PipeZone PipeZone
Април 25, 2024, 08:41:03 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини: SMF - Just Installed!
 
   Заглавна Страница   Помощ Търси Вход Регистрирай  
Страници: 1 2 3 [4]
  Изпечатай  
Автор Тема: Как да "тунинговаме" грозна лула  (Прочетена 44182 пъти)
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #45 -: Януари 28, 2015, 10:24:44 »

Жоро, тоя номер със струга няма ли да е подобре да набиеш някакво твъдо, струговано дърво, вместо бургия?

Тц. Мърда!
Откровено казано и с бургията мърда особено ако е дълга лулата - тогава направо бие.
Бургиите са с относително точни опашки, които вършат работата в случая и са през една една десета, моите. Така че може да стане много точно. По принцип се използват едни специални "пишки" (дето не знам как се наричат) които са с различна дължина и много лек наклон, почти цилиндрични. Правя са такива в два-три размера от стомана, за да имам по-дълга част, която влиза в универсала. Проблемът е че бургията е със сравнително къса опашка и като я хванеш в универсала напр. около 10 мм, остава много малко свободна част (имаш и 15 мм в отвора на лулата и всъшност работиш на някакви милимунди от самия универсал. Специални ножове за целта с определен ъгъл и други такива приспособления без край са особено необходими.

Пин-чо, естествено, че го въртя на ръка, но има два проблема:
1. Става много, много по-бавно.
2. Изобщо не става
3. Няма как да го докараш в същия ден с такава гладкост на челото и без мускулна треска. Намигване
Активен
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #46 -: Януари 28, 2015, 10:58:07 »

Цитат
Пин-чо, естествено, че го въртя на ръка, но има два проблема:
1. Става много, много по-бавно.
2. Изобщо не става
3. Няма как да го докараш в същия ден с такава гладкост на челото и без мускулна треска.

Георги, мислим дека тия проблеми са някак по-преглъщащи се от лула, засилена в стената? А и финиша много зависи от заточването и ъгъла на ножа. И как подаваш и т.н. А ако наистина държите да стане хем добре, хем бързо, трябва ви ето такъв инструмент:



Правиш си пилотните втулки и си свиркаш. Това е crown facing tool, на цени от 60 докъде 100 долара се намират. Разходка до Битака може да помогне в тая насока с неква по-приемлива алтернатива...
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #47 -: Януари 28, 2015, 01:49:09 »

Нали с такова работя и аз.
Почти, не същото.
Не ми се навлиза в подробности, но тази работа с втулките няма да стане точно така, както си я мислиш, не и в обороти.
Активен
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #48 -: Януари 28, 2015, 01:55:20 »

Георги, не е нужно да ползваш струг на 5000 оборота, за да челосаш добре един детайл. Можеш и на ръка да го направиш - като си наточиш правилно инструмента, бачкаш и си свиркаш. А и нали тука идеята е как да стане номера с подръчни материали? Подобни инструменти има в Практикер - купуваш, преправяш, заточваш (ако трябва, закаляваш на ново) и си у джаза бе, брат ми! Понякога ги мислите нещата по-сложни, от колкото се налага...  Намигване
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
kalin andreev
Hero Member
*****
Публикации: 889


Ел. поща
« Отговор #49 -: Януари 28, 2015, 08:55:44 »

Когато изстъргвам стар мундщук или правя нов, винаги използвам шабър.Ебонита се цикли много лесно и приятно.
За направата му е нужна стара триъгълна пила, която я изшлайфате на шмиргел, като внимавате върховете да са много остри.Пилата е много твърда и един път наточен, шабърът издържа с години.
Активен
kalin andreev
Hero Member
*****
Публикации: 889


Ел. поща
« Отговор #50 -: Февруари 02, 2015, 05:30:46 »

За махане на зверски нагар, от скоро взех да използвам "дремела" .Става за една минута, но трябва много да се внимава.
Активен
лулист
Sr. Member
****
Публикации: 320


« Отговор #51 -: Февруари 02, 2015, 08:16:29 »

Точно такъв накрайник ползвам и аз напоследък за почистване на лули от морска пяна и такива с вложка от морска пяна, че имах няколко по които се беше натрупал доста нагар. Само че нямам дремел и ползвам една детска бормашинка Пико от време оно. 
Активен
kalin andreev
Hero Member
*****
Публикации: 889


Ел. поща
« Отговор #52 -: Февруари 02, 2015, 08:26:28 »

Знам я "пикото".Тя дори е по-добра за тая работа, понеже не е толкова мощна и възможноста да "предобриш" лулата намалява.
Активен
Вехтия
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 889



« Отговор #53 -: Февруари 02, 2015, 10:03:27 »

 Е, за целта ползувам древния инструмент "коркова-тапа-със-шкурка", навита върху дебел винт за дърво, съотвено прихванат към ръкохватка. Въртя на ръка, защото тъй се усеща съпротивлението на материала и промяната в звука, която подсказва, че вече стигам до здрава повърхност.
 Не става кой знае колко бавно и процесът подлежи на пълен контрол. Още повече, ако нагарът е асиметричен, или с язви.
 И винаги завършвам със ивица шкурка, навита спирално около малкия пръст - така знам какво става на всеки един квадратен сантиметър.
Активен

"Beware the Devil Woman - she's gonna get you from behind ! "
Страници: 1 2 3 [4]
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.17 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!