PipeZone PipeZone
Март 28, 2024, 06:56:56 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини: SMF - Just Installed!
 
   Заглавна Страница   Помощ Търси Вход Регистрирай  
Страници: [1] 2 3 ... 6
  Изпечатай  
Автор Тема: За Религията  (Прочетена 43116 пъти)
Nikolay
Jr. Member
**
Публикации: 78



« -: Април 27, 2014, 10:25:47 »

Имам един по-различен от обикновенното, което се дискутира тук въпрос. Колко от вас са религиозни и в какво вярвате?
Това си е по-специфична тема, но ми е интересно. Интересно ми стана от днес като четох за Стивън Фрай, а за него пише, че е атеист и дори се обявява против папа Бенедикт XVI, който миналата година се оттегли от папския престол.
Аз лично съм атеист, чел съм Библията, скоро ще започна и Корана, ако ме питате защо - ами според мен не е хубаво да кажеш "не, не вярвам" без да си прочел за какво става дума и да не знаеш дори в какво не вярваш. Ако трябва да говоря повече за убежденията си и защо не вярвам, нямам нищо против, но не искам темата да се превърне нито в агитация, нито в повод за спор, просто въпрос към всички вас.
Активен
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #1 -: Април 28, 2014, 06:57:15 »

.... и в какво вярвате?....


1. Вярвам в един Бог Отец, Вседържител, Творец на небето и земята, на всичко видимо и невидимо.
2.  И в един Господ Иисус Христос, Сина Божий, Единородния, Който е роден от Отца преди всички векове: Светлина от Светлина, Бог истинен от Бог истинен, роден, несътворен, единосъщен с Отца, чрез Когото всичко е станало.

3. Който заради нас, човеците, и заради нашето спасение слезе от небесата и се въплъти от Духа Светаго и Дева Мария и стана човек.

4. И бе разпнат за нас при Понтия Пилата, и страда, и бе погребан.

5. И възкръсна в третия ден, според Писанията.

6. И възлезе на небесата и седи отдясно на Отца.

7. И пак ще дойде със слава да съди живи и мъртви и царството Му не ще има край.

8. И в Духа Светаго, Господа, Животоворящия, който от Отца изхожда, Комуто се покланяме и го славим наравно с Отца и Сина, и Който е говорил чрез пророците.

9. В едната, света, вселенска (съборна) и апостолска Църква.

10.  Изповядвам едно кръщение за опрощаване на греховете.

11. Чакам възкресение на мъртвите.

12. И живот в бъдещия век! Амин.
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« Отговор #2 -: Април 28, 2014, 07:43:47 »

Amin!
Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
zzstz
Full Member
***
Публикации: 105


Ел. поща
« Отговор #3 -: Април 28, 2014, 09:02:17 »

Буда да ви благослови Аллах да ви даде дълъг живот и Господ да ви пази. Амин
Активен
blubar
Jr. Member
**
Публикации: 67



« Отговор #4 -: Април 28, 2014, 10:53:14 »

[off-topic]Май май фундаменталните пастафарианци ще трябва да си отворим отделна тема, за да не се чувстваме репресирани, тролени и модерирани Намигване[/off-topic]

А по темата, Юнг беше писал нейде, че необмисленото отричане на религията от модерния човек е и причина за голяма част от психологическите му проблеми. Все едно режеш клона на който си стоял, без да имаш за какво да се хванеш.

За това и себе си определям като свободомислещ и критичен православен християнин. Чета, подлагам на съмнение, смея се на глупостта и надменността на тукашното духовенство, рядко спазвам пост и не приемам буквално написаното в Библията, но опитвам да насърчавам в себе си добродетелите които са вдъхновили написването й. Пътят към истинската вяра и дълъг и изпълнен с философски загадки, а аз съм още в началото му.

скоро ще започна и Корана, ако ме питате защо - ами според мен не е хубаво да кажеш "не, не вярвам" без да си прочел за какво става дума

Напълно подкрепям - религиозните книги, ако не друго, са най-малкото извор на хиляди години човешка мъдрост. Лесли Хейзълтън обаче ей тук разправя, че Корана е добре да се чете на арабски (още по-правилно пее на арабски), защото превода чупи смисъла. Така че, моя низост планира първо да научи арабски и тогава да се захване с това предизвикателство. Време има за всичко, остава и тютюн да има.

