаш, чистиш, пазиш. Как да я запалиш, да я пушиш, да не прегаря, да не горчи и люти. Как да си натчиш бръснача. Към това обаче има и бонуси - например никога повече жената или бабата няма да мрънка, че не са й наточени ножовете и ножиците у дома.
Аз оня ден точих една шпакла... не се смейте! ми добре се получи.
Иначе си прав за допълнителните такъми - камъни, белгии, каиши, а и един бръснач от Солинген е между 200 и 500 лева... ама па е вечен, ако не го оставиш да ръждяса, щото истинските не са от неръждавейка. Имало вече и от инокс, ама не било същото... хъ-хъ. Но като го сравниш с жилетчетата и техните цени не му трябва много време да се изплати рейзърчето.
покрай точенето напоследък стигнах и до точенето на катана...ама там нещата вече загрубяват хи-хи
Активен
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #3 -: Август 22, 2013, 09:10:39 »

Предчувствам развитие на темата - "Да се бръснем като дреБните римляни..." с мидени черупки, или бронзови бръсначи. Усмивчица Да не забравяме обаче, че и  бръснача навремето е бил ширпотреба. А, собствено, какво толкоз против имаш самобръсначките? Аз лично ползвам един Merkur 30C и смея да твърдя, че бръсненето с него нито е модерно, нито е просто, нито е ширпотребно. Понеже и аз обичам да се заигравам със стари глупости - оръжия с черен барут, та се присетих за някои хард кор фенове дето искренно вярват, че бездимния барут е мода, която скоро ще отмине...

П.С. И това е симпатично - Японски бръснач Камисори http://sharpologist.com/2011/10/a-kamisori-primer.html
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« Отговор #4 -: Август 22, 2013, 09:30:43 »

Звучи интересно,но не бих пробвал отново бръснене с бръснач-още ми е жив спомена,когато ме изгониха от техникума заради брадат вид.В най-близката бръснарница една матрона така ме ошмули с бръснача(как не загубих ухо или нос,не знам Нерешителен),та лицето ми бе опънато като каиш два дена,и пламтеше непрекъснато(може и да бе от одеколона).Иначе признавам-зона за познавачи е!
Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
bronc
Newbie
*
Публикации: 31


« Отговор #5 -: Август 28, 2013, 06:41:55 »

Ех, въпреки, че не очаквах скоро да срещна тема за бръсначите в българското форумно пространство, като се замисля тук е най-подходящото място! От повече една година се бръсна с класическа (DE) самобръсначка, четка и крем/сапун и съм изключително доволен. Започнах с един Wilkinson от Кауфланд, но доста бързо си поръчах Lord L6, копие на известната Edwin Jagger DE89. Преди около два месеца пак ме зачовърка нещо отвътре и набързо се сдобих с един стар регулируем Gillette Super Adjustable и може би най-агресивната DE самобръсначка в момента Muhle R41. Помеждудругото набързо си взех два сапуна Proraso, зелен и червен, крем в кутийка на Omega, няколко такива на Arko, но най-доволен си оставам от Taylor of Old Bond Street - не съм срещал толкова приятен аромат при друг крем/сапун! Същевременно започнах да се интересувам от бръсначи и за по-малко от две седмици се сдобих с два бръснача и три каиша. Тук вече нещата станаха доста сложни, защото поради липсата ми на техника успях за по-малко от две бръснения да затъпя първия ми бръснач, а вторият, спечелен на търг в eBay UK, си дойде незаточен. Свързах се с един колега от офроуд форума, който се занимава с бръсначи, но ми каза, че е зает и ще ми се обади, когато има време. Е, той не ми се обади, а и аз имах много ангажименти и нямах възможност да мина да го видя докато съм в София. Правих опити да го заточа с едни микроабразиви, които поръчвах от Англия, наречени lapping film - много ги хвалят в западните форуми, ама мен не ми се получи.. най-вероятно поради липса на техника, не, че абразивите не стават. Не бих си купил камъни за заточване, защото това е прекалено голяма инвестиция. Високите гритове отиват към няколко стотин долара.. Може би като се поуспокоят нещата ще потърся колегата от другия форум, та поне да си начеша крастата или по-точно да си отрежа нещо Ухилен
Активен
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #6 -: Август 28, 2013, 08:40:55 »

