Та тъй !
Ярослав Хашек А-а-абсолютен чешит!
Роден през далечнат 1883 в Прага. Шило в торба не стои, още по-малко Хашек.
Домашният дух на Бохемия е щвръклив и пакостлив още от малък - изключен е от гимназия заради участие в политическа демонстрация.
Обича пътешествията - обикаля още като юноша цяла Централна Европа, по късно пребивава за кратко и в България. Това става прес 1903-та, когато вече изцяло се е отдал на литературата.
През 1906-та се присъединява към анархисткото движение, а през следващата година става и главен редактор на анархисткото списание "Комуна".
Мобилизиран е във Авсро-Унгарската Армия по време на Първата Световна Война, дезертира на фронта, предавайки се на руската армия. По-късно става член на ВКП-б.
По това време той има вече над 1000 разказа.
Преживяванията му през военно време са повод за създаване на най-известната му творба, и за появата на един от легендарните литературни герои, емблема на времето и споделяш несломомия дух на създателя си. Говорим за смешноватия, пухкав и развлечен не по устав Йозеф Швейк - войникът, ужас за целокупното капрало-фелдфебелско-офицерско съсловие!
Всъщност, начало на литературната епопея дават серия публикации в пресата, именувани "Приключенията на добрия войник Швейк през Световната война" със незабравимите и единствени илюстрации от чешкия художник Йозеф Лада. Това се случва през 1921-ва, след завръщането му в Чехия, по покана на чешка делегация.
"Като публикуваме днес протоколите от II конгрес на Партията на умерения прогрес в рамките на закона, не можем да не припомним I конгрес на партията, който се състоя непосредствено преди войната, през 1913 г., в малкия ресторант „На сметанце“ в Жижков. Тогава се бяха събрали относително малък брой членове на партията, но за сметка на това по-голямата част от слушателите принадлежаха към полицейския орган, на един от които, на господин полицейския комисар, председателстващият конгреса седна по погрешка върху шапката, което беше сметнато за повод да се разпусне конгресът и да се започнат дългогодишни репресии срещу партията.
II конгрес на партията се състоя при огромен наплив в салона на ресторант „Югославия“ в Жижков, главната точка от дневния ред беше „Разисквания по международното положение“, имаше съпътстващ скромен банкет с печено прасенце, тъй като партията не се ползва от богато обзаведения ресторант при Народното събрание.
Протоколът на конгреса е съставен по стенограмата и ако има нещо пропуснато, молим читателите да си го попълнят."
Това е извадка от книгата "Безкрайни Лъжи", в която описва бурната политическа деятелност на създадената на шега от него политическа формация, известна още като "Бирената Партия". Самият Хашек не подозира, колко много последователи ше се влеят в пенливо-кехлибарените редици на неговата дружинка. и че идеята му ще вълнува хората и до ден днешен.