PipeZone PipeZone
Април 27, 2024, 08:17:00 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини: SMF - Just Installed!
 
   Заглавна Страница   Помощ Търси Вход Регистрирай  
Страници: [1] 2
  Изпечатай  
Автор Тема: Благовещение  (Прочетена 10954 пъти)
ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« -: Март 25, 2014, 07:29:52 »

Честит празник,приятели!Бог да е с вас!
Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #1 -: Март 25, 2014, 08:57:00 »

Амин!

Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
Caesar
Jr. Member
**
Пол: Мъж
Публикации: 61



Ел. поща
« Отговор #2 -: Март 25, 2014, 10:38:48 »

Живи и здрави!!!
Активен
rusen plovdiv
Hero Member
*****
Публикации: 931


Ел. поща
« Отговор #3 -: Март 26, 2014, 08:21:27 »

здраве на всички от форума и на семействата им . Казва се че на благовещение според евангелията ангел Гаврайл - този който седи отдясно на Отец  слезнал лично на земята да предупреди Мария че ще зачене и ще роди син. Тя го попитала как ще стане това господарю като не съм познала /  била / със мъж досега а той и казва че святотое зачнато от Всевишния ще бъде свят и ще се нарече Божий син . И че сред всички ще е най голям.Така че този празник отбелязва обявяването на новата ера , защото мнозина пророци в Библията са говорили за Исус / всички всъщност / най силно видение за идването на Божия син в плът е имал Исая , но са умрели в очакване на Божия план за спасение а на този празник се обявява идването на Христос Спасителя във плът в момента .
Смисъла на този празник е надеждата за живот и спасение посредством Божия Син и верността на Бог в изпълняване на Думите Си
« Последна редакция: Март 26, 2014, 08:24:09 от rusen plovdiv » Активен
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #4 -: Март 26, 2014, 11:15:13 »

Русене, извинявай ако ще те засегна, ама православните християни в тоя форум едва ли имат нужда да им разясняваш празника и в какво се състои той...

P.S. Моля те, като приятел те моля, оправи си правописа и пунктуацията, че ми е страшно трудно да ти чета мненията!
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
rusen plovdiv
Hero Member
*****
Публикации: 931


Ел. поща
« Отговор #5 -: Март 27, 2014, 02:07:01 »

Мислех , че темата е за Благовещение , да напишем нещо за празника . Мислех , че ще е хубаво във времена когато децата мислят , че Рождество Христово е времето когато сента Клаус идвал с шейната да носи подаръци на добрите деца . Не знам , защо се подразни така .
А относно пунктуацията , мисля че проблема идва в голяма част от клавиатурата ми . Забелязвам все по често , че при натискане на определена буква , изписва друга вместо нея и понякога бутона за главна буква блокира .Ще я сменя съвсем скоро .
 Извинявам се за грешките , но не съм високо образован човек - водопроводчик съм и работя в строителството . Ще се постарая да няма грешки , за да не ми вадите очите .
Активен
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #6 -: Март 27, 2014, 02:15:46 »

Мислех , че темата е за Благовещение , да напишем нещо за празника . Мислех , че ще е хубаво във времена когато децата мислят , че Рождество Христово е времето когато сента Клаус идвал с шейната да носи подаръци на добрите деца . Не знам , защо се подразни така .
А относно пунктуацията , мисля че проблема идва в голяма част от клавиатурата ми . Забелязвам все по често , че при натискане на определена буква , изписва друга вместо нея и понякога бутона за главна буква блокира .Ще я сменя съвсем скоро .
 Извинявам се за грешките , но не съм високо образован човек - водопроводчик съм и работя в строителството . Ще се постарая да няма грешки , за да не ми вадите очите .

Това с Коледата е чисто езическо извращение, евтина кичозна подмяна на Рождество Христово с празник на потребителската инстант-култура, повръхностния уют, безвкусица и патетично настроение възхваляващо потребителския западен начин на живот.

Там където е стария календар и коледа е на 7-ми януари, там си е Рождество Христово, не джингъл белс "магията на коледа" и разни други помиярски издрисъци.

В определен смисъл Руско е прав, щото дали ще бъде бутафорна тривиална традиция или долнопробен внос от запад, все се подменя празника.
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
тедо
Full Member
***
Публикации: 244


« Отговор #7 -: Март 27, 2014, 02:51:08 »

..... ми не е и на 7ми януари Рождество Христово . това са го взели от езическите вярвания свързани с култа към Слънцето ......
Активен

pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #8 -: Март 27, 2014, 03:18:10 »

Едно по едно - нападам не теб, Русене, а наивния ти преразказ на тема "Благовещение". Всеки може да прочете, за какво аджеба е тоя празник, няма нужда от детински тълкувания на Евангелието. Като бивш вярващ (и бивш християнин) се подразних именно от наивното ти обяснение, подходящо за малки деца, но не и за възрастни, мислещи хора. Християнството не е даденост, за да бъде обяснявано по подобен лековат начин - християнството е личен избор и върви в комплект с отговорностите си. Религията не е знаме, та да се развява за щяло и нещяло...

