PipeZone PipeZone
Април 27, 2024, 05:08:02 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини: SMF - Just Installed!
 
   Заглавна Страница   Помощ Търси Вход Регистрирай  
Страници: [1] 2 3 ... 5
  Изпечатай  
Автор Тема: За бирата,хората и любовта им към нея  (Прочетена 43250 пъти)
ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« -: Декември 02, 2013, 08:41:26 »

Малцово се намира под път и над път, това е най-малкия проблем. Обаче Жоро заинтригува с тоя линк, аз за първи път виждам в БГ да има некъде трапист бира.

Трапист бирата спрямо другите бири е като Хенеси, Курвоазие или Реми Мартен спрямо коняк "слънчев бряг" или "метакса".

Може да се мисли и в тая посока.
Е как бе? Трапистка бира има вече в доста магазини... Е, верно че няма Westmalle и Westvleteren, ама Chimay Blue Cap има в Пикадилитата със сигурност (както и Duvel), а в "Алкохол Център" (егати якото име) има почти целия асортимент на холандците (La Trappe) и Orval.

Явно много съм назад с информацията. През 2011 се скапах да търся и не намерих.
В Карфур има няколко вида,включително бутилки от по 750 мл.Освен водата и високия алкохолен градус,с какво се отличава тази бира?Питам заради цената,защото спокойно мога да пия Гинес или Мърфи"с за по-ниска цена.
Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #1 -: Декември 03, 2013, 09:54:52 »

Малцово се намира под път и над път, това е най-малкия проблем. Обаче Жоро заинтригува с тоя линк, аз за първи път виждам в БГ да има некъде трапист бира.

Трапист бирата спрямо другите бири е като Хенеси, Курвоазие или Реми Мартен спрямо коняк "слънчев бряг" или "метакса".

Може да се мисли и в тая посока.
Е как бе? Трапистка бира има вече в доста магазини... Е, верно че няма Westmalle и Westvleteren, ама Chimay Blue Cap има в Пикадилитата със сигурност (както и Duvel), а в "Алкохол Център" (егати якото име) има почти целия асортимент на холандците (La Trappe) и Orval.

Явно много съм назад с информацията. През 2011 се скапах да търся и не намерих.
В Карфур има няколко вида,включително бутилки от по 750 мл.Освен водата и високия алкохолен градус,с какво се отличава тази бира?Питам заради цената,защото спокойно мога да пия Гинес или Мърфи"с за по-ниска цена.

Ами в Европа първи които са направили бира са римокатолическите монаси. Не знам дали са били от траписткия орден, сега не ми се търси инфо из уикипедиите, но първата бира в европа е правена много дълго време само от монаси.
Некъде из средновековието трапистките монаси особенно в Холандия са правили по традиция най-добрата бира, по специални рецепти.
Към момента само  8 манастира имат лиценз и разрешение да правят такава бира от които почти всичките са в Белгия има едн в Холандия и един в Австрия.
Трапистката бира се прави само и единствено в тия манастири, по средновековна технология. Както Дом Периньон на пример се прави само и единствено еди къде си, с еди каква си мая, и бутилките се обръщат ръчно  за да се постигне еди какъв си ефект, същото е и с трапистката бира.
Гинес и Мърфи са масови, плебейски бири. Индустриални такива. Трапистките бири са аристократични.
Малко е сюреалистично така да се подхожда към бирата, тъй като бирата по дефолт е плебейско и масово питие, но явно и тука го има това нещо.
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #2 -: Декември 03, 2013, 10:51:49 »

Всъщност, първата бира в Европа е Ейл и в съвременен вид датира някъде от къмто 15 век. А иначе Ейлът в малко по-различен вариант е познат от доста по-отдавна - ок. 5 хилядолетие преди новата ера. А монасите са едни от многото, които произвеждат бира, но не и първооткриватели.

Поздрави
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #3 -: Декември 03, 2013, 10:55:45 »

Всъщност, първата бира в Европа е Ейл и в съвременен вид датира някъде от къмто 15 век. А иначе Ейлът в малко по-различен вариант е познат от доста по-отдавна - ок. 5 хилядолетие преди новата ера. А монасите са едни от многото, които произвеждат бира, но не и първооткриватели.

Поздрави

Не са първооткриватели, тъй като първооткривателите са египтяните, също не са и  първите в европа направили бира, но през средновековието почти изключително манастирите са се занимавали. И следователно ако некой може да изкарва преемственост в традицията, това са те.
Верно всичките тея чикии са некакъв маркетинг и захласване, но все пак.

