PipeZone PipeZone
Април 25, 2024, 02:59:17 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини: SMF - Just Installed!
 
   Заглавна Страница   Помощ Търси Вход Регистрирай  
Страници: [1] 2 3 4
  Изпечатай  
Автор Тема: Почистване и поддръжка  (Прочетена 47374 пъти)
Cefy
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 817



« -: Август 28, 2012, 10:36:32 »

Започвам поста с цел да обменим допълнителна и по-конкретна информация по отношение на ежедневното почистване на любимките и регулярната им поддръжка.
Споделям това, което аз правя, ще се радвам ако допълните, коментирате, коригирате правилните стъпки за поддържане на лулите ни в перфектното състояние!
1. Веднага след приключване на пушенето с "чешкия" ми тампер отстранявам остатъка от тютюна и пепелта от дъното на чашката;
2. С обикновена салфетка забърсвам енергично вътрешността на чашката;
3. Протривам с шомполче през мундщука до огнището;
4. Продухвам за евентуални остатъци от тютюн и пепел в димния канал;
5. Оставям лулата да изстине добре;
6. След пълното и изстиване разглобявам и с шомполче започвам да почиствам всяка част-мундщука от двете страни, димния канал, дъното на огнището;
7. Там където се съединява мундщука с тялото на лулата, сгъвам шомполчето на две за да изчистя плътно, за огнището сгъвам шомполчето на четири пак със същата цел;
8. Избърсвам с леко влажна салфетка върха на чашката там където евентуално се е опушила от пуфтенето;
9. Оставям разглобена поне един ден за да може да изсъхне добре

Това е в общи линии, което знам и правя!Ще съм благодарен за съвети как да поддържам огнището с нагара, при колко мм трябва да го обработя с римър или друг инструмент, как и с какво да полирам повърхността на огнището и мундщука, трябва ли да обработвам допълнително димния канал за нагар и смоли след време?

Дано не е досадно на по-опитните, но така или иначе всичко което съм научил е оттук, благодарение на Вас, така, че се надявам да е и полезно за другите новаци!
Активен
Snoobyx
Jr. Member
**
Пол: Мъж
Публикации: 77



WWW Ел. поща
« Отговор #1 -: Август 28, 2012, 11:11:00 »

Аз спазвам почти същия ритуал с изключение, че след пушене само изтръсквам леко пепелта като почуквам лулата в корковата тапа на пепелника и оставям първо да поизстине лулата, след което започвам да я чистя. Не съм сигурен дали е здравословно за лулата докато е гореща да почиствам огнището, ще ми е интересно да чуя какво мислят старши пушачите.
Активен
ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« Отговор #2 -: Август 28, 2012, 11:53:04 »

 ;)Малко ми е мътна главата от бирата на бургаския Блус фест,но ще се изкажа -след пушене изгребвам с лопатката пепелта(ако не е изпаднала след леко почукване),и оставям лулата да изстине напълно.Чак тогава-манипулациите на Cefy !Cefy,с римера действаш,щом усетиш,че диаметъра на огнището се смалява(образно казано).Желателно е да имаш няколко размера римери,или един,но регулируем.
Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
kalin andreev
Hero Member
*****
Публикации: 889


Ел. поща
« Отговор #3 -: Август 29, 2012, 10:12:21 »

Аз пък гледам да я почистя почти веднага след пушене,докато влагата с катраните не е дръпнала в дървото.Със салфетка почиствам огнището и я продухвам с уста или с компресор.Това не е на шега.След това пак със салфетка почиствам там където влиза мунщука.Най–голямата мръсотия винаги е там,пак със салфетка и камерата на филтъра,ако е с такъв и най накрая със шомпол напоен със спирт .Изстъргвам най–малко на месец,но аз ползвам доста лули.
Активен
Cefy
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 817



« Отговор #4 -: Август 30, 2012, 12:12:53 »

