PipeZone PipeZone
Април 25, 2024, 03:10:16 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини: SMF - Just Installed!
 
   Заглавна Страница   Помощ Търси Вход Регистрирай  
Страници: [1] 2 3 ... 6
  Изпечатай  
Автор Тема: Кафе и чай  (Прочетена 55130 пъти)
rusen plovdiv
Hero Member
*****
Публикации: 931


Ел. поща
« -: Април 17, 2014, 06:35:56 »

Много обичам , да пия хубаво сладко кафе със нейви флейка или латакия бленд с ориенталски тютюни .
Тия дни купих един буркан , диетична , немска меласа , за да си правя кейсинг за тютюна . Доста горчеше , и и добавих около 15 прощента бяла захар .
Когато , обаче реших да сложа в кафето си една лъжица , направо си паднах на ....Вкуса на кафето стана невероятен и дълбок , много ароматно и сладко .Контраста сладко ,силно кафе и лула Пират кейк направо изби рибата . Няма такъв кеф . Сега , като се замисля контраста ароматно сладко - солено пушено , направо ме изкефи , невероятно . Пробвайте сами .
Онзи ден гледах един блог на Грегори Пийз , който е гастроном и сомелиер .Помислих си , че трябва обезателно да отворим една тема за ароматни и топли напитки , консумирани със лула тютюн . Много от колегите на запад казват , че комбинацията сив или зелен чай със лула , била невероятна . Мога да си представя , как е със някой от ароматните чайове на Липтън .
Но за мен най хубавото си остава кафе , или лате - кафе кък сметана или мляко , и шоколат или канела вътре .
А може би дълго еспресо с кленов сироп и нейви с перик , а.......
« Последна редакция: Април 17, 2014, 07:33:24 от rusen plovdiv » Активен
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #1 -: Април 17, 2014, 06:52:45 »


... Много от колегите на запад казват , че комбинацията сив или зелен чай със лула , била невероятна ...


Има един на twinings, май и липтон имат такъв, зелен чай ултра силен, казва се "Gunpowder" или барут по нашему.
Наистина прилича на барут по цвета, и е бая силен.

Опитай с такъв чай да пафкаш, повервай ми после само с него ще си пушиш лулите. Нещо невероятно.
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
тедо
Full Member
***
Публикации: 244


« Отговор #2 -: Април 17, 2014, 07:16:34 »

Ама моля ви се колеги , за кафе ли ша си лафим или за чай . Тва са два различни  начина за съпровод при пушенето на лула .

 Ухилен
Активен

rusen plovdiv
Hero Member
*****
Публикации: 931


Ел. поща
« Отговор #3 -: Април 17, 2014, 07:37:03 »

Винаги напитката , особено ароматна и сладка , подобрява , според мен вкуса на тютюна. Най малкото вода , ако объркаш леко , да преглътнеш киселините , и да освежиш езика и вкусовите рецептори.
Активен
Cefy
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 817



« Отговор #4 -: Април 17, 2014, 07:59:36 »

Аз съм на етиопско кафе от 1-2 години - чиста арабика - имах шанса да попадна в Адис Абеба в една малка фабрика за кафе със собствена плантацийка и оттогава не мога да намеря алтернатива в бг - или не е арабика, или вкуса няма нищо общо с истината.....спря ми и възможността за следващи доставки и изпадам в паника - останали са ми само 4 кг, което е обезпокояващо.....
Иначе обожавам кафето, истинското кафе, което тук не можем да намерим - всичките Нескита, Лаваци, Лазаринита, и т.н. немат почти нищо общо с действителността...нещо подобно на положението с тутуните!
Активен
rusen plovdiv
Hero Member
*****
Публикации: 931


Ел. поща
« Отговор #5 -: Април 17, 2014, 08:10:43 »

Хм , арабика , казваш . Мисля ,че имам решение на проблема ти . И без това ще се притесняваш дълго , че свършва с тия 4 кила , можеш да пратиш по 1 кило на мен , Балкан Бой и Ози примерно и така ще се притесняваш , доста по малко и в кратък период . Щото 3 месеца кахъри по малко са си добре . Завърти очи Завърти очи Завърти очи Ухилен
Така , или иначе има вариант да минеш на българско , поне да не се депресираш нещо .
Активен
Cefy
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 817



« Отговор #6 -: Април 17, 2014, 08:14:57 »

Хм , арабика , казваш . Мисля ,че имам решение на проблема ти . И без това ще се притесняваш дълго , че свършва с тия 4 кила , можеш да пратиш по 1 кило на мен , Балкан Бой и Ози примерно и така ще се притесняваш , доста по малко и в кратък период . Щото 3 месеца кахъри по малко са си добре . Завърти очи Завърти очи Завърти очи Ухилен
Така , или иначе има вариант да минеш на българско , поне да не се депресираш нещо .

Кое в случая е българско?!
Активен
тедо
Full Member
***
Публикации: 244


« Отговор #7 -: Април 17, 2014, 08:26:07 »

.... аз мисля , че единствената ароматна и сладка напитка която подобрява вкуса на тютюна е рома , кафето според мене трябва да да е силно и без захар , щот разваля вкуса на добрия тютюн.....чай с лула не ми се връзва , чаят е според мен за курабииките във ,, файвъклок,, както казват англичаните ....