На практика, Коледа Е езически празник, присвоен от християните (както и много други християнски чествания). Това са, по същество, празниците в чест на Сатурн - Сатурналии в Римската империя. Да не говориме за останалите "слънчеви" чествания на древните траки и гърци. А за децата именно Дядо Коледа трябва да е смисълът на празника - времето, в което получават подаръци от дъртото байче, защото са били добри и са вършели добро и това е видяно и оценено. С религия ще им пълниме главите по-нататък - оставете ги малко въздух да си поемат, да бъдат деца и да не се занимават с глупостите и предрасъдаците на възрастните.

Колкото до правописа - не, че съм някакъв пример в това, ама все си мисля, че спазвайки граматическите правила на българския език, показваме уважение към събеседниците си, а и към нас самите.

Поздрави
 
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
rusen plovdiv
Hero Member
*****
Публикации: 931


Ел. поща
« Отговор #9 -: Март 27, 2014, 03:56:05 »

Абе то много неща са взети от езичеството , като традиций и празници при приемането на християнството по нашите земи и не само тук . Целта е била за да може да се приеме религията безкръвно , и за да не изглежда много различна / а тя е коренно различна /, от повечето тогава популярни езически култове към слънцето , към Астарта богинята майка , към Ашера - друга разновидност на Астарта и още много други щуротики .
Друг е въпрова че поради полирелигиозността тогава - изповядване на 2 или повече религий заедно за по сигурно или от свръхрелигиозност, повечето нови християни са продължили освен Христос да почитат и другите си така наречени божества . И самите те празнувайки езическите си празници със християнските са омесили културните традиций , и така по различните региони възниква различно християнство . За някой целта е била да се приеме по лесно новата вяра т.е. Новата песен на стар глас .За други да си почитат техните езически вярвания наред с Християнството - т.е. старата песен на нов глас . Така по различните региони е възникнала различна форма на Християнството и 3 различни клона на религията . В Европа и България много силно се е боготворяла богинята майка в различните и форми което после се е пренесло и във Християнството , като първоначално в оригинала на Библията и във първоначалнота и версия Света мария или Богородица е била просто Мария като се знае и е доказано , че е родила и някой от първите ученици на Исус Христос / вече като жена на Йосиф / , в последствие станали и апостоли на вярата Христова .Това го пише и в Библията .
В последствие Мария е канонизирана за светица , а в по късните векове и боготворена като част от Светата Троица 
Казвам това понеже през 20 века развитие на Христовото учение ,то е претърпяло доста промени от оригиналния си вид в 1 век и на места се е променило освен културно и традиционно , а и теологично и религиозно . Всичко това е станало поради битовите традиций и привички на поколенията хора изменящи и предаващи религията нататък .
Оригиналната апостолска църква от 1 век се е различавала невероятно от модерната . Точно поради тази причина трябва да си припомняме кое какво е и какво означава и символизира , във същността си и трябва да се въведе във училищата предмет Основа на Вярата . Понеже много от днешната младеж ако ги питаш кой е Бог и какво е направил или не знаят а ако ти отговорят , ще ти дойде да се метнеш отнякъде .

Пине извинявай за наивното детско мнение , ама за мен Вярата означава нещо важно и съм учил 2 години в Библейско училище теология и основи на Вярата . Пък и за децата мисля , че семето на Вярата трябва да се посее в доброто и чисто детско сърце навреме за да може да израсте и да даде плод .
Активен
тедо
Full Member
***
Публикации: 244


« Отговор #10 -: Март 27, 2014, 04:06:50 »

Усмивчица Намигване Смотан Ухилен

Еех , не се пали толкова = pinhead = защото може да си докараш лошо храносмилане , пък за форума твърде много оффтопик.

Иначе =rusen plovdiv = го е обяснил с думи прости за какво е въпросния празник . Иначе като ,,бивш,, (каквото и да значи това ) верующ , знаеш какво е казал Богочовека : ,, Бъдете като децата ....,,

Сега вкратце , откъде идва честването на Рождество Христово , и понеже тръгнахме да си говорим за слънчеви чествания , и защото като кажеш ,,хоп,, трябва и да скочиш  :

Като ,,бивш,, верующ  знаеш сигурно , че в Светото писание не е описано кога (като дата ) е роден Христос .  И така на времето папа Някой-си (не се сещам за името) решава да приобщи езичниците към християнството, и за целта въвежда празнуването на Рождество Христово , като го свързва с празнувания от римляните ден на раждането на Слънцето .

пп
апропо роската ме изпревари ,... опс .. ии , роска , Дева Мария не е част от Светата Троица ...
 
****
хайде сега наздраве , да изпием по един тутун ... ии така
« Последна редакция: Март 27, 2014, 04:16:49 от тедо » Активен

balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #11 -: Март 27, 2014, 04:12:30 »

Напълно съм съгласен с колегата Тедо.

Християнството в първите векове е имало за цел да "охристови" света, така да се каже, не да го руши отрича и негира.

