PipeZone PipeZone
Март 28, 2024, 06:58:46 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини: SMF - Just Installed!
 
   Заглавна Страница   Помощ Търси Вход Регистрирай  
Страници: 1 2 [3] 4 5
  Изпечатай  
Автор Тема: Следи от зъби по мундщука  (Прочетена 46237 пъти)
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #30 -: Декември 08, 2014, 03:10:12 »

Що не станеш политик? След отговора ти, ми е още по-неясно какво искаш да кажеш... Ухилен Ухилен
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #31 -: Декември 08, 2014, 04:06:40 »

Ебонита щом остарее, и требе много да внимаваш как разглабяш лулата, щото а напъна, а ти остана мущука в ръката, а втулката във врата на лулата.

По повод "здравината" на остарелия мущук, имам една лула у Жоро, и още една която ще му я предоставя в най-кратък срок.

Толкова за здравината на ебонита.  По повод блесъка, нема какво да правим тестове, а по повод как стои на зъбите ...... е па струва ли си сичките пасти и търкания и робска поддръжка само за да е в приличен вид? Нещо което акрила си го има така или иначе без да го жулиш с вълна кат изоглавен на секи месец или два.
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
Вехтия
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 889



« Отговор #32 -: Декември 08, 2014, 08:43:38 »

 Аз мисля, дето в присуствието на ебонита има някаква голяма доза сантимент. Това явно ще е мат'риала на "хардлайнерите" по отношение на луларските ценности.
 На мен лично ми харесва, ако и да е капризен. Аз съм върл защитник на ценности, които всеки ден, малко по малко губим, безвъзвратно, или не. Те са неотменна част от културната и материална история, някакъв етап, стъпало или препъни-камъче в нашето развитие като опознаващи себе си и света  животни.
 Хубаво е да има и стари неща в тоя живот ! Новите го обезличават до някаква степен, от цветен го правят малко измит, черно-бял!

 От време на време човек има нужда от неговите си, малки битки, за да усеща че живее, мамка му !!
Активен

"Beware the Devil Woman - she's gonna get you from behind ! "
Вехтия
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 889



« Отговор #33 -: Декември 08, 2014, 08:59:26 »

  А иначе, стареенето на ебонита се дължи на постепенната автоекстракция на сярата от състава на полимера. А това се получава, понеже този елемент не присъства в първоначалния химиогенезис на полимера, а се добавя в последствие и затуй не е в здрава връзка, накратко речено.
 Същия ефект се наблюдава например при друг прото-полимер - целулоида. Там пък постепенно сублимира камфорът, който иначе е виновник за свързването на нитроцелулозните влакна в здрава маса. При него има ефективен обратен процес - вторично насищане на полимера с камфор. Прави се като изделието се подлага на въздействие в наситена с камфорни изпарения среда. Тъй възстановяват еластичността на стари филмови ленти например.

 Хм! Завърти очи Ъ? Дали пък не е възможен подобен обрат и при вулканита....
Активен

"Beware the Devil Woman - she's gonna get you from behind ! "
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #34 -: Декември 08, 2014, 09:53:04 »

 А иначе, стареенето на ебонита се дължи на постепенната автоекстракция на сярата от състава на полимера. А това се получава, понеже този елемент не присъства в първоначалния химиогенезис на полимера, а се добавя в последствие и затуй не е в здрава връзка, накратко речено.
 Същия ефект се наблюдава например при друг прото-полимер - целулоида. Там пък постепенно сублимира камфорът, който иначе е виновник за свързването на нитроцелулозните влакна в здрава маса. При него има ефективен обратен процес - вторично насищане на полимера с камфор. Прави се като изделието се подлага на въздействие в наситена с камфорни изпарения среда. Тъй възстановяват еластичността на стари филмови ленти например.

 Хм! Завърти очи Ъ? Дали пък не е възможен подобен обрат и при вулканита....


Вехтий, ебонита е гума, а гумата е каучук вулканизиран със сяра. Верно е полимер, макар и естествен, то и полиметил-метакрилата (накратко акрил) също е полимер (демек пласмаса). Сярата в гумата обаче не влиза в състава на километричните молекули в полимера така или иначе, а си е отделно. И като го жулиш постоянно и лъскаш, то си смърди на ... гума. И вкуса му се усеща, и зъбите го съсипват щото квото и да си говорим, то си е гума.
Спорет мене това е некаква несъстоятелна носталгия по материалите от едно време. Те са ползвали ебонит не щото това е идеалния матриал, а просто щото това е имало. Акрила се ползва от половин век, и не е нещо ново, така че не виждам причина да си се ползва за мущуци. Нито иска поддръжка, нито ще ти се счупи като остарее нито нищо. Гумата се скапва много бързо, за разлика от синтетичните полимери и по-конкретно акрила в нашия случай който може да трае стотици години без да мърда.
Наистина не виждам прична да се тровим с разложена гума, при положение че си има качествен матриал който не иска поддръжка и е по-траен.

