Pipe Tobacco Storage
http://pipesmagazine.com/python/pipe-tobacco/pipe-tobacco-storage/С любезното съгласие на Kevin Godbee, собственик и администратор на
http://pipesmagazine.com/Много любители на лулата се интересуват от начините за съхранение на тютюн. Това наистина е важно, защото ако бъде извършено правилно, тютюнът може да остане годен за употреба с години и да отлежи, което от своя страна позволява на отделните видове тютюн в една смес да се съчетаят още по- добре. Темата на тази статия обаче не е отлежаването, а съхранението на тютюна, затова нека минем към въпроса.
Предимството на съхраняването на тютюн е във възможността той да се купува в насипно състояние, когато обикновено излиза по- евтино. Съхраняването е лесно. Винаги отчитайте къде живеете. Ако мястото е в регион с висока влажност на въздуха, тютюнът ще остане влажен по- дълго, отколкото в по- сух регион. Помнете също, че относителната влажност на тютюна трябва да бъде10-14%, за да става той за пушене. По- високата влажност също така предразполага към мухлясване.
Да започнем с това какво НЕ трябва да се прави:
•
Не съхранявайте заедно пури и тютюнАко пушите и пури, те трябва да се съхраняват отделно от тютюна за лула. Пурите са като малки „гъби” и те абсорбират всяка влага и аромат в обсега си. В крайна сметка пурите ще поемат аромата на тютюна.
•
Не съхранявайте тютюна в хумидорМного хора смятат погрешно, че хумидорът за пури е най- доброто място за съхранение на тютюн, тъй като това ще то предпази от изсъхване. Това не е така. Ако държите тютюна си в хумидор, могат и ще се случат няколко лоши неща. Кедърът в хумидора ще абсорбира влагата от тютюна, освен това ще поеме аромата на тютюна и така ще стане неизползваем за съхранение на пури за дълго време. От своя страна, кедровият аромат ще проникне в тютюна и ще се усеща осезаемо при пушене. Ако пък използвате хумидор с приспособление за поддържане на влажността, тютюнът ще овлажнее и няма да може да се пуши. Помнете- относителна влажност в рамките на 10-14% ! И най- добре ползвайте хумидора по предназначение, а именно- за съхранение на пури.
•
Не овлажнявайте допълнително тютюна, когато го затваряте в буркан за продължително съхраняванеСпоред мен това не е добра идея, защото може да доведе до развитие на плесени и мухъли. По- добре го затворете малко по- сух, отколкото прекалено влажен. Съхранението трябва да е херметично затворен съд, за да не се губи влагата. Винаги затварям тютюна си веднага, щом го получа, защото тогава той е точно толкова влажен, колкото е необходимо или мъничко по- сух, тоест в перфектното състояние за съхраняване.
•
Не използвайте за съхранение буркани от туршияПричината да не го правите е в миризмата- стъклото не я поема, но тя така или иваче остава в гумените уплътнения на капаците и е невъзможно да се премахне. Повярвайте, опитвал съм. Тази миризма след това бързо прониква в тютюна. Ако обаче не сте против тютюн с аромат на туршия, значи може да ги ползвате.
Сега да поговорим за това, какво можете да направите без негативни последици за тютюна. Доста любители на тютюна предпочитат той да е отлежал, подобно на ценителите на виното и да притежават подобни „изби”. Разбира се, това не значи, че трябва да разполагате със специални помещения, както е при виното, просто да съхранявате тютюна в подходящите условия.
Важно е да отчитате температурата, влажността и светлината. Идеалното място за съх ранение на тютюн за лула е хладно тъмно място със сравнително постоянна температура. Изеалното е тя да бъде 15-21 градуса по Целзий (60- 70 F). Влажността също е от значение, тъй като ако е висока, може да доведе до корозия на метала и да на кутиите и металните капаци на бурканите. Тютюнът не бива да бъде излаган продължително време на слънчева светлина.
Оригиналните метални кутии ще съхранят тютюна дълго време при условие, че е запазена целостта и вакуумирането им.
Херметично затварящите се стъклени буркани се предпочитат за съхранение над два месеца на насипни тютюни и отворени вече кутии. Стъклото е материал без пори и подлежи на дезинфекция. Пробвал съм и херметично затварящи се пластмасови съдове, но определено стъклените са за предпочитане. Ако ползвам пластмасови, те трябва да са задължително нови и в тях да не е съхранявано нищо, особено храна. Прибирам тютюна с оригиналната торбичка, в която съм го получил.
Една от най- важните стъпки в съхраняването е предварителната подготовка на съдовете. Добре е те да се стерилизират. Измивам бурканите, капаците и уплътненията на ръка с препарат за съдове, след което ги поставям в съдомиялната на програмата с най- висока температура. Капаците не могат да се поставят в съдомиялна, затова ги измийте с най- горещата вода, която ръката може да изтърпи. След това попивам излишната вода със салфетки и прибирам тютюна в тях. Някои хора ги стерилизират чрез изваряване, което също върши работа, ако не разполагате със съдомиялна. Аз не го правя. След това поставям капаците, завинтвам ги плътно, надписвам с името на сместа и датата и ги прибирам за съхранение. Установил съм, че някои буркани след време се вакуумират допълнително от само себе си.
Успешно отлежаване- Happy Cellaring!