PipeZone PipeZone
Март 29, 2024, 01:04:48 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини: SMF - Just Installed!
 
   Заглавна Страница   Помощ Търси Вход Регистрирай  
Страници: [1]
  Изпечатай  
Автор Тема: Тютюн в домашни условия-толкова ли е трудно?!  (Прочетена 9839 пъти)
ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« -: Май 06, 2016, 07:41:45 »

Колеги,тук спокойно можете да споделяте своя опит.
Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
nikcool
Newbie
*
Публикации: 26


« Отговор #1 -: Май 06, 2016, 10:55:42 »

Не е трудно, но си има тънкости, а се отглежда също както, доматите, пипера, патлажана, който сеете или сте сяли или сте помагали на баба и дядо.
Ще се опитам да ви напиша, това, което съм чел, и още ми е само на теория.
Идеята за отглеждане и производство на tobaco в собствената градина или земя, ме налегна, след като разбрах, че в нашата държава няма как да си набавиш свястна продукция, 1К добре въздушно ферментирали листа.Толкова голямо табу а и страх у българина не е истина.
Невъзможно е намирането на добре кълняеми семена в БГ. сее се предимно Ориентал, като не се знае какъв сорт вобще са сели за тях е Турски, Гръцски тютюн, даже не знаят че има селектирани български сортове произведени в нашите лаборатории по време на комунизма, известни в целия свят, с своята устойчивост на болестите и вредителите по tobaço, както и с висока производителност, вкусови и ароматни качества.
От известно време, се възражда и отглеждането на широко листни tobaco, основно Виржиния и Бърли.
НО
И тук е същата неграмотност и невежество.
Има селектирана Виржиния , "Виржиния Българска" записана  в световния регистър и запас от семе.
Не знаят, каква е Виржинията, която са сели и отгледали, а те са доста много.
Абсолютно същия проблем е и с Бърли.
За това се захванах да чета и да се ограмотя, и да си отгледам собствен tobacco.
Винаги съм бил дивак и още от времето на Комунизма не съм търпял някой да ми слага ограничения и да ми забранява нещо.
Никой не може да ми забрани да си отглеждам tobaco, за собствена употреба и нужди.
По смисъла на закона това не е акцизна стока, докато не е нарязана и приготвена за продаване.
Намерих, и се свързах с хора, които ми пратиха семе за посев на tobacco, пратиха ми каквото имаха 7 сорта tobacco и един сорт Махорка.
Които вече са засяти и расада е на 1 месец, малко закъснях но се надявам да изкарам поне някакво количество качествени листа и най вече семе, защото на tobacco му трябват 2г за да се аклиматизирва и адаптира, към почвата и околната среда на района в който е посят.
Ще се опитам да отварям теми за абсолютно всичко свързано с tobacco от семето, през готовата продукция до семето.
Ако някой знае и е помагъл или е гледал tobacco нека да помага.
Само ще помоля да не ми оспамвате темите, нямам много свободно време но ще се опитам да описвам подробно всичко.
Активен
NorthWest
Newbie
*
Публикации: 15


Ел. поща
« Отговор #2 -: Май 06, 2016, 01:33:05 »

Дето каза колегата, жива мъка си е човек да намери читав тютюн на листа тука. И аз стартирам от семена с 3-4 сорта, но в малки мащаби. Ще пиша тук с ъпдейти.

П.П.
Колега nikcool, махорката за лула ли ще я пробваш?
Активен
nikcool
Newbie
*
Публикации: 26


« Отговор #3 -: Май 06, 2016, 02:54:07 »

Tennesse Burley TN90
Monte Calme Yellow
Havana
Спектър
Рот Фронт
Юбилеен Нов 142
Черен Индийски
Махорка Воронежская
В момента с това разполагам, малко късно ми пристигнаха семената, но се надявам да има и да даде време да изкарам малко листа и най вече семе.
Махорката до колкото знам е цигарен сорт тютюн доста силен и наситен аромат, не знам дали ще подхожда за лула, но що ли пък не, на вкус и цвят тавариши нет.Всичко стана на тагадък, много неща не бяха приготвени както и земя за посяването но кат са завърти колелото няма бягане, а пък и мерака голям.
Ами то и не ти трябва кой знае колко голям мащаб, приблизително на 50м² се побират 200-300 растения, зависи от сортовете, и самото сеене, ако се сеят шах матно може да се съберат 300 растения, като се оставя повече място за едролистните тютюни, при правилна сеидба, семена, разсад, добра година, тези 300 корена стигат за 1 човек за 1г., даже би трябвало и да остане, като средно от корен излиза 30g, сух тютюн за пушене.
Това според мен е рентабилно, да засееш 150м² , ще има за отлежаване, за експерименти, и за продаване, някой ко иска да си изкара пари.
Но щом от тоя боклук дето купих успях да си направя доста прилочна смес за пушене, жената и тя вече хвърли купешките, и каза, че повече и допада,  приятен е и не е силен, а и в стаята не остава миризма на цигари както от купешките.А Бърлито оставя една страхотна нишка на орех и шоколад, нещо смесено.
« Последна редакция: Май 06, 2016, 03:10:31 от nikcool » Активен
nikcool
Newbie
*
Публикации: 26


« Отговор #4 -: Май 06, 2016, 06:13:22 »

СПЕКТЪР.

Това е един от сортовете които ми пратиха.
Това се казва tobaco.



Размера на листата , по средата на стеблото, 60-67см ширина 50см.
Направо съм очарован от резултатите, и човека за първи път е сял tobacco предния сезон.
Тази година ще сее още 40 сорта.
« Последна редакция: Май 07, 2016, 09:43:55 от nikcool » Активен
Страници: [1]
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.17 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!