P.S. balkan boy ме изненада. С тая привързаност към тукашните земи и в унисон с Дълбокото Исторично очаквах да е или част от Дионисиевия култ, или да е някой Орфически мистик.
Активен

Една лавина се натрупва снежинка по снежинка, усмивка по усмивка, обида по обида, жест по жест.
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #5 -: Април 28, 2014, 12:20:53 »



P.S. balkan boy ме изненада. С тая привързаност към тукашните земи и в унисон с Дълбокото Исторично очаквах да е или част от Дионисиевия култ, или да е някой Орфически мистик.


Това са ментални чикии и екзотични забавления за скучаещи домакини. Чалга история и кенефна литература тип Площад Славейков.

Пълп Фикшън един вид.

Истината е само една, и тя е Иисус Христос. Пътя, истината и живота. Източното християнство е най-великото нещо което човек може да си представи.
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
Nikolay
Jr. Member
**
Публикации: 78



« Отговор #6 -: Април 28, 2014, 01:42:07 »

Религията съществува, за да събира хората в едно общество, хора борейки се за една кауза, затова е създадена, да обединява, защото без нея е имало хаус. Това кой Бог е истинският Бог е смешна тема, преди Исус е имало толкова много други езически вярвания в божества и ритуали и така нататък, за да го има християнството сега, за да го има като една от най-разпространените религии, са виновни римляните и ако не се лъжа император Константин I, които заедно с камарата християни са решили да убезмъртвят Исус Христос или да го обожествят, защото преди това от мнозина е смятан за божи син, но според много други той е бил просто човек, велик човек, но човек.
Според мен религиозните книги, освен всичко друго, те не трябва да се разглеждат буквално. За мен тези книги са един вид инструктаж за всеки от нас, как да живее в мир и унисон с природата и обществото, което го заобикаля, но това е само така там и разбрано от тези, които наистина разбират за какво става дума. Наистина полуки много, това което ме отблъсква обаче са историите за Адам и Ева, абстрахирам се от моралната полука тук за греха, дразни ме че съм водил не един или два спора за появата на мислещия човек или "homo sapiens"(в последно време думата мислещ според мен трябва да се премахне, еволюцията е стигнала до ниво "деградирал" такъв, поне в България се забелязва такава тенденция).

Като това си е лично мое мнение, не искам да провокира и дразни.
« Последна редакция: Април 28, 2014, 01:49:08 от Nikolay » Активен
POPЕYЕ
Hero Member
*****
Публикации: 675



Ел. поща
« Отговор #7 -: Април 28, 2014, 05:35:25 »

Религиите или различните вярвания са възникнали и укрепнали в последствие ,поради неразбиране на случващото се .  Инстинкта за самосъхранение реагира и човечеството натрупва първични знания за оцеляване  все още недостатъчни за научно обяснение на нещата , но са базисни за мистични обяснения на света  .Тези разбирания и тълкувания се развиват и дават задоволителни за времето си обяснения . Изобщо човек вярва в нещо, като реакция на самозащита на себе си , околните , обозримият му свят.Безбожник съм аз , невярващ , но осъзнавам , че спазването на религиозните завети е жизнено необходимо за оцеляване на едно общество. Религията е и въпрос на възпитание . Е ,как да съм вярващ при двама родители членове на БКП и ОФ по ония времена . Или пък по-късно , когато си помислих , че има и друго обяснение на мирът ми  и влезнах в черква , се оказа  , че поповете са поредната мафия .  Религията е морал . Моралът е необходимост за оцеляване .
« Последна редакция: Април 28, 2014, 06:46:05 от POPЕYЕ » Активен
Десислав Гечев
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 631



WWW
« Отговор #8 -: Април 28, 2014, 06:34:11 »

.... и в какво вярвате?....


1. Вярвам в един Бог Отец, Вседържител, Творец на небето и земята, на всичко видимо и невидимо.
2.  И в един Господ Иисус Христос, Сина Божий, Единородния, Който е роден от Отца преди всички векове: Светлина от Светлина, Бог истинен от Бог истинен, роден, несътворен, единосъщен с Отца, чрез Когото всичко е станало.

3. Който заради нас, човеците, и заради нашето спасение слезе от небесата и се въплъти от Духа Светаго и Дева Мария и стана човек.

4. И бе разпнат за нас при Понтия Пилата, и страда, и бе погребан.

5. И възкръсна в третия ден, според Писанията.

6. И възлезе на небесата и седи отдясно на Отца.

7. И пак ще дойде със слава да съди живи и мъртви и царството Му не ще има край.

8. И в Духа Светаго, Господа, Животоворящия, който от Отца изхожда, Комуто се покланяме и го славим наравно с Отца и Сина, и Който е говорил чрез пророците.