Така много неща които са имали езически контекст са станали християнски. На пример Ориген като са го заставили да раздава палмови клонки в чест на Бахус/Дионисий, той застанал и почнал да вика. Елате земете клонки от Иисус Христос.
Господ по всека вероятност е роден през Март, но езическия празник на слънцестоенето къде са го празнували като "раждане на слънцето" след това е станал "раждане на Христос".

Нема лошо в това, важен е не начина, а контекста. Господ Иисус Христос.
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
socrat_bg
Full Member
***
Публикации: 221


Ел. поща
« Отговор #12 -: Март 27, 2014, 04:14:17 »

Тук  мисля ,че трябва се намеси и Калин , при него знанието е подплатено и с образование .
Амин
Активен
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #13 -: Март 27, 2014, 05:18:36 »

Тедо, да ти кажа, не мисля, че се паля - просто си казвам мнението. Вече как ще се възприеме е отделен въпрос. Пък и обикновенно казвам това, което мисля, та често някой ми се обижда. Здраве да е. Колкото до християнство, вероучение и мястото им в училищата - религиозноста е личен и съкровен избор, а не даденост и аксиома. Самоопределянето е висше човешко право и никой, дори под най-благороден претекст, няма право да го погазва. Това важи особено силно за България, в която са събрани източноправославни, католици, арменци, мюсюлмани, юдеисти и прочее. Православните българи доста честичко приемат религиозната си принадлежност за даденост, без да се съобразяват с останалите, без да отчитат "другия".

А "бивш вярващ" означава точно това - бивш, отрекъл се. Вече не съм вярващ, не съм християнин - атеист съм. Сега разбра ли?

Поздрави
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
rusen plovdiv
Hero Member
*****
Публикации: 931


Ел. поща
« Отговор #14 -: Март 27, 2014, 05:30:52 »

Е сега да не обръщаме разговора от теологично историчски във религиозно незачитащ и нетолерантен. Който върва вярва , който не не всички сме заедно в кюпа и едно слънце ни грее .
Особеното за нас като българи , и нашата национална самоличност е, че сме оформени и много важни неща в нашата история са станали в благодарение , заради или с помоща на Християнството .
Като например Дева Мария не е част от Светата Троица , в оригинала на Христианството , ама в последствие я издигат . Даже и боготворят , почитана е като бог , има много молитви към нея. Принасят и жертви и така нататък . Най силно изразено е в католицизма , на второ място при нас в православието .А иначе за Мария има 10 реда в Библията написани , ама нали е майката на Бог , та и тя е била обожествена .
 Ние сме се развили в друга насока . При нас е застъпено изографисването на икони , което е започнало в Икония / днешна Турщия мисля / . Целта е била простата и необразована част от паството , понеже не можела да чете светото писание на Новия и Стария завет , да гледа иконите ,като книжка с комикси за да придобива вяра и да разбира кое що е . Просто разказ в картинки . Или по точно благовестие в картинки .
Понеже тогава още не сме имали писменост , а не сме четяли латински и грътски , то затова Кирил и Методий поради нуждата да се разпространява Светото писание на наш език , са създали кирилицата .
Интересното за нас , като българи е друго . В Новия Завет , след евангелията има послания на апостолите към различни паства или църкви по света . Та там има едно към Филипяни . Във Деяния на Апостолите пише ,че апостол Павел и други вярващи са отишли във Филипи , главен център на римската империя в околността на цяла Македония . Македония тогава е била област заемаща цяла сегашна България, част от тогавашна Гърция и сегашна Македония . Град разположен на брега на голяма плавателна за времето си река . Разбира се гърците , със богата си история и елинска култура , нали са според тях люлка на цивилизацията и демокрацията , веднага обявяват че става въпрос за тяхното Филипи . Филипи във Гърция , по това време е било малко провинциално градче с поток , толкова голям , че не можеш да се удавиш и пиян в него .
От друга страна се сещам за един голям за онова време , римски център със богата култура и архитектура и плавателна , пълноводна през 1 век река минаваща през него - Марица .Градът се е наричал Филипополис .
Много учени и историци вярват , че посланието към Филипяни , на апостол Павел е било послание към една от първите църкви в света - тази във Филипополис.
В Библията пише , че тогавашните Филипяни са били езичници , и са приели много остро благовестието на Христовото Слово . Заради проповедите си във Филипи или Филипополис, Павел е бил затварян в тъмница , бит и убит с камъни . Извлечен извън града мъртъв , учениците са станали свидетели на това , как той е бил възкресен и се е върнал обратно в града за да проповядва . За това си възкресение той пише във други послания .
Та във нашият град ,сегашен Пловдив , Апостол Павел е извършил много чудеса и знамения във името Христово и е основал първата църква по тези земи , а и една от най големите и силни по онова време. Въпреки бунтовете на езичниците и гоненията против благовестието Христово .
Даже е записано във Библията как Павел е искал да отиде другаде да основе църква , но в сън посред нощ самият Господ Исус му се явил и го пратил в Македония . " Понеже там имам много мои души " били думите на Господа .
« Последна редакция: Март 27, 2014, 05:35:03 от rusen plovdiv » Активен
Страници: [1] 2
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.17 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!