Тия микро-абразиви са фин силициев карбид на полираща паста - служи само за заглаждане на вече наточено острие. Мажаш малко от пастата на каиша и почваш познатите от всеки класически филм движения. Тва преди всяко бръснене. Камъни за заточване се намират и доста по-евтини, само трябва да потърсиш. Не ти трябват 10 камъка за поддържане на острие, два стигат - един груб (1000-2000) и фин (8000 - 10000). И не ги търси в сайтове за бръснарски принадлежности, че там режат глави с голям кремък... Питай бай Гугъл за "белгия" - belgian wet stone, или Arkansas oil stones - последните се намираха от време на време в оръжейните магазини. Ако не се лъжа, има Арканзас в оръжейния на Витоша и Гладстон в София. Ся, ако много държиш, можеш да си купиш и японски натурални камъни за заточване по 100 евра парчето, ама от тях няма да се заточи по-хубаво бръснача, нито пък са нещо особено и свръхестествено...

Поздрави

P.S. Бе тва муле да е по-агресивно от слант-бара на Меркур ми се струва малко пресилено да ти кажа...
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
bronc
Newbie
*
Публикации: 31


« Отговор #7 -: Август 28, 2013, 08:57:32 »

Не става въпрос за пастите, тях ги знам, че са само за полиране. Ето за това става въпрос - http://www.3m.com/product/information/Lapping-Film.html 12um е еквивалент на около 1,200 грит и от там се прави прогресия 9um, 5um, 3um, 1um като последното по спомен е еквивалент на 30,000 грит. За камъните ще се въздържа в момента, защото имам прекалено много хобита, за да наливам пари и в това... А Muhle-то от това, което съм чел е доста по-агресивно от слант бара - "The slant is a puring little kitten compared to the R41, I have both." Усмивчица
Активен
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #8 -: Август 28, 2013, 09:38:37 »

Хехе, бати готината шкурка... С тва освен да пре-"таковаш" геометрията на режещия ръб, не се сещам за какво друго ще е полезно. А камъните за точене не са хоби... Те са си необходимост и най-обикновен атрибут в едно домакинство. Един мъж ако не може един нож да заточи, какъв мъж е!?  Намигване
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
Kliment
Sr. Member
****
Публикации: 271



Ел. поща
« Отговор #9 -: Август 28, 2013, 11:01:19 »

А камъните за точене не са хоби... Те са си необходимост и най-обикновен атрибут в едно домакинство. Един мъж ако не може един нож да заточи, какъв мъж е!?  Намигване
еееее, братче, без да се обиждаш, ама все едно тъща ми слушам: на нея все й са изтъпени ножовете и все мърмори кви мъже били тия дет един нож не можели да наточат...
Активен
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #10 -: Август 28, 2013, 11:38:17 »

Тъщите са гадини проклети, дето трябва да ги заведат в графата "вреден дивеч - отстрелва се целогодишно"... И аз си имам едно такова, съчувствам ти! Колкото до точенето - казах го полу на шега, ама като се замисля, че навремето си беше нещо съвсем нормално, всеки да носи джобно ножче (обикновенно наточено да бръсне) - аз се сдобих с първото на 13 години и дядо ми показа как се точи, след което ми каза "Ето тука е бруса, когато ти трябва ползвай го, ама ако го съсипеш, жив ще те одера!". Пак казвам, полу на шега - ако сам не можеш да се оправиш, то кой? Да се върнеме на темата - ми то половината удоволствие от бръсненето с бръснача е точенето!

P.S. Бе кат се замисля, права е жената - фърляй там шпакли и катани и подхващай ножовете, че с тъп нож в кухнята само ще озверее повече...
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
Kliment
Sr. Member
****
Публикации: 271



Ел. поща
« Отговор #11 -: Август 29, 2013, 12:27:24 »

"кефиш-мъ-щи-звънна"
май се отплеснахме...от тютюните - на мен нещо хич не ми върви тия дни - много ми е жега и никакъв аромат не усещам, едно такова никакво и безвкусно ми е...ебаси
напълних една лула вчера, запалих, дърпах, дърпах и изфърлих /каква грехота?!/ половин лула тутун и то убав, ама така е като човек не мое поради женско мрънкяне да си изтегне у дома си ида си павка вечер на сокойствие...
Активен
bronc
Newbie
*
Публикации: 31