Аз пък гледам да я почистя почти веднага след пушене,докато влагата с катраните не е дръпнала в дървото.Със салфетка почиствам огнището и я продухвам с уста или с компресор.Това не е на шега.След това пак със салфетка почиствам там където влиза мунщука.Най–голямата мръсотия винаги е там,пак със салфетка и камерата на филтъра,ако е с такъв и най накрая със шомпол напоен със спирт .Изстъргвам най–малко на месец,но аз ползвам доста лули.
Това е моята технология, аз досега не съм стъргал огнища, нито с тампера, нито с римър или други, но (от мерак и аз) като теб ползвам всички лули едновременно!Което сигурно пък е тъпо, но засега това е положението!Само спирт засега не съм прилагал, защото не съм забелязал сериозни замърсявания и натрупвания по канала!
Активен
Cefy
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 817



« Отговор #5 -: Август 30, 2012, 12:16:24 »

Аз спазвам почти същия ритуал с изключение, че след пушене само изтръсквам леко пепелта като почуквам лулата в корковата тапа на пепелника и оставям първо да поизстине лулата, след което започвам да я чистя. Не съм сигурен дали е здравословно за лулата докато е гореща да почиствам огнището, ще ми е интересно да чуя какво мислят старши пушачите.
Огнището го обирам със салфетка (както Калин) и продухвам с уста!Разбира се след като истине напълно разглобявам лулата и тогава щателно почиствам отново!Ако не почистя огнището веднага имам чувството, че остават смоли и остатъци от тютюн, които след това е по-трудно да се изчистят качествено!
Активен
Cefy
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 817



« Отговор #6 -: Август 30, 2012, 12:21:41 »

Предполагам, че всички си поддържате дървената част на лулата и мундщука регулярно!Полиране, вакса, за восъци разни чета,шлайфане, употреба на специализирани инструменти като флекс, шлайф, бургии....споделете, моля!Или тук вече навлизаме във висок професионализъм, който не препоръчителен за начинаещи?! Ухилен
Активен
Десислав Гечев
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 631



WWW
« Отговор #7 -: Септември 06, 2012, 10:14:25 »

Предполагам, че всички си поддържате дървената част на лулата и мундщука регулярно!Полиране, вакса, за восъци разни чета,шлайфане, употреба на специализирани инструменти като флекс, шлайф, бургии....споделете, моля!Или тук вече навлизаме във висок професионализъм, който не препоръчителен за начинаещи?! Ухилен
Димния канал в дървената част почиствам със свредло 3,5-4мм;нагарът се изчиства идеално и остава в жлебовете на свредлото.
Активен

ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« Отговор #8 -: Септември 07, 2012, 06:46:04 »

За добрия външен вид,Цефи,ако не искаш да занимаваш други хора,си набави крем за полиране на чашката и кърпи за полиране.И двете са на фирмата Деникуул.Имаше ги из нашите магазини.След всяко чистене-полиране с този крем,и лулата лъсва като нова.Е,след максимум две пушенета операцията се повтаря,но си струва.За твърдите восъци-иска някои приспособления.Става с диск от киче,на струг или настолна бормашина.След това-полиране,ама в твоя случай не си струва.Единствено,ако "оголиш" нацяло някоя лулица,тогава.
За мундщуците-шкурка и зехтин.После -лъскане. :)Има и една хитринка за почистване на изцяло зеленясали оксидирани мундщуци от ебонит,ама друг път ще разправям. Намигване
Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
Cefy
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 817



« Отговор #9 -: Септември 07, 2012, 07:33:53 »

Предполагам, че всички си поддържате дървената част на лулата и мундщука регулярно!Полиране, вакса, за восъци разни чета,шлайфане, употреба на специализирани инструменти като флекс, шлайф, бургии....споделете, моля!Или тук вече навлизаме във висок професионализъм, който не препоръчителен за начинаещи?! Ухилен
Димния канал в дървената част почиствам със свредло 3,5-4мм;нагарът се изчиства идеално и остава в жлебовете на свредлото.