9. В едната, света, вселенска (съборна) и апостолска Църква.

10.  Изповядвам едно кръщение за опрощаване на греховете.

11. Чакам възкресение на мъртвите.

12. И живот в бъдещия век! Амин.
Споделям този символ на вярата и вярвам в същото!
Активен

Caesar
Jr. Member
**
Пол: Мъж
Публикации: 61



Ел. поща
« Отговор #9 -: Април 28, 2014, 08:34:37 »

Ако още от самото начало се разберем че вяра, религия и църква са различни неща може и да е по-добре...
Активен
Cefy
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 817



« Отговор #10 -: Април 28, 2014, 08:57:55 »

Ако приемем, че приблизително 7-8 % от християнското население на БГ е действително вярващо, то аз не съм от тях! Ходя на църква по празници и когато имам нужда! Паля свещ, моля се, спазвам традициите, но не мога да кажа, че съм религиозен - да - вярващ съм, да - считам се за християнин, но.....за повече от това не мога да претендирам. Накратко част от общата статистика. Вярата обединява хората, религията ги вкарва в определени направления на вярата и дава обяснения за това как да си представяме вярата....
И малко офф - Пък за мен най-голямата вреда на комунизма е, че близо 80 години смазаха връзката на хората с църквата - колко успешно, колко не, историята ще покаже, но съм убеден, че ако не беше активната борба срещу духовенството днес щяхме да мислим по малко по-друг начин...
Активен
pinhead
Hero Member
*****
Пол: Мъж
Публикации: 1371



Ел. поща
« Отговор #11 -: Април 28, 2014, 09:31:54 »

За да се нарече човек "християнин", то той трябва да е вярващ. Но вярващ и приемащ христианските догми, а не просто вяра в некъв там бог... Няма нерелигиозни християни - все едно, дървено желязо... Може да спазваш (сегашните) християнски морал и етика, но това не те прави християнин. Християнството не е етнос, то е личен избор, самоопределяне, и носи своите отговорности.
Още нещо - религията няма нужда да е масова. Тези които искат, те ще намерят църквата. А тъпите комунисти може и да са направили добро на църквата, защото са отсяли "плявата", или лъжехристияните, или кибиците, или както искате там ги наречете...

P.S. Атеист съм. Сиреч - не съм християнин.  Усмивчица
Активен

Life is a waste of time, and time is a waste of life. Get wasted all the time, and you'll have the time of your life!
― Billy Connolly
balkan boy
Hero Member
*****
Публикации: 1296



Ел. поща
« Отговор #12 -: Април 28, 2014, 10:42:17 »

Не мога а не се съглася напълно с колегата Пин.

Християнството не е морал и етика, даже още повече етиката пречи на християнството. То е онтология, не етика.

Няма морал който не осъжда. Затова морала е у лево. Етиката като цело си е един провал.
Активен

Бриара е за гъзария,кочана е за кеф.!
тедо
Full Member
***
Публикации: 244


« Отговор #13 -: Април 29, 2014, 09:51:22 »

Смятам , че религията или по скоро християнството е начин на живот ,
останалото е схоластика и незнание .
Мисля , че диспута по тематиката се върти в сферата на схоластиката , с лек уклон на незнанието по въпроса .
Активен

ozzy
Administrator
Hero Member
*****
Публикации: 1340



« Отговор #14 -: Април 29, 2014, 06:53:07 »

Не обичам да говоря за вярата си-приемам я като нещо лично и сакрално.Определям се като православен християнин,спазващ канона.След неколкогодишни залитания по протестанството,покайвайки се,се завърнах в лоното на Светата Православна Църква.
Не ме разбирайте погрешно-имам много приятели протестанти,уважавам ги,но възгледите ми не се вързват с тяхната доктрина.На първо място-Църквата е Божия невеста,и без нея не може/кой каквото и да разправя за клира/,тя е храм на Исус.В основата на всичко е тайнството,богобоязливостта-страха от Бога,и тогаж любовта.За да не съм многословен(принципно,а и не само, обичам лаконичността),само ще напомня,че и най-големите учени атеисти са стигали до момент,в който са оставяли нещата в Божиите ръце.Кратък пример-замисляте ли се какво говорите(проклятие,анатемосване,ругатни,псувни)-сигурно знаете,че последните изследвания на учените доказаха генните мутации при сквернословие.Темата е обширна,не искам да ставам роб на думите тук,но знайте-всеки сам прави своя избор.
Бог да ви пази!
Активен

Самоубийствено живота си живеем...А.Германов
Страници: [1] 2 3 ... 6
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.17 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!