PipeZone PipeZone
Април 19, 2024, 09:59:56 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини: SMF - Just Installed!
 
   Заглавна Страница   Помощ Търси Вход Регистрирай  
Страници: 1 [2] 3 4 ... 12
  Изпечатай  
Автор Тема: Непоискани съвети относно реставрацията на лули  (Прочетена 108248 пъти)
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #15 -: Ноември 03, 2014, 05:21:56 »

Съгласен съм Бой. И аз не харесвам да има остатъци от нещо си дето смърди на гадно.
Не бива да се прекалява, разбира се, стържеш докато се покаже дърво на едно две места. За промяна на формата на огнищата изобщо не говорим. Аз имах предвид, че на практика твърде често форма на огнище няма, няма и огнище. За каква промяна говорим? То си е разпробиване както и да го погледнеш.
Отново повтарям, случаите да строго индивидуални, както по отношение на лулите, така и на ползвателите. Проблем е като имаш една купчина. С малко повече познания човек би могъл да подбира по марки, но пак е много относително.
Пример Стануел за мен са едни от най-стандартизираните лули. Имат си стандарти и се спазват. Не мога да кажа същото за Дънхил, но и не съм имал много възможности да ремонтирам такива.
Питърсън също са доста стандартизирани, но там стандартите са доста широчки.
Пример. Втулките на Стануел са 7.2, 6.2. Независимо дали са нови или стари, струговани или набивани. Отворите също са 7.2 и 6.2. Като видиш, че пише Стануел Made in Denmark (последното е важно) може дори да не мериш отвора, ако трябва да смениш втулката. Абстрахирайки се от имперските мерни единици, другите са пълна боза, особено немските лули.
Милиметър и нещо под димния канал в огнището е поносимо, не че е желано, проблем е като се отчупи парче безценен нагар от дъното и почваш да се чудиш какво правиш изобщо.... Аз самия си купих такава лула и сега й бая, та да порасне балко бриар на дъното и отстранина огнището .....
Особено важно изискване за райбера (римера) е да НЕ Е с остри ръбове на върха (края) това е пагубно. Освен това няма значение дали е остър или затъпен по дължина, според мен е по-добре да е остър, но формата е определяща. В този случай не режем е стържем.
За реставрацията и ремонта изобщо не искам да споря. Не си прав, но трябва да изпиша цял роман, за да ти обяснявам с какви изисквания може да сблъскаш, пробвай да реставрираш 100 годишна лула, която е безценна за собственика и няма как да я възстановиш. И да по принцип може да са еднакви, но на практика разликите са огромни. Не можеш да използваш едни и същи процедури и начини на работа, да не говорим за инструменти. Постоянно трябва да се импровизира с какво ли не от размери до материали....
Между другото, всеки има собствени критерии и изисквания. Някои хора предпочитат да запазят старото - миризма, нагар, вкус на остарял ебонит. Други търсят компромиса между горните и все пак приличен вкус на дима.
Сигурно съществува златна среда, но все пак не можеш да оставиш почти 15 мм (буквално) нагар само защото може да докоснеш дървото с райбера, а като стане от 19 на 20 мм голяма работа, ти сам го каза, въпрос на 2-5 дена е да се възстанови.

Активен
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #16 -: Ноември 03, 2014, 07:16:47 »

Явно всеки разбира нещата по различен начин. Не казвам криво, или право - просто различно.
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #17 -: Ноември 03, 2014, 08:31:13 »

Остава да разрешим въпроса дали по-добре пуши лула която е оборотна, или такава която си е почивала поне месец.

Максим Енгел твърди че най-хубаво пуши лула която е стояла поне месец, но моите наблюдения са точно противоположни. Като я ротираш поне веднъж седмично, лулата става трепач. Оставиш ли я месец два, и си иска неколко пушенета за да влезне във форма.
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
getzpipes
Sr. Member
****
Публикации: 440



WWW Ел. поща
« Отговор #18 -: Ноември 03, 2014, 10:44:24 »

нови лули, пичове. Вери комьрщьл, ама е така. Като с мацките.
Активен

rusen plovdiv
Hero Member
*****
Публикации: 931


Ел. поща
« Отговор #19 -: Ноември 04, 2014, 09:00:04 »

Прав е Гец , чистиш не чистиш , свикнеш и , обаче нещо, колкото по - употребявана е една лула , по еднакви са ми тютюните които пуша вътре , а във новата е експлозия от аромати . Те затова на запад ги продават много запазени доато са още ,  и ние ги купуваме тука и си викаш нищо и няма , ама тя втасала веке .То ако старите пушат по готино ония щяхя да си ги пафкат докато могат да ги пушат , не да ги продават .
Активен
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #20 -: Ноември 04, 2014, 09:39:55 »

Сигурно едно 90% от лулите втора ръка дето се продават, са на починали пушачи, Руско. Или на хора, отказали пушенето поради напреднала възраст. Замисли се.
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #21 -: Ноември 05, 2014, 09:50:29 »

Сигурно едно 90% от лулите втора ръка дето се продават, са на починали пушачи, Руско. Или на хора, отказали пушенето поради напреднала възраст. Замисли се.