« Отговор #12 -: Август 29, 2013, 05:42:08 »

Хехе, бати готината шкурка... С тва освен да пре-"таковаш" геометрията на режещия ръб, не се сещам за какво друго ще е полезно. А камъните за точене не са хоби... Те са си необходимост и най-обикновен атрибут в едно домакинство. Един мъж ако не може един нож да заточи, какъв мъж е!?  Намигване
Не мисля, че си прав за микроабразивите в случая. Ето една тема от 60 страници в Badger & Blade, където се кълнат в тях, а тук качих няколко снимки направени с електронен микроскоп, които показват точно ефекта върху геометрията на режещия ръб (известен като bevel).
За камъните за точене си прав, но според мен само, ако става въпрос за камъни за точене на ножове. Все пак не мисля, че е нужен 12к грит за заточване на нож, с който после ще режа лук и домато, примерно. А и малко ме съмнява колко време ще издържи режещия ръб, защото при много високите гритове е изключително фин и може да се съсипе даже от неправилно стропване на каиша.
« Последна редакция: Август 29, 2013, 05:44:31 от bronc » Активен
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #13 -: Август 29, 2013, 07:25:33 »

Климент, има нещо такова за жегите. Аз за това наблегнах на млада вирджиния в 90% от времето. А и откакто се обидих на цигарите и минах само на лула, нямам много избор - закоравял пушач съм. Но вирджинията (Орлик) се справя доста добре.

Бронк, точи си бръсначите с каквото намериш за добре, аз ти го казвам това от личен опит. Не случайно се продават камъни за заточване, а не шкурка за заточване. Шкурката (или както там му викат на тва скъпо шарено нещо), дори и залепена на равна повърхност няма твърдост, няма гръб - след няколко минавания се износва неравномерно и почва да отнема материал само в определени точки. Отделно, че поради мекотата си се напасва по дефектите на ръба, вместо да ги изправя. И това е факт, не е моя измислица. Един пример - когато напасваш спусков механизъм на оръжие, ползваш само и единствено камъни. Иначе получаваш едни перфектно полирани (като на твойте снимки) повърхности, криви кат софийска улица.

А сайтове като цитираният по-горе са пълни с разни хора дето си мислят, че са открили топлата вода и са уникални... Бръснач се точи къде по-лесно от нож - режещия ръб е почти прав и ъгъла на заточване си е зададен от дебелината на гърба - остава ти само да си внимателен и да пипаш нежно. Толкоз.

Дали ще режеш домати и лук в кухнята, или ще точиш сгъваем нож, дето го ползваш всеки ден, сам си избираш как да го правиш. Аз за кухненски ножове си имам масат, щото съм мързелив. А тия едрини на камъни (12000) са си перфектни за финално заточване на острието и режещия ръб се представя много добре. Стига да не те мързи. Едно острие не може да се заточва и изтънява до безкрай - едрината на зърната на стоманата те ограничава.
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
Kliment
Sr. Member
****
Публикации: 271



Ел. поща
« Отговор #14 -: Август 29, 2013, 10:16:44 »

лелелелеееее, ама аз явно съм супер незнаещ
ама и наистина съм точил нощове само на онова дет не знам как се казва дето е уж специално за ножове- едни като кръгчета срещулежащи.
хич не мога да взема отношение в спора Ви, но имам питане:

доколкото гледах в тубата и в нета различни клипове за точене - и на ножове и на бръсначи видях грубо казано два метода... но са взаимно изключващи се, та синтезирано да попитам:

КОГАТО точиш острие /независимо на нож или бръснач/ движиш острието срещу капъка, т.е. държищ за горната част /дебелата/ на острието или обратно - тя върви напред? щотото видях и двете системи, ама нещо не вдявам?

Вдиях и един, който обясняваше за нож за заостряне върху някаквма белгия или брус че обяснява точно с острието напред и леко косо по думите му "сякаш се опитваш да отрежеш тънко парче  от камъка"? ъъъ?

а и това с кожените каиши и двете им различни страни - една гладка и една мъхеста също не го вдявам като причина?
Извинете ако въпросите ми са твърде дебилни, ама дори ходенето ми в казармата беше за малко - 40 патрона с Калашник - след 2000-та година толкова сме стреляли...
Активен
Страници: [1] 2 3 ... 17
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.17 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!