Оригиналното название Meershaum pipes насочва към немската дума Meershaum ,превеждана като морска пяна.Тя отлично изразява характеристиките на минерала-лекота и белота.Това е един от най-порестите минерали в природата(Hydrous Magnesium Silicate,наричан още афродит или сепиолит),а топлоустойчивостта и лесната му обработка го правят изключително подходящ за изработване на лули с хладен и сух дим.С добрите си абсорбиращи свойства,пяната действа като филтър,поемащ влагата и катрана.От това с времето лулите се оцветяват в наситени медно-кафеви тонове,при това вкусовите качества на дима се подобряват.Тези лули са „аристократи“ сред всички останали.Според поверието морската пяна е получена от вкаменените бели гребени на вълните.Всъщност това са вкаменени черупки на най-дребните морски създания,изпадали на дъното преди милиони години.Днес край моретата няма залежи с от морска пяна с добро качество.Те са открити на едно-единствено място в света-откритата равнина в централна Турция,в околностите на градчето Ескисехир,сред залежи от червена глина,на площ от едва 4 кв.мили(макар да се твърди,че минералът се добива и в Източна Африка).
Морската пяна се копае на дълбочина 80-90 метра.Това е поминък на поколения от няколко фамилии.Минералът се промива и сортира в 5 категории в зависимост от качеството,всяка от които се дели впоследствие на 12 сорта според цвета,порите и еднородността.
Лулите от морска пяна се изработват само ръчно.След резбоването на навлажнения материал лулата се изпича в пещ,полира се с фин абразив и се покрива с восък-най-добре пчелен.
При употреба лулата доста бързо променя цвета си от бял до златист,червен и кафяв.Доколкото всеки къс минерал е уникален,то и всяка лула се оцветява за различно време в непредсказуеми оттенъци,на които които влияят честотата и интензивността на пушене,сорта тютюн и др.
Трябва да се отбележи,че има три вида морска пяна:натурална(къс от минерала),пресована(от праха при обработка на минерала),и изкуствена(изработена от полимерни материали).Разбира се,от пресованата и изкуствената пяна,които са по-евтини,не може да се очакват същите качества,каквито има натуралния минерал.
Изкуствената е с по-гладка,почти огледална повърхност.Тя не е толкова пореста и крехка като натуралната.Лесно се познава,ако я драснете с нокът-истинската се надрасква и остатъкът под нокътя се троши на прах,докато изкуствената е по.еластична и плътна,драска се по-трудно и „стружката“ не се троши.Пресованата морска пяна е по-зърнеста,и при рязко нагряване често се чупи в ръката.
Лули от истинска морска пяна в момента се правят само в Турция.Някои фирми ги купуват от там и сменят мундщуците им със собствени.Такива лули обикновено имат клеймо Block meershaum,но не е задължително.С повечко пазарлък и късмет,любителите на Meershaum pipes могат да се сдобият с отличен екземпляр за не повече от 50-60 лв. на пазара Капалъ чарши в Истанбул. Авторските резбовани лули се предлагат в специализираните магазини и в Интернет.Цените са доста сериозни(и с право!).На мен ми допадат лулите на Садик Яник.
Как да поддържаме лулата си от морска пяна.
По отношение на тези лули съществуват множество заблуди.Помнете,че няма две еднакви лули,също както няма и двама еднакви пушачи.
Преди всичко,не се страхувайте да запалите такава лула един път повече.Това не й вреди.Към обичайното удоволствие от пушенето,лулите от морска пяна всеки път добавят приятно чувство със своя цвят,форма,резби и рисунки.За разлика от бриаровите(въобще дървени) лули,които след всяко пушене трябва да се сушат,тези лули могат да се палят по няколко пъти на ден,благодарение на високата абсорбация на материала.
Ако лулата се е замърсила,вземете парче памучен или друг мек плат,капнете на него течност с ниско съдържание на спирт(разтвор за почистване)и с леки движения лулата до отстраняване на замърсяването.Помнете,че тази процедура трябва да се извършва след пълното изстиване на лулата.Желателно е течността да няма силно изразена миризма,за това не посягайте към лосиони,тоалетни води и друга парфюмерия.Никога не мийте лулата с гореща вода,и не стържете външната й повърхност.От самосебе си се разбира,че избелващите и абразивни средства са абсолютно недопустими.
Никога не почуквайте с лулата по твърда повърхност,за да изтърсите пепелта.Морската пяна ще се счупи.
Този тип лули не изискват наличие на нагар в чашката,така ,че при необходимост е най-добре да го почиствате.Това се извършва със заоблен,не остър инструмент.Бъдете изключително внимателни,когато почиствате дъното на чашката около изхода на димния канал.Веднага след приключване на пушенето,морската пяна на това място е влажна и мека.
Бъдете предпазливи и когато вадите мунщука!Задължително придържайте лулата с пръсти за чибука,а мундщука изтегляайте с въртеливо движение (по часовниковата стрелка,отново),без напрежение.По същия начин действайте и при поставяне.
Няма да е преувеличено,ако се каже,че в продължение на стотици години лулите от морска пяна са се сдобили с репутацията на най-приятни за пушене.Не на последно място и за това,че всяка от тях е не само приспособление за пушене,но и уникално художествено произведение,изработено ръчно в духа на майсторски традиции,предавани от поколение на поколение.
http://ozzybs.snimka.bg/hobby/meershaum-pipes.676491.27191538