PipeZone PipeZone
Април 29, 2024, 09:55:02 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини: SMF - Just Installed!
 
   Заглавна Страница   Помощ Търси Вход Регистрирай  
Страници: 1 [2]
  Изпечатай  
Автор Тема: За така нареченото "ейджване", или как да си складираме тютюна.  (Прочетена 18568 пъти)
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #15 -: Май 14, 2014, 09:08:23 »

Аз, не знам защо, но напоследък не съм имал проблем с изсъхнали тютюни. Може би защото пуша само флейки, пък те са често доста напоени, но предишни години използвах супер просто устройство - парче (малко) от домакинска гъба за съдове. Парчето е приблизително 2х1х1 см напоявам с чиста вода, изцеждам, за да не капе от него и го слагам отгоре в съда с тютюна. Тъй като си държа тютюните в буркани, ако го сложа вечерта - на следващия ден обръщам тютюна в буркана и го слагам отново отгоре. Така най-много за 2 дни размесвам цялото количество и имам чудесно овлажнен тютюн.
За малка кутия трябва по-малко парче, за да не стане много воден.

Ябълката не става за мен, защото всичко мирише на ябълка, а това не обичам да го пуша, а да го ям.
Имам и две парченца от порест камък, които работят на същия принцип. Едното ми го подариха, а другото си го намерих на морето и си абсолютна тухла. Работи перфектно.

Това е за овлажняването, ако стане гаф.
За т.нар. ейджване. Имам много сериозни подозрения, че колегата Бой е съвсем прав по отношение на старите тютюни държани на топло, респективно Г.П., чието мнение мисля, че не търпи коментар.
Относно хладилника - има един проблем. Ако е NoFrost ВНИМАТЕЛНО - изсушава много. Ако е от стандартните - ок и кафето си държа там:)

Бях пробвал с половин кутия от един тютюн на Ratrays не помня кой да го позапека във фурната. Отворена тенекиена кутия увита във фолио отгоре във фурната на 100-ина градуса за 10-15 минути. Стана много добре и вече не "хапеше" толкова. 
Активен
тедо
Full Member
***
Публикации: 244


« Отговор #16 -: Май 14, 2014, 12:26:20 »

Значи , като говорим за ябълка става въпрос за  съвсем тънко , колкото да се вземе влага .
Става и с лимон .
И с напоена хартийка също .

Фатката е да се разбърква от време на време тютюна , и да се усети кога е достатъчно влажен .

 Намигване

пп
те триковете са много , всеки си намира неговия начин за поддържане на тютюна
« Последна редакция: Май 14, 2014, 03:07:00 от тедо » Активен

rusen plovdiv
Hero Member
*****
Публикации: 931


Ел. поща
« Отговор #17 -: Май 14, 2014, 06:43:09 »

И аз преди го бърках , но открих , че понеже е хигроскопичен ,нивото на влагата ,във целия тютюн се изравнява много бързо , за 12 часа . Така че ,е безмислено това бъркане , той си смуче равномерно , от хартишката .
Готов е от единия ден за другия .
Активен
Вехтия
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 889



« Отговор #18 -: Май 15, 2014, 07:56:43 »

 Хм!
 Аз пък си отмервам няколко капки скоч.

 Но от известно време си мисля за блокче балса. Намират ми се няколко балсови дъсчици....
 Мисля, че е много подходяща, щото е доста пореста и ще отдава бавно. Даже си бях драскал скица за балсова вложка в стъклената тапа на буркан.
« Последна редакция: Май 15, 2014, 08:01:04 от Вехтия » Активен

"Beware the Devil Woman - she's gonna get you from behind ! "
POPЕYЕ
Hero Member
*****
Публикации: 675



Ел. поща
« Отговор #19 -: Май 15, 2014, 08:13:30 »

Хумидор в килера е добро решение . Влажно ,тъмно и хладно . Сега ще кажете -скъпо е . Ами скъпо е , ама густото си има цена !
Активен
rusen plovdiv
Hero Member
*****
Публикации: 931


Ел. поща
« Отговор #20 -: Май 15, 2014, 08:56:42 »

Определено Хумидора , или Селара във нашия случай е необходимост . По чуждите форуми , гледам колегите ползват шкафове , със колелца . Винаги съм се чудел за какво са тея колелца , после се сетих , че са може би за да се мести шкафа , из помещението , според сезона , слънцестоенето  , отопление или охлаждане . Така се поддържа ,горе долу нормална температура , в границите . Има и варианти за профи Селари . Примерно специализиран шкаф , топлоизолиран , от специален материал , със термометър и датчик за влажност . Може и да се постави , охлаждаща система със термостат ,приспособена от стар климатик , чилър или хладилник , като се поддържа температурата във тесни граници , така . Според мен затоплянето не е проблем , както и не е желателно , по скоро търсим охлаждане във , норми . При повечето домове има постоянна температура поне 20 22 градуса . Логично е да се търси леко охлаждане . Влагата , не е опция според мен, може да се повредят , металните кутий при дългосрочно отлежаване . май влагата е задължителна при пурите , не знам , не разбирам .
Значи един специализиран шкаф , селар , ако имаш с какво да го пълниш , може да се направи приличен за около 150 лева , със охлаждаща система , или около от 250 до 400 супер луксозен , със стъклени вратички , стъклени рафтове , термометри , влагометри , термостати и екстри . Иначе един топлоизолиран , хубав шкаф , от секция , поставен на хладно място ще върши прекрасна работа .
Но както каза Жоро , килера , или по нашенски зимника , е логичния избор , освен , ако не искаш да си гледаш тютюните , всеки ден , или да се хвалиш с тях, във хола примерно , като дойдат гости .
 На мен няма да ми издържат ангелите ,да са във хола , пред мене , ще ги отворя много бързо . Ха ха ха .
Активен
Вехтия
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 889



« Отговор #21 -: Май 21, 2014, 10:11:23 »

 Хм!
 Това - за охладеното шкафче, е добра идея. Завърти очи
 Може да се спретне малко, симпатично комодче, като се оборудва с елементи на Пелтие. Те са малокосумативни, безшумни и лесновграждаеми, тъй като работят изцяло на елекрически принцип, без химикали разни и тръболяци.
Активен

"Beware the Devil Woman - she's gonna get you from behind ! "
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #22 -: Май 21, 2014, 11:22:59 »

Според мене нема чак толкова нужда от потрисане. Стига да не е в стая в която се живее постоянно и се затопля, и да не е до някакъв радиатор.
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #23 -: Май 21, 2014, 11:27:50 »

Баш! По-добре да се вложат парите в тютюн, па нека си седи на ламаринените стелажи в килера...
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
Страници: 1 [2]
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.17 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!