Моите акрилови мущуци не са мръднали. Блестят си като че ли вчера са купени. Тия ебонитовите, не смееш да ги напънеш щото отиде. Да не говорим за отвратителната текстура и отвратително зеления цвет.
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #35 -: Декември 08, 2014, 10:45:47 »

Бе, като цяло си прав. Ама има един-два тънки момента... Ебонита е много по-приятен за дъвчене от акрила. Факт е това, признай си! Полира се с по-мек, по-нежен ако щеш, блясък от акрила. Сравни два мундщука един до друг - акрила си изглежда евтин. А и качественият ебонит нито смърди (много), нито толкова лесно си губи блясъка. Колкото до стареенето - имам лули на по 40 и кусур години и мундщуците им не са мръднали по отношение на здравина. Па и ти нали не харесваш стари лули, кво те грее... Намигване Който си харесва акрил, да си пуши акрил. Който си харесва ебонит... Ми да се научи да си го поддържа!  Ухилен
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #36 -: Декември 09, 2014, 12:27:59 »

Бе, като цяло си прав. Ама има един-два тънки момента... Ебонита е много по-приятен за дъвчене от акрила. Факт е това, признай си! Полира се с по-мек, по-нежен ако щеш, блясък от акрила. Сравни два мундщука един до друг - акрила си изглежда евтин. А и качественият ебонит нито смърди (много), нито толкова лесно си губи блясъка. Колкото до стареенето - имам лули на по 40 и кусур години и мундщуците им не са мръднали по отношение на здравина. Па и ти нали не харесваш стари лули, кво те грее... Намигване Който си харесва акрил, да си пуши акрил. Който си харесва ебонит... Ми да се научи да си го поддържа!  Ухилен

Еми тва е единственото предимство. Че е по-приятен за дъвчене. Но на каква цена......
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
Pana
Jr. Member
**
Публикации: 99


« Отговор #37 -: Декември 09, 2014, 05:21:29 »

Лелеее...попитах за едно полиране а какво се е разразило  Ухилен
Когато си взех лулата с акрилен мундщук, един такъв лъскав, "евтин" -  викам си ако го нагриза ще ме е яд да го гледам и няколко пъти пущих само с устни. А всъщност много по-удобно ми е да си захапя лулата със зъби и да си скръстя ръцете. Накрая си викам...абе какво толкова и треперя, та това е само лула и хайде между зъбите. Вярно, по твърдичко, ама даже няма и бегли следи от зъби. Та честно казано за това и аз станах фен на "ню ейдж" технологията (демек акрил), макар че още ми е много рано да генерализирам. Както нищо може да се окаже, че съм в грешка (примерно не съм попаднал на хубав ебонитов). То това лулите са безкрайна вселена Смотан
Активен
rusen plovdiv
Hero Member
*****
Публикации: 931


Ел. поща
« Отговор #38 -: Декември 09, 2014, 08:15:52 »

Цитат
На лулите това им е част от чара - искат си поддръжка и внимание, тва не е цигара... Акрила е за мързеливци, не може да се сравнява с ебонит нито като усещане, нито като "финиш". Пластмаса бе, на евтиния бие... Ухилен
Така Пине , така , тука няма как да не се съглася със тебе , евала на София , евала на холдинга , както се пееше в една песен .
Поне един човек , да оцени достойнството и превъзходството на ебонита . Абе вълненото одеало е от вълна , щото е най доброто за тая цел нали , ами и със ебонита мисля че е така .
Активен
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #39 -: Декември 12, 2014, 08:57:27 »


 След това мога ли да го мина с парцалена шайба и двете пасти (комплектите, където се продават по бриколажите) или има специална полирпаста?



Ако имаш предвит тия за джанти къде ги продават, може и да стане. Щом полира алуминий, не виждам защо да не полира и ебонит. Само че парцалените кечета некак като че ли са много твърди, или поне на мен така ми се струва.
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
Вехтия
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 889



« Отговор #40 -: Декември 12, 2014, 10:15:55 »

 Не са чак толкоз.
 Ако трябва да класираме по твърдост;

кече /филц/ - парцали - конци

Като твърдостта на парцалените съответно може да се регулира - чрез прошивката и стягането със странични шайби.
Активен

"Beware the Devil Woman - she's gonna get you from behind ! "
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #41 -: Декември 12, 2014, 10:24:01 »

Пана, преди да пробваш тея пасти, прочети какви са им съставките - все пак, в устата си го слагаш тоз мундщук.
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
Pana
Jr. Member
**
Публикации: 99


« Отговор #42 -: Декември 13, 2014, 08:48:54 »

Благодарско за съветите...като ми остане време да се заиграя, ще докладвам за резултата.
Активен
POPЕYЕ
Hero Member
*****
Публикации: 675



Ел. поща
« Отговор #43 -: Декември 13, 2014, 11:03:36 »

Белина 5-6 часа- изплакване с вода - подсушаване - шкурка 2000 - парцалено кече и карнауба . Пробвано от доста хора и сме доволни от резултата. Успех!
Да не забравиш вазелина ! Ухилен
« Последна редакция: Декември 14, 2014, 01:46:44 от POPЕYЕ » Активен
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #44 -: Декември 13, 2014, 11:19:10 »

Карнауба по мундщука като че ли е ерес. Тя само по лулата.
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
Страници: 1 2 [3] 4 5
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.17 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!