Ценно, ще пробвам!Благодаря на Десо!
Активен
kalin andreev
Hero Member
*****
Публикации: 889


Ел. поща
« Отговор #10 -: Септември 07, 2012, 08:41:02 »

Аз отново ще вляза в спор за ваксите.Ако лулата е полирана до блясък е нужно само да се почисти след всяко пушене със салфетка и кърпа.Доста си експлоатирам лулите и не им обръщам постоянно внимание,но имам една която след като я туниннговах до блясък с шкурка 2000 и малко на киче,вече цяла година е с първоначалния блясък.На нея слугувам по гореописания начин,след всяко пушене.
Активен
gbpipes
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 642



WWW Ел. поща
« Отговор #11 -: Септември 08, 2012, 08:13:22 »

Аз поддържам изцяло метода на Cefy като изключим частта с оставянето да изсъхне разглобена. Струва ми се, че това не е добра идея, особено ако е за по-продължително, а времето е топло и сухо. Възможно е двете части да не пасват добре след това в следствие на изсъхване на дървото. По-добре е да лулата да остане сглобена след пълното й почистване.
Относно почистването на димния канал - и аз правя като Десо използвам бургия, но с по-голям диаметър от 4-4,2, дори 4,5-5 за някои лули, но много зависи от лулата. Обикновено, напоследък порзвам ок. 5-6 лули ежедневно и ги чистя да речем веднъж седмично по същия начин като Цефи. Като се сетя използвам и разтвор на спирт вода и мъничко мед за почистване на демния канал, а отвора на втулката обирам най-добре с навита салфетка. Едно време като нямаше перца салфетката вършеше тази работа прекрасно Намигване
Относно външното почистване.
Има удна вакса на вауен, ако те се лъжа, която е за мундщуците. НИКОГА НЕ Я ПОЛЗВАЙТЕ, отвратителна е особено на вкус. Много трудно су почиства а мундщуците стават гадно зелени.
За полираните лули най-доброто е карнаубата, но се нанася машинно.  Течен восък и различните масла, ако нямат силен мирис, биха свършили много добра работа, но вномавайте с цветовете! Възможно е някое масло, напр. за почистване на дървени мебели да размие част от байца и да стане лошо.
Наслагванията върху ръба на чашката се почистват най-лесно в полеви условия, а и не само, с навлажнена със слюнка чиста салфетка и търкане до пълно премахване на черното. Последното, ако се прави достатъчно често запазва ръба.
Активен
ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« Отговор #12 -: Септември 08, 2012, 09:21:52 »

Жоро,за всекидневна любителска подръжка съм очарован от продуктите на Denicool(  ;Dне съм им рекламен агент).
За по-дългите мундщуци на чърчуардъните,Десо бе дал много добра идея.Вместо късите в случая перца,той използва дебел конец от прежда.Става и при нормалните мундщуци,ако човек няма под ръка перца.
« Последна редакция: Септември 08, 2012, 09:26:42 от ozzy » Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
Cefy
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 817



« Отговор #13 -: Септември 08, 2012, 11:19:16 »

Добре върви темата, добре....
Не се бях замислял за изсъхването в разглобено състояние, сигурно Жоро е прав!
Важен е и ръба на чашката, там освен търкане със салфетка и "универсален лубрикант", друго не знам, но пък върши идеална работа!При някои форми (напр. къти, бренди) с по-голям ъгъл между чашката и димия канал, ръба почернява само след няколко дръпвания, не знам как е с фул бентовете, но предполагам е същото....
Активен
Snoobyx
Jr. Member
**
Пол: Мъж
Публикации: 77



WWW Ел. поща
« Отговор #14 -: Септември 08, 2012, 02:26:24 »

Аз за полиране на мундщуците използвам това http://www.gigadrinks.com/product/2870/pasta-za-polirane-na-mundshtutsi-ebonite-20gr.html Не съм забелязал да оставя кофти вкус, а още по-малко зелен цвят, напротив, придобиват отличен блясък с малко повечко търпение. Усмивчица
Активен
Страници: [1] 2 3 4
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.17 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!