ПП
 това е лично мнение , нека никой не се чувства ангажиран с него
« Последна редакция: Април 17, 2014, 08:29:36 от тедо » Активен

rusen plovdiv
Hero Member
*****
Публикации: 931


Ел. поща
« Отговор #8 -: Април 17, 2014, 08:28:28 »

Не бе шегувкам се . Иначе ,от тия нашите "българските " , които се продават във страната , взимам само от наливните на чували и си ги меля . Добра смес е 2 части Лаваца ,1 част Порто рико и 1 част някакво друго кулумбия примерно . Сутрин ,обаче задължително пия ,поне едно инстантно кафе , тип Нес кафе от Лидъл - много силно и ароматно и на невероятна цена . Има 3 варианта Чиста арабика , Греен вариант - със зелено кафе ли е или със зелен чай аромат и това , което аз взимам Жълто затъмнение ,Уелоу еклипс . Със мек и сладък аромат и вкус . 34 лв килограма .
Винаги парвото кафе е чисто и по горчиво ,а второто и третото със различни екстри - сметанки , шоколад , канела или меласа. Последното на вкус е невероятно .
« Последна редакция: Април 17, 2014, 08:48:53 от rusen plovdiv » Активен
Cefy
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 817



« Отговор #9 -: Април 17, 2014, 08:31:56 »

.... аз мисля , че единствената ароматна и сладка напитка която подобрява вкуса на тютюна е рома , кафето според мене трябва да да е силно и без захар , щот разваля вкуса на добрия тютюн.....чай с лула не ми се връзва , чаят е според мен за курабииките във ,, файвъклок,, както казват англичаните ....


Подобрява едва ли, ама допълва - да! И чая, и чая.....и точно в 5 о'клок, ама ние не му разбираме и немаме традиции по пиенето на чай.....имам предвид, че пиенето на чай не е традиционно при нас.....защо - немам никаква представа?! Хем всеки минал оттук е оставил по нещо, ама явно чая не се е задържал!
Активен
Cefy
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 817



« Отговор #10 -: Април 17, 2014, 08:35:27 »

Не бе шегувкам се . Иначе ,от тия нашите "българските " , които се продават във страната , взимам само от наливните на чували и си ги меля . Добра смес е 2 части Лаваца ,1 част Порто рико и 1 част някакво друго кулумбия примерно .
Това с чувалите е менте работа.....къде са седяли, колко време, какво има вътре....по-добре да не знаем!
Останало е трика на изпичането!
Активен
тедо
Full Member
***
Публикации: 244


« Отговор #11 -: Април 17, 2014, 08:36:31 »

.... аз мисля , че единствената ароматна и сладка напитка която подобрява вкуса на тютюна е рома ,


Подобрява едва ли, ама допълва - да! ..............................................


...ми то комай едно и също е .....
« Последна редакция: Април 17, 2014, 08:38:12 от тедо » Активен

balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #12 -: Април 17, 2014, 09:21:03 »

Кафето и чая са номер едно.

Кафето никак обаче да не се пие от полиетиленова чашка, не защото ще заприличаме на Мая Манолова, а защото е почти богохулство да пиеш кафе от пластмаса. Едно че полимерите се разтапят и изпускат яко в кафето химия, това е едно на ръка, второ ако не е от порцелан или керамика, тури му ......

Арабиката кефи много, аз докато живеех в Италия имаше един бутик за кафета, такива арабики хвърчаха там, ум да ти зайде. Тука по-скоро ментаци или кофти кафе. И не защото е скъпо и нема, а защото тука вкуса е такъв. При кафето конкретно се предлага това което се харесва на потребителите. Такъв вкус преовладява, това се предлага. Хубавото кафе е на същата цена както и "калпавото", ама всичко е до вкус и търсене, не до предлагане. В тази част от света хората го искат така изпечено, в гърция и македония по-слабо изпечено, в Италия пък по друг начин.

При чая не е баш същата история щот немаме традиция, и чайовете които идват тука на туинингс, липтон и прочее са на ниво.

В Македония има голема и фундаменталистка ислямска популяция шиптари, турци и разни такива, и има "чайджилници" понеже те не пият алкохол, и там избора на чай е вече друга бира. Най-много пият един силен цейлонски, който се купува от шиптарите насипен, е те това е чай. АЗ и тука съм търсил цейлонски, но не е същото.
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« Отговор #13 -: Април 18, 2014, 06:47:47 »

Обичам доброто силно кафе.От предлаганите тук най-ме кефи еспресото на Старбъкс.В къщи по традиция от близо 25 години се пие нес кафе.По възможност купено в странство,защото никой не може да ме убеди,че разлика в качеството няма.
През лятото се пускам на зелен чай със сметана и кафява захар/мнооо ми допада получения вкус,комбиниран с латакия/.
Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
blubar
Jr. Member
**
Публикации: 67



« Отговор #14 -: Април 18, 2014, 10:53:19 »

истинското кафе, което тук не можем да намерим - всичките Нескита, Лаваци, Лазаринита, и т.н. немат почти нищо общо с действителността...нещо подобно на положението с тутуните!

По принципно в София се намират ей тез пичове - http://domani-cafe.com/
Пил съм от кафетата им на място и сякаш са на ниво. Чувалче за дома не съм вземал, че потреблението ми е много непредвидимо.

А за чайчета, честно направо ме боли като споменавате разните слами на Липтън и сие като атестация за качество. Качественият чай е на листа, не на клечки! От ширпотребните Барутеца на Туинингс и някои от блендовете на Дилма биват, но са малко безлични на фона на наистина хубав насипен чай. Там уви качеството на получения продукт зависи колкото от производителя, толкова и от съхранението, та не винаги това което си купуваш е това което си очаквал.
Наскоро много ми допадна ей това откритие - направо си е Laphroaig запарка. Допускам че много ще отива на латакиеви смеси, но не съм имал късмета да опитам.
Активен

Една лавина се натрупва снежинка по снежинка, усмивка по усмивка, обида по обида, жест по жест.
Страници: [1] 2 3 ... 6
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.17 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!