Виж са, едно е аз да си я пушим, колкото повече я пушим толкова по-добра става лулата. Само че аз я чистим както си знам, гледам в една лула да пушим само един тип тутуни, т.е. имам дедикейтид лули за латакия, за вирджинии, за вапери и прочее. На секи две до пет пушенета отвътре с клечка за уши и алкоголь обирам гадостите, за кейка да придобие съдържание само от изгорели захари и подходяща степен на порозност, не ротирам една лула секи ден, както некои прават, а макс веднъж седмично я джасам, оставам едно 20-30% от тутуна неизгорел отдолу и я оставам с него за да абсорбира целата влага  и масла   и гадости преди да го изчовъркам и разни други щуротии които държат лулите ми в оптимално състояние за пушене. Не като естетика, а като максимално вкусово изживяване докато пушиш.

Е сега, като зема некоя лула от некъв дърт пич който е нагъвал предимно ароматици, пушил е до дъното докато и последната молекула от тутуна не се превърне в пепел, след което по старото  добро и "доказало се" правило запушва отгоре и протръсква пепелта да полепне подобаващо за да направи по-добър кейк, като същия тоя кейк е сантим и половина, съдържащ гадости които са интегрирана част от самата лула, и са се пропили до байца отвън, чистена е по старите методи, от дъжд на ветър и то с четчица понеже едно време немаше шомполи, ебонита е толкова остарел че освен смрадта от химията в тутуна придава и смрад на разлагаща се гума, и един цел свет на микроорганизми загнездил се там из текстурата му и превърнал разните захари в аминокиселини с един неповторим аромат на..... и аз не знам на какво.
Порите на димния канал са затворени защото дървото се е импрегнирало от чистене от дъжд на ветър и то с четчица която само гребе по повръхността а не абсорбира нищо, и при първия конденз започва една музика от клокотене и като я наклониш не да капе, а направо си тече, е па пичове, как да пушим такава лула? 
Една такава лула изисква бая масраф преди да се докара до прилично състояние за пушене.  Не моем да се съгласим с колегата Пин че преди да се родим пайпърските навици са били на това ниво на което ни позволява индустриализацията днес.  Салфетки, клечки за уши, промишлено количество шомполчета, разбиранията за формиране на кейк и неговата дебелина, химиите в тутуните (сега са много по-малко), масовостта на лулите едно време и прочее и прочее.

Едно време са пушели некачествени тутуни, в некачествени лули, и не са ги поддържали. Това е.
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #22 -: Ноември 05, 2014, 11:21:34 »

Много се радвам, че двамата с Русен не харесвате лули втора ръка - тамън така ще има повече за мене... Ухилен
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #23 -: Ноември 05, 2014, 12:34:12 »

Много се радвам, че двамата с Русен не харесвате лули втора ръка - тамън така ще има повече за мене... Ухилен

Дай да ти продам един Дънхил. С точица си е и има години пушене в него.
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
getzpipes
Sr. Member
****
Публикации: 440



WWW Ел. поща
« Отговор #24 -: Ноември 05, 2014, 01:03:09 »

Дънхилски точици слагаме с матрял на клиента!  Ухилен Ухилен Ухилен
Активен

pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #25 -: Ноември 05, 2014, 01:36:12 »

Цитат
Дай да ти продам един Дънхил. С точица си е и има години пушене в него.

Па щом има точица, бива - иначе къв Дънхил е тва, да е.а! Донеси го на срещата, ако не те е гнус да го пипаш... Намигване Дънхилите сами се пушат, а и пазят от уроки - така да знаеш.
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #26 -: Ноември 05, 2014, 06:21:20 »

Цитат
Дънхилите сами се пушат, а и пазят от уроки - така да знаеш.

 Смотан Смотан Смотан Смотан Смотан Смотан Смотан Смотан Смотан
Активен
getzpipes
Sr. Member
****
Публикации: 440



WWW Ел. поща
« Отговор #27 -: Ноември 05, 2014, 07:47:14 »

Само точиците пазят от уроки, от мен да го знаете!!!  Ухилен Ухилен Ухилен Ухилен Ухилен
Активен

rusen plovdiv
Hero Member
*****
Публикации: 931


Ел. поща
« Отговор #28 -: Ноември 06, 2014, 07:42:34 »

То против урока , синя точица или мънисто ще трябва да и се набива в мущука , ха ха ха .
Активен
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #29 -: Ноември 06, 2014, 11:21:56 »

Имам един чуден флумастер, който прави всякакви белезникави точки. Мога да да го заема на заинтересуваните да си направи точки, където иска  Готин
Активен
Страници: 1 [2] 3 4 ... 12
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.17 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!