Между другото, сега ще пусна една статия за същото нещо в пайп смоукинга от 1920, и за снобарщината в тоя поглед.
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
Daniel Panev
Full Member
***
Пол: Мъж
Публикации: 131



Ел. поща
« Отговор #4 -: Декември 03, 2013, 02:07:38 »

Всъщност, първата бира в Европа е Ейл и в съвременен вид датира някъде от къмто 15 век.
...
Поздрави
Е хайде сега  Усмивчица
Абатството "Свети Стефан" във Фрайзинг си плаща акциз (или там както се казва налога) за производство на бира още от 1040 година та до ден днешен, което го прави най-старата действаща пивоварна в Света.
Айнщефан
Активен
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #5 -: Декември 03, 2013, 02:57:21 »

Всъщност, първата бира в Европа е Ейл и в съвременен вид датира някъде от къмто 15 век.
...
Поздрави
Е хайде сега  Усмивчица
Абатството "Свети Стефан" във Фрайзинг си плаща акциз (или там както се казва налога) за производство на бира още от 1040 година та до ден днешен, което го прави най-старата действаща пивоварна в Света.
Айнщефан

Тия па, бива изрядни платци ама немците минават секви граници..... Усмивчица
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #6 -: Декември 03, 2013, 04:43:30 »

Бъркаме производство с произход, ма както и да е. Средновековната бира доста се е различавала от съвременната - това също е важно да се отбележи. Бирата е донесена в Европа от германи и келти, които са индо-европейски племена и по време, когато още никой не си е и мислел за християнство.

Както и да е, оклепахме темата на Георги забележително и тотално. Що да се се преместят бирените коментари (несъмнено интересни и духовно значими) в отделна тема?
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« Отговор #7 -: Декември 03, 2013, 06:52:16 »

 ЗасраменТъй като наистина оплескахме темата на Жоро,за което и аз имам вина(пия бира,но не ми е приоритет в познанията),че ви отплеснах,нека тук бъде мястото за всичко свързано с тази любима и интересна напитка!
Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« Отговор #8 -: Декември 03, 2013, 06:54:54 »

Днес,покрай тъмната бира,си взех и две Chimay Blue Cap. ;DНека поснобея и аз малко,пък ще споделя впечатления!
Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #9 -: Декември 03, 2013, 07:25:20 »

Като сме на тая тема, некой знае ли къде се дена Столично Тъмно?

Едно време го имаше масово по заведенията насекъде, сега тотално се измести от Старопрамен Тъмно. Това са ми последните наблюдения.
Верно че столичното го магерат с карамел и с какво ли не, но мен си ме кефеше.
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
Cefy
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 817



« Отговор #10 -: Декември 03, 2013, 11:32:50 »

Като сме на тая тема, некой знае ли къде се дена Столично Тъмно?

Едно време го имаше масово по заведенията насекъде, сега тотално се измести от Старопрамен Тъмно. Това са ми последните наблюдения.
Верно че столичното го магерат с карамел и с какво ли не, но мен си ме кефеше.

Имам две любими тъмни бири - Леф и Столично...(столично вече май само в кутийки)...Леф има по магазините, ама не остава време за по-сериозно търсене....
Активен
Daniel Panev
Full Member
***
Пол: Мъж
Публикации: 131



Ел. поща
« Отговор #11 -: Декември 04, 2013, 11:13:14 »

Държа да отбележа, че за първооткриватели на бирата се приемат не египтяните, а шумерите. Даже си имат и Нинкаси - богиня на бирата и пивоварството  Ухилен
Активен
ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« Отговор #12 -: Декември 04, 2013, 10:22:48 »

 ;DИ защо всеки си приписва заслугите за откриване,развитие,подобряване и какво ли още не на бирата?Германци,белгийци,чехи,англичани(само египтяните и наследниците на шумерите си мълчат)?
Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #13 -: Декември 04, 2013, 11:03:02 »

Бе кво ти пука - те всичките гореизброени европейци са с общ произход, та е нормално да претендират за едно и също... Между другото, най-накрая се престраших и си купих няколко бутилки от официалната бира на Мейдън - Trooper. Нелош английски ейл се оказа, макар и малко слаб. Ако не беше цената, определено щеше да влезе в ежедневна ротация.

P.S. Зачетох за тая трапистка бира - ми то тва си е чист ейл бре. Може и да става за нещо...  Намигване
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #14 -: Декември 04, 2013, 11:53:07 »

Колега, всека бира става.
Аз до сега лоша бира комай не съм пил. Вино лошо има, лоши ракии и уискита тоже, но бира от която да се отвратя още такава не съм пил.

Бирата не е капризно питие, тя е като латакията и като секса. Като е хубава е хубава, като не е... пак си е хубава.
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
Страници: [1] 2 3 ... 5
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.17 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!